Genetiikasta

Osaako joku minkä värisiä poikasia on odotettavissa seuraavasta yhdistelmästä:
e:Sininenvk
i:Musta
e.e:Mustavk
e.i: Luonnonsininen
i.e:Ruskea
i.i: Musta venäläinen
Kiitos vastanneille,luultavasti tulee ainakin mustaa viitalla ja ilman?
5188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mustaa ja mustaa viittaa, ei muuta noilla tiedoilla. Itse en kyllä sotkisi venakkoa ja viittaa kuin perustellussa poikkeustapauksessa, jotta ei tästä eteenpäin tule hölmöjä yllätyksiä.

Kai sinulla on muuten homma hallussa asiaan kuuluvasti, vaikka genetiikasta et vielä kovin itsevarma olekaan?

Äänestä
  • Joo tottakai. Usean poikueen olen maailmalle lähettänyt. Mietinkin juuri miten tuo venäläinenkuvio vaikuttaa.

    Äänestä

  • pikkupupuja kirjoitti:

    Joo tottakai. Usean poikueen olen maailmalle lähettänyt. Mietinkin juuri miten tuo venäläinenkuvio vaikuttaa.

    Vaikuttaa siten, että nyt siellä on jatkossa ikäviä ylläreitä resessiivisen geenin muodossa, ja siten mahdollisesti päällekkäisiä, yhteen sopimattomia kuvioita. Jos vaikkapa esteristeytyksiä kasvattaa, niin tuo ei ehkä maailmaa kaada, sillä etusijalla on käyttöominaisuudet, mutta muuten kannattaisi kyllä välttää, jollei nyt ihan höpöhöpöjä ole vain tarkoitus teettää paremman puutteessa.

    Äänestä

  • Nää on ihan vaan lemmikikaneja :) Toki harkitsen hyvin tarkkaan teetänkö poikaset vaiko en ja kodit pyrin löytämään ennen ku poikaset on syntyneet jos päädyn teettämään poikaset. Molemmilla kaneilla on kuitenkin huippu luonne :)

    Äänestä

  • pikkupupuja kirjoitti:

    Nää on ihan vaan lemmikikaneja :) Toki harkitsen hyvin tarkkaan teetänkö poikaset vaiko en ja kodit pyrin löytämään ennen ku poikaset on syntyneet jos päädyn teettämään poikaset. Molemmilla kaneilla on kuitenkin huippu luonne :)

    Huippuluonteisia lemmikkikaneja voi kasvattaa vastuullisesti myös niin, ettei tee vähemmän järkeviä ratkaisuja. "Lemmikkikani" ei ole synonyymi huonosti kasvatetuille kaneille, joten mikään ei estä tekemästä kaikkea oikein myös lemmikkikaneja kasvattaessa. Kaikkein paras ja hedelmällisin toimintatapa olisikin, että jokaiselle eläinyksilölle ja poikueelle olisi jokin muukin funktio/ajatus kuin vain se, että kunhan nyt joitain lemmikkejä kasvatellaan. Joko sen pitäisi olla jokin tietty ulkonäöllinen seikka, jota pyritään valikoivalla kasvatuksella hakemaan tai sitten jokin tietty käyttöominaisuus. Huomaa, että "huippuluonteinen lemmikki" ei ole käyttöominaisuus. Jos mitään muuta funktiota/ajatusta ei ole, niin kyse on vain kanimäärän lisäämisestä maailmaan, jossa ei ole mitään pulaa kaneista. Päinvastoin, tori on täynnä kodinvaihtajakaneja!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikkupupuja kirjoitti:

Osaako joku minkä värisiä poikasia on odotettavissa seuraavasta yhdistelmästä:
e:Sininenvk
i:Musta
e.e:Mustavk
e.i: Luonnonsininen
i.e:Ruskea
i.i: Musta venäläinen
Kiitos vastanneille,luultavasti tulee ainakin mustaa viitalla ja ilman?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu