Osaako joku minkä värisiä poikasia on odotettavissa seuraavasta yhdistelmästä:
e:Sininenvk
i:Musta
e.e:Mustavk
e.i: Luonnonsininen
i.e:Ruskea
i.i: Musta venäläinen
Kiitos vastanneille,luultavasti tulee ainakin mustaa viitalla ja ilman?
Genetiikasta
5
164
Vastaukset
- siinäpäse
Mustaa ja mustaa viittaa, ei muuta noilla tiedoilla. Itse en kyllä sotkisi venakkoa ja viittaa kuin perustellussa poikkeustapauksessa, jotta ei tästä eteenpäin tule hölmöjä yllätyksiä.
Kai sinulla on muuten homma hallussa asiaan kuuluvasti, vaikka genetiikasta et vielä kovin itsevarma olekaan?- pikkupupuja
Joo tottakai. Usean poikueen olen maailmalle lähettänyt. Mietinkin juuri miten tuo venäläinenkuvio vaikuttaa.
- Pitkäänvaikuttaa
pikkupupuja kirjoitti:
Joo tottakai. Usean poikueen olen maailmalle lähettänyt. Mietinkin juuri miten tuo venäläinenkuvio vaikuttaa.
Vaikuttaa siten, että nyt siellä on jatkossa ikäviä ylläreitä resessiivisen geenin muodossa, ja siten mahdollisesti päällekkäisiä, yhteen sopimattomia kuvioita. Jos vaikkapa esteristeytyksiä kasvattaa, niin tuo ei ehkä maailmaa kaada, sillä etusijalla on käyttöominaisuudet, mutta muuten kannattaisi kyllä välttää, jollei nyt ihan höpöhöpöjä ole vain tarkoitus teettää paremman puutteessa.
- pikkupupuja
Nää on ihan vaan lemmikikaneja :) Toki harkitsen hyvin tarkkaan teetänkö poikaset vaiko en ja kodit pyrin löytämään ennen ku poikaset on syntyneet jos päädyn teettämään poikaset. Molemmilla kaneilla on kuitenkin huippu luonne :)
- huonompijuttu
pikkupupuja kirjoitti:
Nää on ihan vaan lemmikikaneja :) Toki harkitsen hyvin tarkkaan teetänkö poikaset vaiko en ja kodit pyrin löytämään ennen ku poikaset on syntyneet jos päädyn teettämään poikaset. Molemmilla kaneilla on kuitenkin huippu luonne :)
Huippuluonteisia lemmikkikaneja voi kasvattaa vastuullisesti myös niin, ettei tee vähemmän järkeviä ratkaisuja. "Lemmikkikani" ei ole synonyymi huonosti kasvatetuille kaneille, joten mikään ei estä tekemästä kaikkea oikein myös lemmikkikaneja kasvattaessa. Kaikkein paras ja hedelmällisin toimintatapa olisikin, että jokaiselle eläinyksilölle ja poikueelle olisi jokin muukin funktio/ajatus kuin vain se, että kunhan nyt joitain lemmikkejä kasvatellaan. Joko sen pitäisi olla jokin tietty ulkonäöllinen seikka, jota pyritään valikoivalla kasvatuksella hakemaan tai sitten jokin tietty käyttöominaisuus. Huomaa, että "huippuluonteinen lemmikki" ei ole käyttöominaisuus. Jos mitään muuta funktiota/ajatusta ei ole, niin kyse on vain kanimäärän lisäämisestä maailmaan, jossa ei ole mitään pulaa kaneista. Päinvastoin, tori on täynnä kodinvaihtajakaneja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2679496IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3006676Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681621Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61391Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921235- 1091151
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut731038Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40852Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23746MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312741