Heippa,
Ostin joku aika sitten uuden päältätäytettävän pyykinpesukoneen. Kone toimii kuin unelma mutta jotain kummallista tapahtuu kun kone poistaa vettä. Vedenpoiston alkaessa ja loppuessa lattiakaivosta kuuluu todella outoa kurlutusta. Ensin ajattelin että uuden koneen poistopumppu on vaan niin tehokas vanhaan koneeseen nähden että veden mukaan pääsee ilmaa jostain ja se aiheuttaa nuo äänet. Eli kone poistaisi vettä nopeampaan tahtiin kuin putket ja viemäri ehtii vetää. Toisena asiana tuli mieleeni poistoletkun sijoittelu koneen takana. Koneen valmistaja suosittelee että poistoletku kävisi 70cm:n korkeudella ennen viemäriä. Letku nousee nyt jyrkästi noin 67cm:n, sen jälkeen pieni mutka alaspäin ennenkuin on liitetty seinässä olevaan poistohanaan . Tuo 70cm on ihan mahdoton vaikka kuinka olen yrittänyt. Jos letku olisi hieman pidempi se voisi onnistua. Koneen takana on letkunpidikkeet joissa poistoletku nyt nätisti kiinni. Kolmantena asiana mietin että onko mahdollista että poistovesi yrittää alussa ja lopussa väärään suuntaan. Voiko olla mahdollista?
Onko kokemuksia ääntelevistä lattiakaivoista? Asun kerrostalossa jossa putket yms uusittu, joten siellä ei pitäisi ongelmia olla. Vanhan pesukoneen kanssa ei vastaavaa ongelmaa ollut. Pitäisikö tästä olla yhteydessä isännöitsijään tai huoltoyhtiöön?
Ongelma (?) pesukoneen poistoletkun kanssa
3
2425
Vastaukset
- Osa-aikaeläkeläinen
Ei se letkun korkeus ole muutamasta sentistä kiinni. Jos vedet menevät viemäriin hyvin ja kone tyhjenee vedestä, on äänenlähde jokin outo juttu, jonka takia ei kannata huolestua. Lähinnä akustinen haitta se on.
- toimii_kuten_pitääkin
Lattiakaivo kurluttaa varmaankin siitä syystä, että seinään asennetussa "poistohanassa" ei ole vesilukkoa itsessään, vaan se on viemäröity vesilukolliseen lattiakaivoon. Poistoputken pää saattaa vaan olla piilossa veden roiskumiselta suojaavan muoviläpäreen alla.
- toimii_kuten_pitääkin
Niinjoo ja tuo poistoletkun korkeus on OK, jos vedet eivät itsekseen karkaa koneesta. Jos letku on liian matalalla, vesi alkaa juosta siitä ulos, kun kone yrittää tankata itsensä täyteen esim. huuhteluvaiheessa. Ja siitähän ei silloin synny muuta kuin iso vesilasku...
Tulee eteen esim silloin, kun letku irtoaa liittimestään ja tippuu lattialle tai yritetään poistoliitännän puuttuessa pärjätä WC-pöntön reunalle ripustetulla letkulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463242Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423068- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401445- 391350