https://www.vox.com/2018/4/20/17261798/ibm-layoffs-retirements-older-workers-age-discrimination-claims
Yli nelikymppiset käytännössä ongelmajätettä.
IBM irtisanoo vanhoja
7
366
Vastaukset
- greatplacetowork
Kyllä Suomessa jo yli 30v alkaa olla ongelmajätettä.
- SairasIT
Tosin kokemusta vaaditaan sen verran että alle 30v ei periaatteessa saisi töitä. Tämän vuoksi pitää tuoda ulkomailta koodaajia jotka valehtelevat ikänsä?
Tämä koko ala on täysin mielisairas.
- VanhaSetä
Totta se on. Itselleni yksi firma myönsi suoraan että yli 40v on liian vanha. Mitäs vittua sitten tehdään?
- uyoiuyuy
Nykyisille kolmekymppisille eläkeikä taitaa olla noin 70 vuotta. Ei toki vielä, mutta nousee kyllä, voi nousta korkeammaksikin, jos eläkkeitä ei yksinkertaisesti pystytä maksamaan. Tai vaihtoehtoisesti eläkkeitä lasketaan. Huomasitte varmaan älämölön mikä nousi, kun demari lupasi nostaa kaikkien pientä eläkettä saavien eläkettä 100 euroa kuussa. "Ei ole varaa" sanoi hallitus. Eikä olekaan. Syntyvyys laskee, suomalaisia jää työkyvyttömyyseläkkeelle jo alle kolmekymppisenä. Mistä löytyy ne suomalaiset, jotka tienaavat edellisen sukupolven eläkkeet? Ei turvapaikanhakijoista, ei.
Nyt ei tietenkään keskustella kansanedustajien (entisten nykyisten ja tulevien) eläkkeistä. Niitä on varaa nostaa, ja nostetaankin. Ja nostetaan sitten vielä lisää.
"Mitäs *ittua sitten tehdään?"
No. Jotain muuta työtä tietysti. Mitä työtä? No sellaista, jonka tekijöistä on pulaa. No keistä on pulaa? No IT-työn tekijöistä. Paitsi, että yli nelikymppisistä iT-työn tekijöistä, heitä ei haluta.
Pirullinen kierre.
- PillKates
IBM:n tarjoama on nykyään niin vanhaa ja ummehtunutta että jonkunnäköistä tuuletusta ja uutta verta ja näkökulmaa se tarvitseekin tai on konkurssissa.
- tyyyl
Millä alalla ikää ja kokemusta arvostetaan?
- P.Hiiri
Granny-pornossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt201714