IBM irtisanoo vanhoja

Ifkfif

7

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • greatplacetowork

      Kyllä Suomessa jo yli 30v alkaa olla ongelmajätettä.

      • SairasIT

        Tosin kokemusta vaaditaan sen verran että alle 30v ei periaatteessa saisi töitä. Tämän vuoksi pitää tuoda ulkomailta koodaajia jotka valehtelevat ikänsä?

        Tämä koko ala on täysin mielisairas.


    • VanhaSetä

      Totta se on. Itselleni yksi firma myönsi suoraan että yli 40v on liian vanha. Mitäs vittua sitten tehdään?

      • uyoiuyuy

        Nykyisille kolmekymppisille eläkeikä taitaa olla noin 70 vuotta. Ei toki vielä, mutta nousee kyllä, voi nousta korkeammaksikin, jos eläkkeitä ei yksinkertaisesti pystytä maksamaan. Tai vaihtoehtoisesti eläkkeitä lasketaan. Huomasitte varmaan älämölön mikä nousi, kun demari lupasi nostaa kaikkien pientä eläkettä saavien eläkettä 100 euroa kuussa. "Ei ole varaa" sanoi hallitus. Eikä olekaan. Syntyvyys laskee, suomalaisia jää työkyvyttömyyseläkkeelle jo alle kolmekymppisenä. Mistä löytyy ne suomalaiset, jotka tienaavat edellisen sukupolven eläkkeet? Ei turvapaikanhakijoista, ei.

        Nyt ei tietenkään keskustella kansanedustajien (entisten nykyisten ja tulevien) eläkkeistä. Niitä on varaa nostaa, ja nostetaankin. Ja nostetaan sitten vielä lisää.

        "Mitäs *ittua sitten tehdään?"

        No. Jotain muuta työtä tietysti. Mitä työtä? No sellaista, jonka tekijöistä on pulaa. No keistä on pulaa? No IT-työn tekijöistä. Paitsi, että yli nelikymppisistä iT-työn tekijöistä, heitä ei haluta.

        Pirullinen kierre.


    • PillKates

      IBM:n tarjoama on nykyään niin vanhaa ja ummehtunutta että jonkunnäköistä tuuletusta ja uutta verta ja näkökulmaa se tarvitseekin tai on konkurssissa.

    • tyyyl

      Millä alalla ikää ja kokemusta arvostetaan?

      • P.Hiiri

        Granny-pornossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      201
      4609
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3210
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      33
      2921
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      81
      2854
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2796
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2635
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2381
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2159
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      126
      1428
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1158
    Aihe