Läppärissä on Mint 13 Mate ,ei uudempaa, koska ikivanha mokkula ei niissä toimi. Käyttäisin kotona mieluummin langatonta kuin mokkulaa. ADSL-yhteys vaihdettiin VDSL:ään, mistä alkoivat ongelmat. Aluksi uuden modeemi-reitittimen verkko näkyi läppärissä ja yhteys muodostui, mutta selaimet eivät saaneet yhtäkään sivustoa näkyviin. Silloin verkkoluetteleossa näkyivät kaikki naapureidenkin verkot.
Mitä lienen sählännyt, mutta nyt ai näy verkkoluetteloa, vain ilmoitus, että network manager ei ole toiminnassa. En löydä Ohjauskeskus/Verkot- valikosta kohtaa, jolla sen saisi päälle. Kertoisiko joku ystävällinen sielu, miten sen saisi toimimaan konsolikomennolla (tai jostain ohjauskeskusksen mystisestä kohdasta)! Olen konsolin käytössä täysi tumpelo.
Olen kyllä määrittänyt reittimen tiedot langattoman verkon määrityksessä ja VPN:ssä oikein, sillä verkko näkyy kyllä älypuhelimessa samoilla tiedoilla.
Auttakaa, rakkaat ystävät!
Langaton verkko kateissa
4
201
Vastaukset
- mintlinux-mään
Olisiko yksinkertaisesti: "sudo start network-manager"
Et kai ole painanut läppärissä jotain fyysistä nappulaa/näppäinyhdistelmää, joka katkaisee langattoman yhteyden? Joissakin läppäreissähän on sellainen nappulakin...
Mikähän on niin aataminaikuinen mokkula, että ei toimisi esim. 17 Matella? Minulla on muistaakseni toiminut sellainenkin ikivanha 3G-mokkula kuin Huawei E230. Ja vanhat Nokiat.- Maria_P
Jep, täytyy huomenna kokeilla tuota sudoa. Mokkulani on HUawei E1820. Kokeilin livenä kaikkia 13:a uudempia Mate-distroja, eikä se toimi niissä. Sinänsä 13-versiossa ja mokkulayhteydessä ei ole mitää moittimista minun käyttötarkoituksissani. Mokkula on tarpeen työmatkoilla ja nyt tietysti myös kotona, jos ei vaivaudu pöytäkoneen ääreen.
- vaihda-mokkula
Mokkula kannattaisi siinä tapauksessa vaihtaa ja sellaiseen joka varmuudella toimii ns. suoraan myös modernimmissa Linux-distroissa.
Tämän tiedon voi netistä tarkistaa.
Mm. huuutonetistä sellaisen löytyminen halvalla ei varmaankaan olisi suurikaan ongelma.
Huom! Vaikka liittymä olisi 4G, siinä toimivat kyllä myös 3G mokkulat, mutta 4G:n teoreettisiin nopeuksiin 3G-mokkulalla ei tietenkään pääse. Ei niihin monestikaan pääse edes 4G-mokkulalla.
Turha kiusata itseään ikivanhalla Linux-distrolla mokkulan takia.- Maria_P
Mokkulayhteydessä (3G) ei ole mitään vikaa, eikä myöskään Linux13:ssa. Haluan siis toimivan langattoman verkon modeemi/reititittimen kautta ilman mokkulaa. Entisen ADSL-modeemin kautta se toimi moitteettomasti. Olisiko vika siinä, ettei vanha distro operoi 4G-VDSL-yhteyden kautta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585475Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1724421En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163862Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k383446- 513421
- 573212
- 102990
- 252607
- 462287
- 392236