Läppärissä on Mint 13 Mate ,ei uudempaa, koska ikivanha mokkula ei niissä toimi. Käyttäisin kotona mieluummin langatonta kuin mokkulaa. ADSL-yhteys vaihdettiin VDSL:ään, mistä alkoivat ongelmat. Aluksi uuden modeemi-reitittimen verkko näkyi läppärissä ja yhteys muodostui, mutta selaimet eivät saaneet yhtäkään sivustoa näkyviin. Silloin verkkoluetteleossa näkyivät kaikki naapureidenkin verkot.
Mitä lienen sählännyt, mutta nyt ai näy verkkoluetteloa, vain ilmoitus, että network manager ei ole toiminnassa. En löydä Ohjauskeskus/Verkot- valikosta kohtaa, jolla sen saisi päälle. Kertoisiko joku ystävällinen sielu, miten sen saisi toimimaan konsolikomennolla (tai jostain ohjauskeskusksen mystisestä kohdasta)! Olen konsolin käytössä täysi tumpelo.
Olen kyllä määrittänyt reittimen tiedot langattoman verkon määrityksessä ja VPN:ssä oikein, sillä verkko näkyy kyllä älypuhelimessa samoilla tiedoilla.
Auttakaa, rakkaat ystävät!
Langaton verkko kateissa
4
231
Vastaukset
- mintlinux-mään
Olisiko yksinkertaisesti: "sudo start network-manager"
Et kai ole painanut läppärissä jotain fyysistä nappulaa/näppäinyhdistelmää, joka katkaisee langattoman yhteyden? Joissakin läppäreissähän on sellainen nappulakin...
Mikähän on niin aataminaikuinen mokkula, että ei toimisi esim. 17 Matella? Minulla on muistaakseni toiminut sellainenkin ikivanha 3G-mokkula kuin Huawei E230. Ja vanhat Nokiat.- Maria_P
Jep, täytyy huomenna kokeilla tuota sudoa. Mokkulani on HUawei E1820. Kokeilin livenä kaikkia 13:a uudempia Mate-distroja, eikä se toimi niissä. Sinänsä 13-versiossa ja mokkulayhteydessä ei ole mitää moittimista minun käyttötarkoituksissani. Mokkula on tarpeen työmatkoilla ja nyt tietysti myös kotona, jos ei vaivaudu pöytäkoneen ääreen.
- vaihda-mokkula
Mokkula kannattaisi siinä tapauksessa vaihtaa ja sellaiseen joka varmuudella toimii ns. suoraan myös modernimmissa Linux-distroissa.
Tämän tiedon voi netistä tarkistaa.
Mm. huuutonetistä sellaisen löytyminen halvalla ei varmaankaan olisi suurikaan ongelma.
Huom! Vaikka liittymä olisi 4G, siinä toimivat kyllä myös 3G mokkulat, mutta 4G:n teoreettisiin nopeuksiin 3G-mokkulalla ei tietenkään pääse. Ei niihin monestikaan pääse edes 4G-mokkulalla.
Turha kiusata itseään ikivanhalla Linux-distrolla mokkulan takia.- Maria_P
Mokkulayhteydessä (3G) ei ole mitään vikaa, eikä myöskään Linux13:ssa. Haluan siis toimivan langattoman verkon modeemi/reititittimen kautta ilman mokkulaa. Entisen ADSL-modeemin kautta se toimi moitteettomasti. Olisiko vika siinä, ettei vanha distro operoi 4G-VDSL-yhteyden kautta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1231694Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581242
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771191