USB mikrofoni ei toimi

ärsyyy

Ostin tänään Dacota Platiniumin USB mikrofonin. Liitin sen koneeseen ja kiltisti winukka asensi sen. Sitten piti käynnistää kone uudelleen. Tein sen ja sen jälkeen kone ei ole tunnistanut mikkiä. Ei tee minkäänlaista merkkiääntä että olisi kytketty. Laitehallinnasta tai muistakaan ääni- ja tallennusasetuksista ei näy tietoakaan tästä mikistä. Olen kokeillut käynnistää koneen uudestaan ja kokeillut mikkiä eri USB väylissä. Väylät ovat ehjät koska kaikki muut toimii niissä. Mikissä on sininen valo, joten sekin kai toimii. Koneessa on Win10. Ajureita ei ole koska plug and play.

Osaako joku auttaa vai unohdanko ihan kokonaan USB mikit ja ostan sellasen joka menee tohon kuulokkeen paikalle? Kiitos.

8

1840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apinaetgorilla
      • ärsyyy

        Bluetooth? Siis USB eikä bluetooth. En maininnut missään vaiheessa bluetoothia.


      • apinaetgorilla
        ärsyyy kirjoitti:

        Bluetooth? Siis USB eikä bluetooth. En maininnut missään vaiheessa bluetoothia.

        Unohda sitten koko juttu.


      • ärsyyy

        Hä? En nyt edes tajua. Mikrofoni on USB, ei bluetooth. Sitäpaitsi olen jo kolunut noi Microsofrin sivut läpi, en muuten täällä kyselisi apuja.


      • Turbo-Urpo
        ärsyyy kirjoitti:

        Hä? En nyt edes tajua. Mikrofoni on USB, ei bluetooth. Sitäpaitsi olen jo kolunut noi Microsofrin sivut läpi, en muuten täällä kyselisi apuja.

        Älä osta liian teknisiä laitteita, niistä ei ole mitään iloa jollei ne toimi. Palauta myyjälle, toimimattomana, niin vaihtavat Windows 10n tukemaan malliin. Vaikka tämä:
        https://www.halpahalli.fi/microsoft-pc-kuuloke-ja-mikrofoni.html


    • sadds

      Minulla ei ole 10:ä.
      Oletko katsonut ääniasetukset ja mikki tjsp?

    • rgrargargarg

      Keksitty aloitus taas linux-hihhulilta.

    • ärsyyy

      Aion palauttaa laitteen tänään. Mikä muuten tuo Dacota Platinum edes on? Niillä ei ole edes nettisivujakaan. Joskus olen langattoman hiiren ostanut niiltä ja vuoden sisään hajosi kaksi hiirtä. Nyt koomas meneillään. Onneksi niissä oli takuut voimassa. Onko Dacota ihan susi? Niin mietin sitä että onkohan itse laitteessa sittenkin jokin vika, että otanko tilalle vain toisen samanlaisen laitteen vai otanko ihan toisen?

      Ja minulla kyllä on ihan Windows 10 eikä tämä ole mikään trollialoitus. Jos on oikeasti ongelma niin se sitten on oikeasti ongelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      120
      2238
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      418
      2140
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      958
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      780
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      774
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      756
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      14
      740
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      669
    Aihe