Moikka! Tuossa eilen laitoin avomaankurkun siemeniä itämään maitopurkkeihin. Laji on nimeltään Reinin rypäle. Laitoin 5 siementä, 1 siemen per purkki. Osassa on kesäkukkamultaa, osassa puutarhamultaa. Kummassakohan mullassa kurkku menestyy paremmin? Olen siis ensimmäistä kertaa kasvattamassa kurkkua, ja haluaisin tietää kaikkea sen kasvatuksesta. Kuinka paljon vettä pitää antaa idätysvaiheessa? Olen ajatellut nikkaroida jossain vaiheessa pienen muovisen kasvihuoneen, jonne voisin sitten pari kurkun tainta laittaa. Olenko laittanut kurkut liian aikaisin itämään? Selviääkö kurkun taimet kasvihuoneessa vähän kylmemmälläkin säällä? Tarvitseeko kurkkua mitenkään latvoa tms.? Kaikenlaista voi noista Reinin rypäleistä ja niiden kasvatuksesta kertoa. Kiitos jo etukäteen niille, jotka voivat auttaa!
Avomaankurkku "Reinin rypäle"
7
4151
Vastaukset
- eedenistä_itään
Kurkku pitää lämmöstä ja kurkut paleltuvat, jos vain alla pääsee yllätämään. Muovinen kasvihuone pitää muutaman asteen hallan ulkona.
- kurkkuakasvattanut
Ei avomaankurkku mitään kasvihuonetta tarvitse, pelkkä aurinkopyydys riittää penkin päälle. Vahvasta teräslangasta pienet kaaret, missä on silmukat juuressa ja siihen päälle viritetään sopiva muovikalvo. Muovinarulla kiristetään se muovikalvo niiden kaarien päälle. Ei ole vaikea tehdä!
Vanhasta hevosvetoisesta haravakoneesta saa (ne haravapiikit) todella hyvät kaaret, niissä valmis silmukka, pitää vaan laittaa ne silmukat vuorotellen puolelta toiselle, niis sen muovikalvon saa narulla sidottua paikoilleen.
Jotkut ovat tehneet nuo aurinkopyydyksen kaaret muovisista sähköputkista, niihin vaan joutuu tekemään kiinnikkeen nauruille jotenkin, että saa muovin pysymään narulla paikoillaan.
Aurinkopyydyksen muovia raotetaan päivällä ja kastelunkin takia, mutta ei tule liian kuuma taimille, yöksi muovi suljetaan kokonaan. Ei ole mitään rakettitiedettä!
- eedenistä_itään
Pikku kasvihuone on helppo nikkaroida. Siellä voi viljellä muutakin kuin kurkkuja esim. onnistuessaan runkotomaatti antaa kaksi kuukautta satoa.
- kurkkuakasvattanut
Tuo aurinkopyydyksen viritys vie käytännössä muutaman minuutin, jos kaaret valmiina!
Meilläkin kasvimaan paikka vaihtuu vuosittain. Tosin olen joskus nikkaroinnut muovihuoneenkin, mutta aivan turhaa avomaankurkulle nikkaroida tyhjää tilaa yläpuolelle. Kurkkua ja tomaattia ei viljellä samassa kasvihuoneessa!!!
- KylmäKevät
Asun suhteellisen etelässä Ii-vyöhykkeellä, piha puolivarjinen. Avomaankurkku on pärjäillyt, kukkinut ja tuottanut satoa ilman erityisiä suojavirityksiä. Riippuu tietty lajikkesta. Lajiketta "Reinin rypäle" en tunne, siemenmyyjien kuvauksen perusteella ihan kelpo kurkku pitäisi olla.
Asuinalueellani suurin riski puutarhan kurkuille ovat kotilot ja etanat. Lavassa niiltä on kyllä helpompi suojautua.
Itse olen kasvattanut nykyään isohkoissa ruukuissa terassilla, siitä rusakkokin harvemmin näykkii. Laitan siemenet multaan kylläkin vasta ensi viikolla, niin ehtivät Lidlin lajikkeet Restina ja Konsa viime vuonnakin. - Kurkkufani
Kiitos kaikille kokemuksista ja vinkeistä! Lisää saa laittaa kokemuksia ja hoito-ohjeita, jos jollain on jakaa. :) (Tällä hetkellä kaikki viisi siementä ovat itäneet 2 lehtisiksi pikkutaimiksi! :D)
- kurkuttaja
Reinin rypäle taitaa olla sama lajike kuin Rhensk druv
http://www.siemenkauppa.com/kurkut/33-avomaankurkku-rhensk-druv-.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3193772Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322068- 1001723
Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461685Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101440- 1451225
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041186- 821133
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104984Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74914