Saimaan järvilohi

Saimaallakalastusta

Moikka vaan kaikille kalamiehille! On tässä tullut pitkään mietittyä saimaan järvilohen tilannetta. Emokalojen määrä on hirveän alhainen, joka huolestuttaa meitä useita kalastajia. Voiko saimaan kuningas kalaa enää pelastaa? Pelastustyöt olisi pitänyt aloittaa aikoja sitten. Miten saataisiin ehkäistyä salakalastus Pielisjoella? Auttaisivatko ihan uudet kalastuslait lohen elpymistä. No Suomessa pitäisi saada jokaiseen jalokalojen lisääntymisjokiin kalatiet. Toivottavasti te olette muistaneet vapautta rasvaevälliset yksilöt takaisin. No onneksi Inarin taimenkanta näyttää hyvältä.

4

579

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CjaRKiellettävä

      Kalastaja ihmettelee kalojen vähyyttä samalla niitä järvilohia kalastaen. Kalojen kalastus ja vapauttaminen on kalakannan suurin uhka. Jokainen veneeseen nostettu kala on otettava syömäkalaksi ja pyydystä ja päästä tyyli kriminalisoitava kaloja vahingoittavana toimintana. Tai sitten lopettaa täysin kalastus. Älä ohjeista muita jos et niitä ohjeita itsekään noudata.

      • Väkäsetönkoukku

        Aivan.

        Jokaisen kalan kolkkaamalla se lohi tosiaan pelastuu sukupuutolta. Onko täysikuu, tai jotain?


      • VainRuokapöytään
        Väkäsetönkoukku kirjoitti:

        Aivan.

        Jokaisen kalan kolkkaamalla se lohi tosiaan pelastuu sukupuutolta. Onko täysikuu, tai jotain?

        Suomen tuhansien järvien maan ja kourallisen kalastajien kanssa ei vapavälinein näitä vesistöjä tyhjennetä. Vaikka jokainen harrastaja patistettaisiin ottaamaan joka ainoa kala minkä vapoineen saa ylös se ei tuntuisi suomen kalakannassa nimeksikään. On vaan jenkkivouhotusta retuuttaa kaloja huvin vuoksi ja vapauttaa ne poissa silmistä poissa mielestä tyyliin kidukset poikki takaisin tekemään hidasta kuolemaa. Luonnon eläin tai kala pyydetään joko syötäväksi tai sitten ei ollenkaan. Leikkikaluina pitäminen luontokappaleilla on eläinrääkkäystä. Jos se kala ei maistu niin kalavehkeet narikkaan ja uutta harrastusta etsimään. Ei nisäkkäitä ja lintujakaan metsästetä vain yleisenä hupina ainakaan suomessa vaan ruuaksi pöytään tai riistanhoidollisista syistä.


    • Tietäjä

      Mitäpä hyötyä tällä hetkellä Pielisjoessa olisi kalateillä kun ei ole kutualueita? Vanhoja koskia ei ole olemassakaan ja kaikki ne veden alle jännet on lähestulkoon tuhottu kokonaan ruoppauksilla.
      Enemmänkin kokisin sen saimaan järvilohen uhaksi jos kalat nousisivat jokea ylävirtaan missä ei ole kutualueita kun vasta ala-koitajoella jonne kalojen päättyminen on ihan sattuman kauppaa tällä hetkellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1066
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      328
      1060
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      807
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      661
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      660
    Aihe