Saimaan järvilohi

Saimaallakalastusta

Moikka vaan kaikille kalamiehille! On tässä tullut pitkään mietittyä saimaan järvilohen tilannetta. Emokalojen määrä on hirveän alhainen, joka huolestuttaa meitä useita kalastajia. Voiko saimaan kuningas kalaa enää pelastaa? Pelastustyöt olisi pitänyt aloittaa aikoja sitten. Miten saataisiin ehkäistyä salakalastus Pielisjoella? Auttaisivatko ihan uudet kalastuslait lohen elpymistä. No Suomessa pitäisi saada jokaiseen jalokalojen lisääntymisjokiin kalatiet. Toivottavasti te olette muistaneet vapautta rasvaevälliset yksilöt takaisin. No onneksi Inarin taimenkanta näyttää hyvältä.

4

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CjaRKiellettävä

      Kalastaja ihmettelee kalojen vähyyttä samalla niitä järvilohia kalastaen. Kalojen kalastus ja vapauttaminen on kalakannan suurin uhka. Jokainen veneeseen nostettu kala on otettava syömäkalaksi ja pyydystä ja päästä tyyli kriminalisoitava kaloja vahingoittavana toimintana. Tai sitten lopettaa täysin kalastus. Älä ohjeista muita jos et niitä ohjeita itsekään noudata.

      • Väkäsetönkoukku

        Aivan.

        Jokaisen kalan kolkkaamalla se lohi tosiaan pelastuu sukupuutolta. Onko täysikuu, tai jotain?


      • VainRuokapöytään
        Väkäsetönkoukku kirjoitti:

        Aivan.

        Jokaisen kalan kolkkaamalla se lohi tosiaan pelastuu sukupuutolta. Onko täysikuu, tai jotain?

        Suomen tuhansien järvien maan ja kourallisen kalastajien kanssa ei vapavälinein näitä vesistöjä tyhjennetä. Vaikka jokainen harrastaja patistettaisiin ottaamaan joka ainoa kala minkä vapoineen saa ylös se ei tuntuisi suomen kalakannassa nimeksikään. On vaan jenkkivouhotusta retuuttaa kaloja huvin vuoksi ja vapauttaa ne poissa silmistä poissa mielestä tyyliin kidukset poikki takaisin tekemään hidasta kuolemaa. Luonnon eläin tai kala pyydetään joko syötäväksi tai sitten ei ollenkaan. Leikkikaluina pitäminen luontokappaleilla on eläinrääkkäystä. Jos se kala ei maistu niin kalavehkeet narikkaan ja uutta harrastusta etsimään. Ei nisäkkäitä ja lintujakaan metsästetä vain yleisenä hupina ainakaan suomessa vaan ruuaksi pöytään tai riistanhoidollisista syistä.


    • Tietäjä

      Mitäpä hyötyä tällä hetkellä Pielisjoessa olisi kalateillä kun ei ole kutualueita? Vanhoja koskia ei ole olemassakaan ja kaikki ne veden alle jännet on lähestulkoon tuhottu kokonaan ruoppauksilla.
      Enemmänkin kokisin sen saimaan järvilohen uhaksi jos kalat nousisivat jokea ylävirtaan missä ei ole kutualueita kun vasta ala-koitajoella jonne kalojen päättyminen on ihan sattuman kauppaa tällä hetkellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      211
      14774
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2170
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1232
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1220
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1100
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      882
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      765
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      703
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe