keräsittekö lapsena pajuja nippuihin

kevättääää

1 markka nipulta muistaakseni niistä sai.

6

72

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 923708

      miksi niitä nippuun oltaisi keräitty? Jonkun ehkä vein äidille pääsiäisen aikaan, mutta ei kaupunkilaiset keräilleet myyntiin. Maalaiset myivät toreilla tuotteitaan, ehkä jotkut on keräilleet täältäkin joukosta.

    • kohta.sodan.jälkeen.kai

      Pajun kuorta kyllä ostettiin, ehkä nahan parkitsemiseen. Se aika on lyhyt kun kuori kevään ja alkukesän aikana irtoaa helposti.
      Sanomalehdessä oli joskus mys pikkuilmoitus: ostetaan lääkekasvien juuria. Tai osoitteesta voi tilata kuvaston ostettavista kasveista.

    • No ei todellakaan kerätty, jos kysyt minun ikäiseltä? Pajun varpuja haettiin virpavihtoini, mutta ei niitä edes kotiin tuotu maljakoihin.

      Mistä kaupunkilaiset olisi niitä keränneet ja mihin maalla asuvat olisi niitä myyneet, koska jokaisella oli omat pajukkonsa.

    • pajukossakin

      Kyllä, pajuja kerättiin ja myytiin.
      Olinpa useinkin pajukossa mummoni kanssa. Pajun kuori oli kysyttyä tavaraa, lääketeollisuus siitä maksoi, siitähän saatiin kuoresta särkylääkettä, salisyyliä.
      Myös korien tekoon, pajutöihin kerättiin.

      Myös talveksi lampaille niputettiin.
      Vielä -80 luvulla Hämäläisessä maalaistalossa olin keräämässä pajua joka niputettiin talven varalle lampaiden ruokintaan. Lampaat rakastivat kuivattuja koivuja ja pajuja.

      En kyllä hintaa muista mitä pajuparkista maksettiin, mutta suurina nippuina ne kerättiin.

    • tekevät

      100 pajunvartta nippuun ja sidottiin kiinni.

    • reilulasku

      nyt sitten...///100 pajunvartta nippuun ja sidottiin kiinni.// ja oville virpomaan ja 100eu lasku ovenavaajalle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe