Olemme olleet vuokralla nyt 8kk yksityisellä.
Saimme uuden asunnon joten ilmoitin heti tuedon saatuani eli 18.4 asiasta vuokranantajallemme.
Muuttopäivä siis 4.5. Vuokranantaja oli alussa mukava ja sanoi älä missään nimessä maksa youkokuun vuokraa ja sovimme, että palautan avaimet loppusiivouksen jälkeen 5.5
Muutaman päivän päästä vuokranantaja soitti ja ilmoitti eivät ole löytäneet uutta vuokralaista joten hänen on pakko maksaa vuokratakuustani yhtiövastikkeen ja palauttaa sen kun saanut uuden vuokralaisen. No nyt sitten lähettikin kirjeen jossa lakipykäliä ja uusi tieto, että vuokrasopimuksemme päättyy 31.5 ja nyt olemme velvollisia maksamaan koko toukokuun vuokran. Miten tässä pitäisi edetä?
Ongelmia vuokranantajan kanssa
3
540
Vastaukset
- Vuokranantaja
Vuokrananantaja menetellyt ihan lakipykälien mukaisesti.
- Hurtti-Alma
Ihan pykälien mukaan on mennyt. Vuokralaisen irtisanoessa irtisanomisaika on yksi kuukausi. Tarkoittaa käytännössä sitä, että vuokralainen maksaa irtisanomista seuraavan kuukauden vuokran. Asunto irtisanottu huhtikuussa, joten vuokralainen maksaa myös toukokuun vuokran.
- vuokraemäntä
Tainnut jäädä kummaltakin niin vuokralaiselta kuin vuokranantajaltakin lakipykälät lukematta. Jos vuokra-asunto irtisanotaan 18. 4. tai vaikka 30.4. niin toukokuun vuokra on maksettava. Ja jos vuokrasuhde irtisanotaan 1. toukokuuta, niin silloin maksetaan vielä kesäkuunkin vuokra.
Ei vuokranantajakaan voi ilmoittaa paria päivää ennen, että muutappa viikon päästä pois. Laissa on säädetty irtisanomisajat puolin ja toisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4139112Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893710- 202173
- 861367
- 271125
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661122- 751100
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791095- 1081084
- 551053