Puretaanko Pudasjärven kaunis kirkko talousvaikeuksien ja porokorvausten ja porokolari traumojen hoitojen kirkolle aiheuttamien kulujen vuoksi ?
ONKO TOTTA ?
Kirkonmies
3466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuskimpa sitä sen takia puretaan. Kirkkojen taloutta auttausi jos poromiehet toimisivat kirkoissa talonmiehinä ja siivoojina. Vastikkeena tuista, korvauksista ja etuuksista joita yhteiskunta heille suo. Muutenhan he joutuvat olemaan joutilaana suurimman osan vuodesta.
Porottomien poromiesten kautta saamani tiedon mukaan kirkko siirretään Susisuon laitaan poromiesten saamien valtion tukijaisten jakopaikaksi. Poromiehet tarvitsee ison ja pyhän paikan jossa jakaa miljoonatukijaiset epätasaveroisesti.
Porottomien poromiesten tiedon mukaan, vihervasemmisto on luvannut myös porottomat poromiehelle että he alkaa saamaan tukijaisia edesmenneitten esi-isien olettamien poropäälukujen perusteella seuraavien eduskuntavaalien jälkeen. Huhujen mukaan kyseessä lienee suomen historian suurin tukijaisten jakoryhmä. Vihervasemmisto on perustanut työryhmän hakemaan valtiolle miljardien lisälainaa tukien jakamista ja kirkon siirtämistä varten.
Joo puretaan. Siihen väkerrettään niin iso moskeija että hautuumaan vanha puoli jää melekeen kokonaan sen alle.