Suuttumuksen hillintä ja hallinta

Lettutaikinaonhyvää

Abu Hurayrah kertoo miehestä, joka sanoi Profeetalle (saws): "Neuvo minua". Profeetta (saws) sanoi: "Älä suutu". Mies toisti pyyntönsä useita kertoja, mutta Profeetta (saws) toisti: "Älä suutu".

Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi: "Vahva mies ei ole se, joka painii hyvin, vaan vahva mies on se, joka kontrolloi itsensä, kun on raivoissaan."
(Muslim, kirja 32, Hadith 6313)

8

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hnoihoihjoih

      vau, ei kyllä passaa tuon uskonnon seuraajiin ollenkaan, eivät liene lukeneet ollenkaan, ja puurokin on sontaa....

    • Jumalapalkitsee

      Aggressio ja riitaisuus ovat heikkoutta. Muslimi ei ole helposti provosoituva. Kun muistaa Allahia arjessaan, on pitkäpinnainen, eikä hermostu helposti.

      • Ja Allahin muistaminen tapahtuu rukouksella. Kun ihminen pitää pienen hengähdystauon muusta, tekee pienen peseytymisen ja kääntyy Mekkaan päin rukoilemaan, ei vain mielellään, vaan koko kehollaan, se vahvistaa häntä kokonaisuudessaan, hallitsemaan tunteensa ja hillitsemään itsensä ja tuntemaan Jumalan ja miettimään ja huomioimaan, mitä Jumala hänestä ajattelee.


      • Anonyymi
        Yusraaa kirjoitti:

        Ja Allahin muistaminen tapahtuu rukouksella. Kun ihminen pitää pienen hengähdystauon muusta, tekee pienen peseytymisen ja kääntyy Mekkaan päin rukoilemaan, ei vain mielellään, vaan koko kehollaan, se vahvistaa häntä kokonaisuudessaan, hallitsemaan tunteensa ja hillitsemään itsensä ja tuntemaan Jumalan ja miettimään ja huomioimaan, mitä Jumala hänestä ajattelee.

        Aivan humpuukia. Raamatussa Jumala sanoo Aabrahamille Ismaelista, että "hän on aina veljensä niskassa". Ja niin se todellakin on ollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan humpuukia. Raamatussa Jumala sanoo Aabrahamille Ismaelista, että "hän on aina veljensä niskassa". Ja niin se todellakin on ollut.

        Minä teen sinusta suuren kansakunnan - mutta autiomaahan. Toki siinä vähän joutuu tönimään. Ja toisaalta kun Profeetta Daniel puhuu neljännestä pedosta, että se tönii ja sysii niin joutuu tulikivijärveen. Mutta tuon siunauksen : Te tönitte toisia johdosta voi islam uskoinen päästä pois helvetistä. SE OLI ASIALLINEN SIUNAUS. Ja osoitus Jumalan viisaudesta ja ennaltatietämisestä.

        Mitä tulee juutalaisten asemaan niin en tiedä asiasta mitään. Voihan kyse olla polittisesta pyrkimyksestä yhtenäiseen laajaan arabien kalfikaattiin, jonka keskelle pieni Israelin valtio toisuskoisena ei oikein sovellu. Yhtä laaja kalifikaatti kuin on Euroopan Yhteisö. Se olisi jo mahdollisesti syntynyt Persian shaahin toimesta ellei jotkut voimat olisi sitä estelleet. Mun mielestä Saddam Hussein esim. yritti Elamin ja Kuwaitin valloitusta juuri sitä silmällä pitäen, mutta Yhdysvallat esti jonkun käskystä tuon onnistumisen.

        Usein on käynyt niin, että Arabien suunnitelman edelle tunkeutuu jokin toinen vastustava voima. Esim. tiedettiin edeltäkäsin Profeetan (pbuh) tulemus, mutta sitä ennen tehtiin liitto tuota tulemusta vastaan eli luotiin Kolminaisuusoppi.
        Arabeilla oli luultavasti ennen EU:ta aikomus perustaa oma liittovaltio, mutta EU ehti edelle kun jokin voima ehkä Jumala itse sen pakotti.


    • Anonyymi

      muslimin elämän perusteet... hallita itsensä, kontrolloida itsensä. Uskovainen ei ole himojen vietävänä..!

    • Anonyymi

      Se on mitä Allah on vaatii ihmiseltä , tunnetaidot ja hallitsee itsensä

      • Anonyymi

        lisääs pääle jotta tuhoisuuksin


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1020
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe