Suuttumuksen hillintä ja hallinta

Lettutaikinaonhyvää

Abu Hurayrah kertoo miehestä, joka sanoi Profeetalle (saws): "Neuvo minua". Profeetta (saws) sanoi: "Älä suutu". Mies toisti pyyntönsä useita kertoja, mutta Profeetta (saws) toisti: "Älä suutu".

Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi: "Vahva mies ei ole se, joka painii hyvin, vaan vahva mies on se, joka kontrolloi itsensä, kun on raivoissaan."
(Muslim, kirja 32, Hadith 6313)

8

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hnoihoihjoih

      vau, ei kyllä passaa tuon uskonnon seuraajiin ollenkaan, eivät liene lukeneet ollenkaan, ja puurokin on sontaa....

    • Jumalapalkitsee

      Aggressio ja riitaisuus ovat heikkoutta. Muslimi ei ole helposti provosoituva. Kun muistaa Allahia arjessaan, on pitkäpinnainen, eikä hermostu helposti.

      • Ja Allahin muistaminen tapahtuu rukouksella. Kun ihminen pitää pienen hengähdystauon muusta, tekee pienen peseytymisen ja kääntyy Mekkaan päin rukoilemaan, ei vain mielellään, vaan koko kehollaan, se vahvistaa häntä kokonaisuudessaan, hallitsemaan tunteensa ja hillitsemään itsensä ja tuntemaan Jumalan ja miettimään ja huomioimaan, mitä Jumala hänestä ajattelee.


      • Anonyymi
        Yusraaa kirjoitti:

        Ja Allahin muistaminen tapahtuu rukouksella. Kun ihminen pitää pienen hengähdystauon muusta, tekee pienen peseytymisen ja kääntyy Mekkaan päin rukoilemaan, ei vain mielellään, vaan koko kehollaan, se vahvistaa häntä kokonaisuudessaan, hallitsemaan tunteensa ja hillitsemään itsensä ja tuntemaan Jumalan ja miettimään ja huomioimaan, mitä Jumala hänestä ajattelee.

        Aivan humpuukia. Raamatussa Jumala sanoo Aabrahamille Ismaelista, että "hän on aina veljensä niskassa". Ja niin se todellakin on ollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan humpuukia. Raamatussa Jumala sanoo Aabrahamille Ismaelista, että "hän on aina veljensä niskassa". Ja niin se todellakin on ollut.

        Minä teen sinusta suuren kansakunnan - mutta autiomaahan. Toki siinä vähän joutuu tönimään. Ja toisaalta kun Profeetta Daniel puhuu neljännestä pedosta, että se tönii ja sysii niin joutuu tulikivijärveen. Mutta tuon siunauksen : Te tönitte toisia johdosta voi islam uskoinen päästä pois helvetistä. SE OLI ASIALLINEN SIUNAUS. Ja osoitus Jumalan viisaudesta ja ennaltatietämisestä.

        Mitä tulee juutalaisten asemaan niin en tiedä asiasta mitään. Voihan kyse olla polittisesta pyrkimyksestä yhtenäiseen laajaan arabien kalfikaattiin, jonka keskelle pieni Israelin valtio toisuskoisena ei oikein sovellu. Yhtä laaja kalifikaatti kuin on Euroopan Yhteisö. Se olisi jo mahdollisesti syntynyt Persian shaahin toimesta ellei jotkut voimat olisi sitä estelleet. Mun mielestä Saddam Hussein esim. yritti Elamin ja Kuwaitin valloitusta juuri sitä silmällä pitäen, mutta Yhdysvallat esti jonkun käskystä tuon onnistumisen.

        Usein on käynyt niin, että Arabien suunnitelman edelle tunkeutuu jokin toinen vastustava voima. Esim. tiedettiin edeltäkäsin Profeetan (pbuh) tulemus, mutta sitä ennen tehtiin liitto tuota tulemusta vastaan eli luotiin Kolminaisuusoppi.
        Arabeilla oli luultavasti ennen EU:ta aikomus perustaa oma liittovaltio, mutta EU ehti edelle kun jokin voima ehkä Jumala itse sen pakotti.


    • Anonyymi

      muslimin elämän perusteet... hallita itsensä, kontrolloida itsensä. Uskovainen ei ole himojen vietävänä..!

    • Anonyymi

      Se on mitä Allah on vaatii ihmiseltä , tunnetaidot ja hallitsee itsensä

      • Anonyymi

        lisääs pääle jotta tuhoisuuksin


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      144
      14417
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      40
      6033
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      164
      5617
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4417
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      57
      4235
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3670
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      68
      2693
    10. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      18
      2159
    Aihe