Mikä on yleinen käytäntö omakotitalokaupan maksupäivän suhteen? Myyjä (kauppa kyllä välittäjän kautta) ehdottaa, että koko kauppasumma maksettaisiin n. pari viikkoa ennen kuin muutto tapahtuu. Onko tapana maksaa osa hinnasta hieman etukäteen, vai koko summa etukäteen, vai koko summa sitten kun talo vaihtaa omistajaa?!
Talokaupan maksupäivä?
Jouni
5710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yleisestä käytännöstä en tiedä, mutta minä maksoin koko summan kerralla tilisiirtona, kaupantekopäivänä pankissa kun kauppakirjat allekirjoitettiin. Talo oli jo kaupan teon hetkellä tyhjillään, joten hallintaoikeus asetettiin siirtymään samalla päivämäärällä minulle. Poikkeuksellisesti en itse maksanut käsirahaa lainkaan ja tarjouksenkin tein suullisesti, kaikki oli kiinni myyjän sanasta ja sen hän piti joka suhteessa, myös asunnon kuntoon liittyen. Emme lihottaneet välittäjän lompakkoa talokaupassa.
Minusta hallinta- ja asumisoikeuden pitäisi siirtyä ostajalle samana päivänä, kun myyjä saa koko kauppahinnan käteensä. Jos talo ei ole tyhjä, älä maksa kaikkea.
Kaupanteon allekirjoitus tilaisuudessa makset-
tiin 2000 € ja loppusumma sitten kun talo on
tyhjänä ja todettu ,että sovitut asiat pitävät
paikkansa.
Kiitokset vastauksista, tästä kyllä nyt neuvotellaan myyjän kanssa. Täytyypä ehdotttaa vaikka tuota muutamaa tonnia kaupantekohtekellä ja loppuja sitten kun hallinta siirtyy.
Sitä käsirahaa ei sitten myyjä palauta,jos
kauppa raukeaa sinun taholta.