Tapaleen ortodoksisen kirkon kellot

andree

Vaikka elämme Viinijärvellä perinteikkään ortodoksisen seurakunnan keskellä ja pääkirkon vieressä, niin kuitenkin kirkon kellojen soittoa kuullaan äärettömän harvoin, mielellään kuulisi useammin. Eikö kuulu ortodoksiseen käytäntöön soittaa esim. pyhän alkamisen merkiksi lauantai-iltana ehtookelloja tai muuta vastaavaa? Vaikka toimintaa kirkolla ei joka viikko olisikaan niin kellojen soitto kuitenkin pysähdyttäisi ja antaisi jonkinlaisen muistutuksen seurakunnan olemassaolosta.

4

405

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yötönyö2

      Ortodoksi kirkoissa kellot soitetaan käsin. Ei taida Viinijärvellä olla ketään niin viihterää että viitsisi soittajaksi ruveta.

    • 987

      Kuka jaksaa sitä kolistelua yhtään pakollista enempää kuunnella, hiljaisuus on parasta ainakin näin lähiseuvun asukkaan näkökulmasta..

    • kilinkolin

      Se mitä olen kuullut harvoin sen kirkon kellojen soitantaa reilu kilometrin päästä, niin ääni on kyllä sellaista että, kun siellä olis joku kesähessu harjoittelemassa, lähtee vaikka minkälaista kilinää ja kolinaa.

      • andree

        Luulen, että ortodoksisen kirkon kellojen soittaminen vaatiikin soittajalta enemmän asiaan vihkiytymistä ja asiantuntemusta kuin ev.lut kirkon kellojen soitto. Niitä soitetaan ainakin maallikon korvalla kuunnellen paljon monimuotoisemmin, siksi niitä olisikin mukava kuulla. Ev. lut. kirkon kelloja nykyään taidetaan soittaa enimmäkseen tietokoneohjauksella sähköisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      171
      1492
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      88
      698
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      578
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      125
      518
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      490
    9. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    10. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      49
      479
    Aihe