Rintasyöpä oireenne

Enoorob

Millä oireilla todettiin rintasyöpä?

8

372

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti

      Ei ollut mitään oireita. Seulonta mammografiassa vaan löytyi. Ei kipuja, ei patteja.

    • Kiinnostaa

      Onko kellään ollut kipuja, jos niin millaisia?

      • 052011

        Hei. Minulla yhtä kohtaa rinnassa "tykytteli" ja tunnustellessa siinä kohden tuntui pieni pahkura. Myöhemmin selvisi että tuo pahkura oli tiivistynyttä rauhaskudosta mutta se kasvain oli sen alla.


      • Lämpöilijä

        Mulla oli jatkuvasti pientä lämpöä.


    • Vaik

      Ei välttämättä mitään. Mammografia yllätti. Jälkeenpäin ajatellen taisi olla rinnassa pientä viiltelyä mutta se saattoi johtua muustakin. Onneksi oma oli esiaste. Eli ei ollut kehittynyt syöväksi. Kurjia juttuja. Voi tapahtua kenelle hyvänsä.

    • lauta_2018

      Joissain medikalisaatiokriittisissä kirjoissa on kerrottu, että mammografiaseulonnat eivät itse asiassa ole mikään tehokas seulonta. Niissä tulee paljon virheellisiä tuloksia. Niissä todetaan myös kesyn puoleisia rintasyöpiä, jotka eivät välttämättä tarvitsisi hoitoa tai kehittyisivät hitaasti. Ja toisaalta hyvin aggressiivisen syövän nainen yleensä huomaa itse seulontojen välissä, koska se kasvaa nopeasti. Eli seulontojen vuoksi ei kannata tuudittautua väärään turvallisuuden tunteeseen. Pahimmat syövät jäävät toteamatta ajoissa ja toisaalta taas tarjotaan hoitoa sellaisiin löydöksiin, joita olisi voinut turvallisesti seurata.

      Elämässä on riskinsä. Ja itse pienirintaisena en aio mammografioihin mennä. Jos määräni on kuolla rintasyöpään, niin sitten niin on. Luotan kuitenkin siihen, että löydän itse rintasyövän, jos sellainen kehittyy.

      • rintiss

        Aggressiivista rintasyöpää ei välttämättä itse huomaa ja löydä. Itselläni oli nopeasti kasvava, aggressiivinen rintasyöpä, eikä sitä tunnusteltaessa mitenkään huomannut, ei edes radiologi tai leikkaava kirurgi. Kasvain löydettiin mammografiassa ja leikattiin osapoistona. Kasvain oli 2 cm kooltaan. Itse suosittelen ehdottomasti mammografiaa aina kuin sellainen mahdollisuus osuu kohdalle.


    • yks

      Ei ollut mitään oireita. Ei patteja tai muhkuroita. Seulonnassa löytyi yllättäen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe