Olisiko Suomi onnellisempi maa, jos tähän maahan säädettäisiin joidenkin toivomat kireät aborttilait?
Olisivatko asiat jotenkin paremmin?
Olisivatko asiat jotenkin paremmin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja kuten edelliseenkin samaa toistavaan massa-alotuksees, sitä pitäs kysyä joidenkin vuosien päästä niiltä lapsilta jotka sais lain ansiosta pitää henkensä ja jatkaa elämäänsä. Tietenkin myös niiltä äideiltä jotka ois välttyny abortin jälkeisiltä, loppuelämän mielenterveysongelmilta.
On täysin idioottimainen lähtökohta kysellä ihmisiltä heidän onnellisuuttaan verrattuna siihen tilanteeseen, jos ei olisi lainkaan syntynyt. Jos joku ei synny, se siitä.
Oletko koskaan jutellut
1) lapsensa pois antaneiden naisten, tai
2) huostaan tai adoptioon annettujen lasten kanssa
Minä olen. Jokaisella on ollut isoja traumoja
Tunnen myös monia abortin tehneitä. Harvoilla on traumoja.
Abortoitujen kanssa en yllättäin ole jutellut. Uskotko heillä olevan jotain traumoja?
"Jokaisella on ollut isoja traumoja
Tunnen myös monia abortin tehneitä. Harvoilla on traumoja."
On se kumma kun mun mielestä on näyttäny olevan ihan tasan päinvastoin.
Mitä kautta sinä olet tutustunut abortin hankkineisiin ihmisiin? Tunnetko heitä moniakin?
Naisten hätä olis suuri jos ei olisi abortin sallivaa aborttilakia. Ei ainakaan naisten onnellisuutta parantaisi. Ja monen henki säilyy kun abortti pelastaa jos raskaus uhkaa henkeä ja terveyttä.
on nyt suuri, eikä heidän tappaminen näytä ainakaan lisäävän tekijöidenkään onnellisuutta.
Henkensä pelastamisen takia abortin tehneitä on maksimissaan "huikea" puoli prosenttia vuosittain, sillä kannattaa liputtaa vai?
Jos kunnollisen lain ansiosta pelastuis yksikin lapsi, niin miten asiat ei ois sillon paremmin?
Millä tavalla? Me emme voi tietää, miten kenenkin syntymä tai syntymättä jääminen vaikuttaa elämään.
"lasten hätä on suuri"
Eihän teille vastustajille mitään väliä lapsista ole. Vain hedelmöittynyt munasolu on teillä tärkeä. Joka ei tunne tai tiedä mistään. Ihan kuin joku pitäis pikkuvarvasta suojelukohteena muttei ihmisellä kenen jalassa se on kiinni ole mitään väliä. 😕