Jos vainajan testamentissa lukee, että lakiosa kuuluu tyttärelleni, mutta testamentti on tehty vainajan vaimolle, niin tarvitseeko tyttären vielä erikseen vaatia tuota lakiosaansa kirjallisesti ?
Lakiosan vaatiminen
tipsumami
3160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varmuuden vuoksi kannattaa vaatia vaikka testamentissa olisi lakiosa annettu jollekkin.
Itselläni oli samanlainen keissi,mummini jätti lakiosuuden isälleni joka oli kuollut ennen mummia,sain lakiosuuden vaikka en sitä vaatinut.sano tyttärellesi että pelaa varman päälle.
Aivan oikein, vaikka kuinka olisi paperilla jokin asia, erityisesti testamentissa, niin voidaan oikeusistuimessa julistaa pätemättömäksi, a) on kuollut, b) ei ole vaatinut,c) testamentti mitätön koska todistaja on eri osoitteessa asuva kuin testamentissa on ja jne jne.
Varmuus paras, pesänhoitajalle vaatimus lakiosuudesta.
Eweweweew on viisaampi kuin "nolo 123".
Taas näitä L-helppoheikin fundeerauksia. (Ihmeen kauan palsta säästyikin häneltä!)
a) Kuka on kuollut, testaattorin tytärkö??? Ei vaikutusta lakiosan saamiseen.
b) Ei ole tarvinnut vaatia, kun lakiosa on testamentissa tyttärelle annettu. Riittää, että osoittaa haluavansa ottaa perinnön/testamentin vastaan - vaikkapa osallistumalla perunkirjoitukseen.
c.1) Jos testamentti on pätemätön, tytär saa täyden perintöosan (= 2 x lakiosa) eikä leski mitään.
c.2) Todistajan eri osoite ei merkitse mitään testamentin pätevyyden kannalta.
c.3) Jne. jne. = helppoheikin höpötyksiä.