Valokaapeliboksista tietokoneelle?

nopeussäilyttäen

Talossa on valokaapeli perusnopeudella 100/10. Nopeus säilyy, kun tietokoneen kytkee valokaapeliboksiin verkkokaapelilla RJ45. Kaapelia ei voi tietääkseni jatkaa, joten ainoa keino nopeuden säilyttämiseksi toisessa huoneessa olevaan tietokoneeseen on ostaa 30 m pitkä verkkokaapeli?

Hankin pistorasiaan tungettavan laitteen, mikä käyttää sähköverkkoa tiedonsiirtoon, mutta nettisivujen latausnopeus putosi silmin nähden. Mokkuloiden kanssa en halua ruveta pelaamaan ja sellaisellakin nopeus pienenisi.

4

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdhgashf

      Kaapeli varmin, mutta AC-wlan reititin on toinen vaihtoehto. Teoriittinen nopeus voi olla jopa 1000.
      Jos on paljon seiniä välissä voi kuitenkin joutua laittamaan toistimen matkanvarrelle

    • exBersel

      Eiköhän siinä ole tarkoitus, että kaapeliboksin rj45 liitäntään kytketään reititin ja siitä reitittimestä taas kaapelointi huoneisiin. Vedä siitä kaapeliboksista kaapeli sopivaan paikkaan ja laita siihen reititin, niin muut kaapelit eivät ole noin pitkiä. Reititimestä yhteyden voi tietysti jakaa wifilläkin, niin ei välttämättä tarvitse kaapelia. Pelikäytössä suosittelisin edelleen kaapelissa pysymistä.

    • vaikka100metriä

      Minulla on 20m pitkä kaapeli modeemilta tietokoneelle ja ei vaikuta mintään nopeuteen, saamani tiedon mukaan operaatorilta, modeemilta voi vetää vaikka 100m pitkän jatkokaapelin ja nopeus pysyy samana mikä tulee modeemillekkin.
      Sitä kaapelia joka tulee seinästä modeemille, EI saa jatkaa.

      • nopeussäilyttäen

        Tuo käsitys on minullakin. Minulla on nyt 25 m kaapeli, mikä toimii nopeuden hidastumatta. Kaapelin pitäisi kuitenkin olla pitempi, että voisin piilottaa sen jalkalistojen sisälle pois lattialta kuleksimasta.

        En ymmärrä, miksi ei ole olemassa jakorasian tapaista laitetta, minkä yhteen liittimeen voisi tuoda pitkän kaapelin ja jatkaa toisesta liittimestä tietokoneelle lyhyemmällä piuhalla nopeuden kärsimättä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      245
      7607
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      244
      4643
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1805
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      74
      1690
    5. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      71
      1184
    6. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      134
      1142
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1087
    8. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      128
      976
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      951
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      104
      925
    Aihe