Asennemuutosta tarvittaisiin pikaisesti jotta ei tuhottaisi aikaisempia saavutuksia joita on tehty Pudasjärven hyväksi. Piiri pieni pyörii taas päättäjien hyvä veli järjestelmän kesken. Lahkopitäjääkö tässä puuhastellaan ?
lahkopitäjäkö ?
12
1269
Vastaukset
- pitäjälahko
sehän on jo ollut aina lahkopitäjä
- sissos___
Nyt ollaan menossa syvään päähän ja vauhdilla.. On sellainen joojoo miesten ja naisten remmi johdossa että kaikki käy ja aina löytyy rahaa. Johtoportaassa tärkein tehtävä on saada pidettyä hyvä palli oman persauksen alla. Jokaisessa Pudasjärvi- lehdessä jossa on juttua kaupungin päätöksistä on uusi menoerä järkiään 100-300t€. Tällä menolla ollaan kohta kassa punaisella ja pahasti.
- uskonveli
Pelkoon ei aihetta koska islam valtaa Pudasjärven varsin lyhyessä ajassa. Lahkolaiset ovat olleet itse päättämässä monikulttuurisesta tulevaisuudesta .
- uskoton
Kunnallispolitiikka on politikointia. Tavallinen tallaaja istuu valtuustossa ja hallituksessa ja saa tehdä päätöksiä asioista joista ei edes ymmärrä mihin kaikkeen se vaikuttaa. Muutenkin touhu mennyt siihen suuntaa ettei edes työpaikka ole varma. Vanhan kansan johtajamallia, uhkailulla pidetään työntekijät ruodussa ja pelossa että menetetään toimeentulo. Järkevät hakeutuvat muualle varman leivän ääreen.
- kaikkionpaskaapaitsikusi
Ei kunnan hommiin pääse varmaan työpaikkaan nykyään kuin muutamista FC Kurenpoikien perheistä.
- Satikuti
Sitä kutsutaan Oulunkaareksi
- poroemäntä
sekä Pudasjärven kaupungiksi. Törmäillään ..AI
- ittoborelone
kohtahan sillä taas rauhoittuu kun lähtevät otsaa kirkastamaan
- Tötterö2
Kun istuu RY:llä eturivissä niin asiat tapahtuu ja palvelu pelaa!
- eturiviläinen
maalaisakat ja pikkupoika johtavat kaupunkia....hohhoijaa..
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks705797Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.854135Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää903586- 1162991
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri702520Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1111946Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu431854En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131435Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11418Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o871118