Röntgenhoitajaksi hakeneita?

säderölli

Onkos täällä röntgenhoitajaksi hakeneita? Jos on, niin mihin kouluun hait? Itse olen tällähetkellä rh-opiskelija ja voin vastailla kysymyksiin jos jotain on mielen päällä :)

10

5547

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esteri

      mä hain metropoliaan ja nyt jännäilen kutsua! viime vuotisiin rajoihin nähden pitäis kyl kutsu tulla😊 opiskeletko missä? Osaaks kertoo Metropolian pääsykokeista? :) ooks tykännyt opiskella?

      • sipsu

        Paljon sait pisteitä? 😊


      • esteri
        sipsu kirjoitti:

        Paljon sait pisteitä? 😊

        54,9p :)


      • säderölli

        Opiskelen Oulussa, luulisin että Metropolian pääsykokeet on suhteellisen samanlaiset kuin Ouluunkin eli suuri osa pääsykokeiden pisteistä koostuu helpoista lääkelaskuista, haastattelusta ja pienehköstä kirjoitelmasta liittyen aineistoon, joka annettiin ainakin meillä koetilanteessa.

        Haastattelussa kannattaa selkeästi osoittaa kiinnostus alaa kohtaan, perehdy etukäteen jo aiheisiin jota koulussa käydään läpi kuten natiivitutkimukset, magneetit, ct, ultraääni, mammografia, angiografia, isotooppi ja sädehoito. Tärkeää on myös, että kiinnostusta/osaamista löytyy myös fysiikan puolelta koska tärkeä osa röntgenhoitajan ammattia on ymmärtää säteilyfysiikkaa :).


      • säderölli

        Ja olen tykännyt kyllä tosi paljon, oikean ammatin olen itselle valinnut :) röntgenhoitajan ammatti on todella monipuolinen ja mielenkiintoinen, sekä itselle sopii myös se hyvin, ettei potilaskontaktit kestä yhtä kauaa kuin esimerkiksi sairaanhoitajilla yms.


    • tuska

      Onko ketään Turun pääsykokeissa olleita? Ykkösenä listalla olisi itselläni Turku, johon on nyt tullut päntättyä pääsykoematskua aika lailla odottaen, että valintakoekutsu napsahtaisi sinne.

      Onko esim. ryhmätehtävää? Itse amk:n sivuilla siitä en huomannut mainintaa. Onko hyvin samansuuntainen kuin Oamk:n pääsykokeista ylempänä avattu postaus (kiitokset sinne!).

      • säderölli

        Meillä ei ns. ryhmätehtävää ollut pääsykokeissa, mutta tosin meillä sen korvasi ennakkotehtävät, jotka piti tuoda pääsykokeisiin mukaan. Ennakkotehtävään itse kirjoitin n. viiden sivun mittainen tekstin. Lähinnä sillä tehtävällä katsottiin hakijan motivaatiota koulutusta kohtaan, joka on tärkeää sisäänpääsyssä.

        Turun pääsykokeista en sen enempää osaa mainita, mutta luulisin että suhteellisen samanlaiset kokeet siellä on kuin Oulussakin (lääkelaskuja ja äidinkieltä). Haastatteluilla on suuri merkitys pääsykokeissa sielläkin, on se sitten ryhmähaastattelu tai kahdenkeskeinen. Onnea kokeisiin!


    • 123ok

      Oon menossa Oamkiin röntgenhoitajaksi. Yritän kirjoittaa tuota ennakkotehtävää, mutta vaikeuksia tuottaa pohtia, mitä kertoisin käsityksestäni amk-opinnoista ja alan työtehtävistä. Eihän mulla oo näistä mitään hajua, työjutuista ainakaan.

      • säderölli

        Kuten tehtävänannossa mainitaan, kerro omista käsityksestäsi siitä, minkälaista kuvittelet amk-opiskelun olevan. Sen osaan ainakin omien kokemuksien perusteella sanoa, että opinnot vaatii paljon suunnittelua ja aikatauluttamista. Paljon tehdään ryhmissä, kuin myös itsenäisesti. Ennakkotehtävä on lähinnä mukana sitä varten, että pääsykokeisiin kuuluvassa haastattelussa sitä selaillaan enemmän tai vähemmän läpi, siitä haastattelija näkee, että kuinka motivoitunut hakija on, panosta siis kunnolla ennakkotehtäviin ja osoita kiinnostusta tekstissä alaa kohtaan.

        Perehdy työjuttuihin liittyviin asioihin lukemalla netistä röntgenhoitajan eri työtehtävistä. Itse työtehtäviä on useita erilaisia, natiivirtg, magneetti, ct, isotooppi, mammografia, angiografia, uä ja sädehoito. Jokainen työtehtävä noista vaatii erilaisen ajatuksenkulun, koska eroavat toisistaan niin paljon. Ei haastattelijat oleta, että pitäisi tietää kaikki röntgenhoitajan tehtävät ja työnkuvat.


      • Anonyymi

        Itse olen kiinnostunut aika paljon röntgenhoitajan ammatista ja olen juuri valmistumassa lukiosta. Mitä oon netistä ehtinyt lukea, niin opinnot painottuu lähinnä matematiikkaan ja fysiikkaa . En ole kummassakaan mitenkään hyvä niin alkaa vähän huolestuttaa, että kannattaako minun edes harkita kyseistä ammattia. Osaako joku kertoa, että kuinka sitä matikkaa ja fysiikkaa niissä opinnoissa tarvitaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5661
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      48
      2895
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2605
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      9
      2240
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2043
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1932
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      14
      1655
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1285
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1107
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      256
      1099
    Aihe