Käytiin juuri veneilemässä ensimmäistä kertaa tänä keväänä. Edettiin hileytyneen jään reunaa ja keräsimme veljen kanssa puolikkaan veneen pohjan verran ja istuintuhdon korkeudelta styroksin ja finfoamin paloja. Mukana oli pieniä sormenpään kokoisia muruja kuin myös isohkoja levynpaloja. Löytyipä mukaan verkkomerkkikin ja yksi istuinalunen. Kaikki tämä vain noin puolen kilometrin matkalta.
Suuret levynpalat eivät sinällään ole iso ongelma, mutta ne jauhautuvat ja murenevat aallokossa pienemmiksi palasiksi. Sormenpään kokoisia murusia näkyi siellä täällä muutaman metrin välein.
Paitsi foamin palat ovat luontoon kuulumaton ruma elementti, on se myös ympäristölle haitallista hienontuessaan ja joutuessaan pieneliöiden ja kalojen sisuksiin aiheuttaen ties mitä.
Toivon talvella verkottavien ottavan asian tosissaan ja huolehtimaan omat avannonpeitteensä jäältä. Pahitteeksi ei ole myöskään kaveria asiasta muistuttaminen ja kesällä mökkeillessä sekä veneillessä vesistöihin kuulumattomien roskien kerääminen pois - Olkoonkin, että joku muu on ne sinne heittänyt.
Näin loppuun vielä hassunhauska havainto. Löydettiin järveltä ajelehtimasta styroksilautta, jonka piisami oli ottanut omakseen ja sisustanut ruokailulautakseen. Ennen ihminen sopeutui luontoon, nyt luonto ihmisen toimintaan.
Verkkoavantojen styroksipeitteet roskaavat!!
Kahdeksantoista_kesää
0
124
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3066653Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505811Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1865282Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614063Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383328Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523237Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381115