Asuntomarkkinoiden polarisoituminen jatkuu

Ei tule loppua asuntomarkkinoiden polarisoitumiseen. Mikä tarkoittaa sitä, että alueelliset hintaerot tulevat edelleen kasvamaan. Kasvukeskuksissa ja pääkaupunkiseudulla asuntojen hinnat nousevat, kun taas syrjäseuduilla, joissa asuntojen hinnat ovat muutenkin matalat hintapaineet jatkuvat ja hintojen kehitykselle tulee synkkiä pilviä.

Minut yllätti tieto, että jo puolet pankkien tarjoamasta asuntolainarahoituksesta tulee käytännössä ulkopuolisilta sijoittajilta. Ulkopuolisista sijoittajista pääosa tietenkin on ulkomaalaisrahoitusta. Asuntolainarahoituksessa covered bond -osuus tulee varmaankin edelleen kasvamaan. Tämä kiristää luontonannon ehtoja ja rahoituksen saamista taantuville syrjäalueille, koska nämä myönnetyt asuntolainat paketoidaan joukkolainan vakuudeksi. Ulkomaalaiset luottoluokituslaitokset ja sijoittajat arvioivat takaisinmaksun ehtoja tiukasti, joten mitään löysää tavaraa niihin ei voi laittaa. Tämä vaikuttaa pankkien luotonannon ehtoja tiukentavasti.

2

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Subprime.peliä

      Rikastumisen käsikirjoitushan menee niin, että on istuttava oikealla puolella pöytää.
      Tämä tarkoittaa, että tiskin toisella (vasemmalla) puolella on mokuja, sopuleita ja kuspiäitä.
      Tiskin oikealla puolella taas istuu edellisiin verrattuna murto-osajoukkio, kokoomus-kepuleita
      Ja raha kokoomu-kepulin taskuun siirtyy kaikkein nopeimmin juuri "covered bondeja"
      käyttäen. Rahnan välittää bankki, mokulle, kuspiälle ja sopulille.
      Ja sopuli kantaa sen kokkari-kepulille. Toki myös rkp:lle.
      Se miten mokun, sopulin ja kuspiän sitten käy
      on eri asia.

      • tiedonantaja

        Kommari taas äänessä. Hansu on vanha kunnon kommari. Vieläkö luet tiedonantajaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe