Alkon myyjät ovat uhaneet lakolla, koska heidän palkkansa ovat jääneet jälkeen yleisestä ansiokehityksestä työssä, joka heidän mielestään on sosiaalista, vaativaa, arvokasta jne. Tosiasiassa Alkon myyjät kuuluvat alimpaan kastiin, sillä hehän ovat omalta osaltaan vain pahentamassa alkoholistien ongelmia.
Mutta lakko olisi vain hyvä asia. Alko-ongelmaisetkin saisivat silloin vetää välillä vähän henkeä ja pitää lomaa dokaamisesta. Ravintoloitsijat ja baarinpitäjät hierovat tietenkin jo käsiään yhteen: alkava lakko toisi lisää myyntiä niille, vaikka toisaalta pikittyvä lakko saattaisi näkyä sielläkin viinan saannin vaikeutumisena.
Mutta lakko olisi vain hyvä asia. Alko-ongelmaisetkin saisivat silloin vetää välillä vähän henkeä ja pitää lomaa dokaamisesta. Ravintoloitsijat ja baarinpitäjät hierovat tietenkin jo käsiään yhteen: alkava lakko toisi lisää myyntiä niille, vaikka toisaalta pikittyvä lakko saattaisi näkyä sielläkin viinan saannin vaikeutumisena.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tallinnan päivämatkat sen kun lisääntyy---halvat mäyrikset saa sieltä!
Kallis ja vaikeasti hankittava viina vähentää ehkä nuorten ja lasten juomista.
Mutta meidän ylikäyttäjien osalta se vain lisää ongelmia,kun taas halpa viina osaltaan helpottaa suurkuluttajan taloudenpitoa ja jättää ainakin teoriassa rahaa muihin hankintoihin ja osaltaan vähentää myös epäsosiaalista käyttäytymistä.
Pummaaminen ja muukin nyöryyttävä kerjääminen vähenee sekä juomien laatu on korkeampi,jolla on terveydellistäkin merkitystä ja näin säästää yhteiskunnan tervespalveluissa,joita Lasolijulien jälkeen ratkotaan terveyskeskuksissa.
Törkeää sapotaasia! Avainryhmien lakko-oikeutta pitäisi ehdottomasti rajoittaa tai kieltää kokonaan, kansalaisten viinansaanti on turvattava kaikissa oloissa !
Lakko näyttää todennäköiseltä
ALV haluaa välttää lakkoon joutumisen, mutta työnantajan haluttomuus sopia asioista on ajanut meidät tähän pisteeseen.
Työnantajan tärkein tavoite tuntuukin olevan mahdollisen lakon murtaminen eikä mahdollisimman nopean sovun löytäminen. Mitä enemmän myymälöitä on kiinni, sitä nopeammin sovinto varmasti saadaan. Useampien myymälöiden ollessa auki, lakko todennäköisesti pitkittyy tarpeettomasti.
Voidaanko puhua vastuullisuudesta ja palvelusta mikäli joulumyyntiä harjoitetaan juuri taloon tulleiden määräaikaisten voimin? Pystyykö Alko kouluttamaan lyhyessä ajassa kesken joulukiireen nämä "uudet käsiparit" toimimaan Alkon arvojen ja sille asetetun yhteiskunnallisen vastuun mukaisesti? Alko siis pyrkii vain pitämään rahahanat auki turvallisuudesta piittaamatta. Myymäläpäälliköitä on uhkailtu ja painostettu tekemään lakonalaista työtä. Tämänkaltainen toiminta kertoo Alkon henkilöstöpolitiikasta kaiken oleellisen. Ei siis ihme, että pahoinvointi myymälöissä on vuosi vuodelta lisääntynyt. Tämä näkyy myös Alkon teettämissä henkilöstötutkimuksissa, jonka tuloksista ei pahemmin ole viime vuosina kuultu.
ALV toivoo nopeaa ratkaisua kiistaan ja työnantajalta muutakin kuin valheellisia tiedotteita siitä mitä myyjät olisivat saaneet hyväksymällä tarjouksen. Työnantaja olisi saanut työrauhan mikäli se olisi halukas sopimaan muutamista tekstikysymyksistä.
Tuolta löytyy faktaa kuinka paljon Alko arvostaa henkilökuntaansa...
http://www.alvry.net/foorumi/index.php/topic,145.msg1222.html#msg1222