Toimeentulotuen soveltamisala

plähhh

Haluaisiko joku selventää, miten tämä menee.

Todetaan, että sosiaalihuolto ei kuulu sosiaaliturva-asetuksen asialliseen soveltamisalaan. Se ei silti tarkoita etteikö noita palveluja anneta Suomessa vakituisesti asuville EU-kansalaisille ja laillisesti oleskeleville kolmannen maan kansalaisille.

MUTTA ymmärsinkö nyt oikein että kiireellistä toimeentulotukea maksetaan IHAN jokaiselle? Eli vaikka EI asuisi pysyvästi Suomessa EIKÄ olisi täällä edes laillisesti? Mutta tällainen henkilö ei ns. tuota normaalia toimeentulotukea voi saada?

4

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjakäteen

      Kokeeseen on 5 päivää ja sinä et ymmärrä vielä kirjan ydinkohtia. 10/10, way to go.

    • eeer

      Haha toimeentulotuki ei kyllä ole kirjan ydin, sitä käsitellään kirjassa aika vähän. ;-)

    • kasvakaa

      Onko viestin 2 kirjottajan tyyliset ihmiset niitä jotka ovat kovin epävarmoja omasta osaamisesta ja siksi täytyy kommentoida kaikkea niin negatiivisesti? Voin kertoa, että ei se auta teitä pääsykokeessa yhtään!

    • 2873obdlzbsisdhdkj

      Tarkoittaa. Kaikki voi hakea kiireellistä, kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      150
      8703
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6161
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      61
      4521
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      47
      4103
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      71
      4037
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      95
      3604
    7. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3444
    8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3345
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2146
    10. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      10
      2105
    Aihe