Vaarini kuoli joku aika sitten. Hanella Oli paljon aseita. 3 kivaaria 2haulikkoa ja 1 pistol I. Kaikki. Luvallisia. Nyt on kayny niin koodin estimated etta 72vuotias mummoni Oli ymmarttamyyttaan. Vieny kaikki kirpputorille ja myyny kaikki kerralla. Mukavalle. Nuorelle miehelle 200 Eurolla. Joka ei ollut edes yhtaan edes tinkinyt Hinnasta!!!!!! Muisti mummoni kertoa 3kk tapahtuneen jalkeen. Mita nyt pitais tehda?
? Mitka nyt on nyt sanktiot?? Kun ilmoittaa poliisille
Apua mita teen nyt
6
303
Vastaukset
- Kyllä_siitä
kakkua tulee.
- vanhuus
Kakkua ei tule, mutta kärsii tappiota rahallisesti. Vanhuuteen voi vedota ja tietämättömyyteen, jos poliisi kysyy.
jos ne luvat oli kirjoitettu paperilapulle, niin voit ihan huoletta unohtaa koko asian. Viranomaiset eivät tiedä mitään kyseisistä aseista. Paperilappuluvat tulevat digirekistereihin vasta kun paperilappulupajäbä hakee uutta lupaa, jolloin päivitetään myös entiset paperiluvat digipilveen. Nekin tulevat häviämään kun hakkerit seuraavan kerran hyökkäävät poliisihallituksen järjestelmiin tai tulee auringonpurkaus suoraan maapalloa kohti.
- IsoVeliOsaa
Ei pidä paikkaansa. Appi kuoli ja viimeiset luvat haettu joskus 1970-luvulla. Hain muistoesine-perusteella lupaa yhteen satavuotiaaseen kertalaukeavaan kivääriin (ja sain). Vanha hirvikivääri annettiin poliisille ja poliisi alkoi penäämään, että missäs se pienoispistooli on. No kukaan ei tiennyt minne appi oli sen hävittänyt, mutta pesästä sitä ei löytynyt. Muistettiin toki, että miehellä oli sellainen ollut.
Eli kyllä ainakin osa paperilupien aseista on poliisin tiedossa, mutta jos ne ovat kadonneet (tai "kadonneet"), niin vaikea siitä ketään on syyttää.
- höpöhöpöhöpöhöpö
Turha trolli.
Ei edes mommo ole noin ajattelematon ja jos sattuukin olemaan, niin kyllä kirpparinpitäjä tai muut asakkaat myyjää siitä huomauttavat.
Älä keksi juttuja.
Eivätkä ne paperiluvat mihinkään katoa. Poliisin paperirekistereitä viedään koko ajan digitaalisksi ja hiljalleen kaikki ovat pilvessä. Eikä hakkeri sitä hajautettua ja varmuuskopioitus pilveä pysty tuhoamaan. Ihan holmöä satuilua tämäkin.
Arkistoissa voi toki olla virheitä, mutta ne ovat marginaalisia. - Kdkdkd
Jep jep ei oikein uskottavaa..... nykyään jos näkyy aseita niin poliisi tulee aika nopeasti. Ei siinä mummo kauan kaupittelisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311932Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069050Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1194993- 1014208
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka384157Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73943Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei773929Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403603Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293561