Mikä laite se oli jota kaapeli tv kauppiaat pelkää

pässitnarussa

vät? Meillä antennitalon yhtiökokouskutsussa luki "Päätetään liittymisestäDNA:n kaapeli-TV verkkoon. KTV perusmaksu on niin ja niin monta euroa /kk/asunto.DNA:n toimesta tehdään antenniverkon tarkistus veloituksetta. Mahdollisesta päivitystarpeesta tulee tarjous yhtiökokoukseen mennessä."Kokous on vajaan kahden viikon päästä. Asumuskustannukset senkuin lisääntyvät.Lisäksi ehdotetaa 6,25%:n korotusta yhtiövastikkeeseen,jota viime vuonna korotettiin 6,7%.Eläkkeiden korotuksissahan on menty lähes nollalinjalla.

5

288

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pässitnarussa

      Täällä sitä mainostettiin.Oliko se TVsurf antenni?

    • Pöljiä.ei.paljon

      "Se on uusi “super”-antenni, joka nappaa langattomia TV-signaaleja, joita muut antennit eivät tähän asti ole pystyneet nappamaan. Joten saat yli 100 kanavaa täysin ilmaiseksi ja luvallisesti. "

      Muutama asioista mitään tietämätön on kuulemma tuhlannut rahojaan tuohon "superantenniin", jolla saattaa hyvissä olosuhteissa näkyäkin muutama ilmaiskanava, mutta ei tietenkään yhtään maksukanavaa. Onkohan kukaan tehnyt rikosilmoitusta huijauksesta?

      • pässitnarussa

        Onko sitten parempi se jatkuvasti hintojansa korottava ryhmärahastusautomaatti josta ei voi kieltäytyä,ja josta ei eroon pääse ikinä.


      • Muistakaa_laajakaista

        Turhaan tuosta rikosilmoitusta kukaan tekee, sillä kyseessä on ulkomaalainen firma, jonne tyhmät lähettää rahojaan. Aika monelle on tämä hieno laite jäänyt toimittamatta. Sitä on myyty monella nimellä, sillä se on jenkeissä TV Fox, Euroopassa se on ollut tvsurf ja TV Radiuksen nimelläkin on kauppaa käyty. Kyseessähän on pieni passiivinen antennin läpyskä, johon saa lisähintaan vahvistimen. Ei taida montaa kanavaa näkyä tällä antennilla, mutta syy on varmaan asiakkaan, joka ei sitä osaa käyttää? Tärkeää on, että maksu saadaan etukäteen eikä puheluihin vastata;)

        DNA on rakentanut vanhat verkkonsa koaksiaalilla ja sellaisesta saatiin Vantaalla tarpeeksi muutama vuosi sitten. Kaapeli-tv:n operaattori vaihtui ja samalla saatiin taloyhtiön laajakaista VDSL2:lla asuntoihin. Kaapeli-tv ja laajakaista tulee kuidulla talojakamoon. Vastike kerätään erillisen huoneistokohtaisen laajakaistavastikkeen muodossa, eli muutama euro/kk. Tämä voi vaatia yhtiökokoukselta erillisen hyväksynnän. Ennen meillä maksu meni osakkeiden mukaan, jolloin esim. yksin asuva suuren asunnon omistaja maksoi 4 x pienen yksiön kaapeli-tv:n ylläpitomaksun.

        Bisnes perustuu laajakaistan ja tv-kanavien paketissa, johon DNA tarjoaa TV Hubiaan. Kannattaa käydä https://tuki.dna.fi/org/dna-fi/ sivulla tutustumassa sen ominaisuuksiin ja kuinka hankalaa sopparin purkaminen on kesken kauden. Nyt on https://www.ficom.fi/ajankohtaista/uutiset/televisiokanavien-kaapelijakeluun-odotetaan-ratkaisua Kopiosto vaatimassa lisäkorvausta kaapeliverkoilta mainosrahotteisten kanavien jakelusta.


    • vätvät

      vät?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe