Onko mahdollista opiskella maisteriksi jos on opintoja suoritettu kandidaatiksi saakka? Ihan kyselen vain asiaa harrastaneille, kannattaako?
Maisteriksi opiskeleminen
kandidaatti
12146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Muitakin opintoja on ja ammatteja, mutta ajattelin silti kysyä viisaammilta kuinka on?
Millaisia opintokonaisuuksia suosittelette syventävissä?
Milainen gradu on hyvä? Ei kopioitu muilta. Omintakainen pitäisikö olla vai lainataanko taas viisaammilta?
Ajattelin käyttää aikaa siihen muutaman kuukauden syys ja kevätlukukauden. Onnistuuko jos puristaa kunnolla? Aikaa hyysäämisen ei ole. Muutakin työtä on.
Työn ohessa opiskelu nuorelle perheelliselle on usein haastavaa. Lisäksi jos rakentelet taloa voi aika käydä vähäiseksi. Tämän neuvon voin antaa.
Monet perheelliset tekevät uraa yliopistoissa ja pyrkivät hoitamaan taloutensa kuntoon kovilla ponnistuksilla. Siihen molempien puolisoiden omat uhraukset lisäksi lasten hoitaminen on jo selviytymistarina sinänsä. Onnea matkaan.
Onko muillakin näitä kokemuksia ja tuntemuksia että aika ei riitä ihan kaikkeen? miltä vaikuttaa jos näin toimisi ja olisi kova tuloksentekijä myös taloudessaan?
Tarkoittaa että on lisäksi äveriäs liikemies ja älykäs urheilullinen jne?
Eikös tuo ole jo mahdoton tehtävä? Kuka pystyy tekemään vielä liiketoimia kaiken muun lisäksi?
Kyllä tuo kaikki totta on. Tunnen joitakin statuksia, jotka pystyvät mihin tahansa. Lisäksi taiteellisia musikaalisia ja kaikkea.
Juu ei kannata mennä vittuilemaan näille herroille. Ovat omalaatuisia Donnereita.
Ei mulla muuta.
Hyvin päätelty. Pitää sitten tursonaamansa soukemmalla.