Toisin kuin johtavat poliitikot puhuvat, tulevat sukupolvet eivät tule maksamaan nykyisin Suomella olevia velkoja. Julkinen velka ei ole samanlaista kuin Matti Meikäläisen ottama velka, joka olisi maksettava pois. Valtio voi olla velkaa aina ja ikuisesti, koska valtio ei lakkaa. Velkoja hyötyy tietenkin, kun saa velasta korkoa.
Ainoa ongelma, jota suuresta määrästä julkista velkaa aiheutuu on, jos korkotaso nousee niin korkeaksi, että velanhoitomenot nousevat kohtuuttomiksi. Tällaista vaaraa ei ole lähivuosikymmeniin tulossa. Puhe kestävyysvajeesta on valetta!
Tulevat sukupolvet eivät maksa valtion velkaa
selitys
2
109
Vastaukset 2
- Tollotsipiläjaorpo
Sillä hyvä kusettaa eläkeläisiä?
Oikessa olet valtion velan luonteesta. Valtio voi myös ottaa velkaa joka vuosi ja siitä ei tule ongelma, jos talous kasvaa ja velkaa ei oteta liian paljon. Nykyinen velkataakka n. 60 prosenttia BKT:stä ei ole ongelma. Jos se nousee siitä esim. 80 prosenttiin, niin vaikeuksia alkaa tulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1321433
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt4931227Miesten suusta kuultua
Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "165736- 44637
- 49637
Sinkut-palstan suurin valhe
Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va195635Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"
Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l108625Haluaisin mies tietää pari juttua
Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt21579- 74563
- 41553