Kuinka todennäköisiä ovat varsinkin Ruotsissa kohua aiheuttaneet Saabbien koneviat sunnitteluvirheen vuoksi. Onko vikaa pelättävissä enää uusimmissa malleissa ?. Onko kellään kokemusta asiasta ?. Kuinka Suomen Saab suhtautuu asiaan?.
9-5 koneviat
Jokunen
31647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuolta löytyy juttua. Olikohan osasto "yleinen".
Kun öljynvaihtoväli on 30 000 km, vikoja on tullut normaalia enemmän raskaassa pätkäajossa. Jos vaihtaa öljyt esim. 15 tkm:n välein, mitään erityistä huolta ei ole, eikä silloinkaan jos ajaa pitkiä maantiematkoja.
nuo nykyiset öljynvaihtovälit. Vaihdan ysitonniseeni 7 -8 tkm välein öljyt ja suodattimen. Voi olla turhan usein, mutta tarkoitus on pitää autoa pitkään. Luottamukseni Saabiin on kärsinyt nyt kun on käytetty GM:n osia ja näin ollen en voi vaihtaa uudempaan.