TM huomasi, että VW-konsernin autoissa aukeaa takapenkin turvavyöt kun autolla kääntyy mutkassa. Onko Skodan "clever" suunnittelijat tämän takana? Eli auto järkeilee että ollaan jo kotipihaan kurvaamassa ja avaa vyöt kohteliaasti etukäteen? Avaako myös oven jo vauhdissa?
Turvavyöt aukeaa kaarteessa?
21
363
Vastaukset
- KQLMEKAKARAAJARAKKIorig
Kyllä avaa, lisäksi pussaa vaimon tussun kosteaksi ja ulkoiluttaa dalmatialaisen. Pienellä kuukausimaksulla myös keittää kaksi kupillista exspressoa ja syö salaatin.
- eikoskeskodaa
TM raportoi länsiautojen turvavöistä. Itäautoissa on paremmat turvavyöt.
- TAKATAjaSALALIITTO
Syyllinen on Takata jälleen kerran, kyseinen firma on valmistanut kyseiset lukot.
Eipä tuo ole kovin kummoinen asia korjata aikanaan takaisinkutsuna ja riski on mtätön kun se vaatisi kolme istumaan takapenkille ja auton tekemään terävä väistöliike etä kyseinen lukko voi aueta ja sitten pitäisi vielä ajaa metsään tai jotain päin.
No annetaan Holistille tämä pieni ilon ja juhlan aihe, parempia kun ei ole ollut aikoihin. - ShitFromJapan
Se on TAKAtan turvavyö joka aukeaa. Kaikenlaista aasian paskaa eurooppalaiset nykyisin autoihinsa laittavat.
- TSI2012
tappamistarkoituksessa vw on tuollaiset natsi vyöt autoihinsa laittanut.
- HolistiSäOotSairas
Onko, oletko ihan varma?
Takata on kunnostautunut aiemminkin tapavilla tuotteillaan, et silleen.
- konstikolmonen
Minä laitan aina ruuvinvääntimellä ja ruuvilla kiinni turvavyön lukon, kun lähden ajoon.
Mutkissa aukeavia ovia se ei estä mutta pysyy sentään kuperalla penkillä vyön varassa.- turvallisuutta
Hyvä ratkaisu!
mikä todella outoa että tämä vakava tyyppivika tuli volkkarille aivan yllätyksenä. testaako vw ollenkaan autojaan ennen tuotannon aloittamista...? moottorit ja vaihteistot ovat osoittaneet ettei minkäänlaista testausta ole tehty ja laaduntarkkailu aivan olematonta. skodatkin ruostuvat muutamassa kuukaudessa käyttökelvottomaksi.
- skädäm_
Ihanaa,olet niin ylpeä tuuppaamastasi viestistä, että annoit itsellesi peukun.
- peukkutälle
Myös kaikki muu harmi ja kateus länsiautoja kohtaan!
- Hyppyloikkakurvi
Hullujen olisi pitänyt kurvailutestiin ottaa matkustajia takapenkille, olisiko myös ovi pettänyt vöiden jälkeen, kun hieman kaarrettiin?
- TM-kestotilaaja
Mitäpä, jos lukisit jutun uudestaan ja pyytäisit vaikka naapurin tätiä avuksi lukemasi ymmärtämiseen?
- Seataudivwskoda
Naapurilla on audi ja pelkää samaa vikaa
- Sarkasmi.sakari
Seataudivwskoda kirjoitti:
Naapurilla on audi ja pelkää samaa vikaa
Pelätä soppii. Kuolemaakin. Eppäilemättä.
- 3453453
Niin tässä testissä oli takapenkillä oikeita ihmisiä VAIKKA valmistaja kieltää turvallisuuteen nojaten oikeiden ihmisten käyttämisen ääritilannetesteissä. Miksiköhän?
- HolistinMultipersoonat
Kun testataan ääritilanteita, niin silloin on erittäin suuri mahdollisuus mennä sen yli ja siksi kaikki valmistajat kieltävät ihmisten käytön, koska siinä on loukkaantumisen riski.
Oletko ihan tyhmä!
- kmk000
Kokeiltiin tuota skodan takavyötä oikein kokeilemalla oli oikein ihminen vöissä kiinni eikä saatu aukeaa millään en tiedä miten sitä pitää ajaa että se aukeaa kun oli kuulemma jossain lehdessä osattu testata sitä niin.
- Turvaverkot.aukeaa
Miten vietit äitienpäivää? Kävitkö katsomassa ja veit kukkasia? Tai veitkö äidin syömään ravintolaan? Vai trollasitko koko päivän suolipalstalla?
- Öljypoltinlaatuaudivwsko
Jokos vwskodaudi maksaa ea888 öljynsyönti moottorit tehtaan laskuun.
Kuulin että audit otetaam merkkiliikkeeseen kyllä vaihtoon. Mites muut vw autot.
Audin maahantuoja on kuulemma todennu että vaihtoarvo säilyy vaikka kone on rikki.
Pitääkö paikkansa? - HolistiKuulemmaSairas
Ja turvavöistä joustavasti ikivanhaan asiaan, hyvin sä Holisti vedät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36864Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29839Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?36759Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663