Paimio polku surkeassa kunnossa

ulkoilijaihminen

Tuli tehtyä 15 km:n lenkki ja täytyy sanoa, että reitti oli melkoisen surkeassa kunnossa santakuoppien jälkeen. Oli useampi märkä kuraläpi, joka piti kiertää kaukaa ja luokille vääntyneitä puita niskassa. Takaisintuloreitti oli huonosti merkattu ison santakuopan nurkalta eikä jatkumoa löytynyt, joten oli palattava takaisin saman sillan alta kuin tullessakin Rivonmäkeen päin. Lisäksi kiinnitin huomiota uimareihin ja koiranuittajiin kielletyissä lammissa.

5

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkoa

      Se suurin lampi näyttää muuten olevan varsin kalaisa. Rantavedessä oli melkoisia parvia kalanpoikasia ja par kuikkaakin vedessä uiskenteli ja sukelteli. Millaisia fisuja sieltä olette saaneet?

      • vieläjotain

        Reitillä kohtasin erinäisiä luontokappaleita, mm. puolimetrinen mustanharmaa kyy kiemurteli polun poikki edestä ylväästi pää pystyssä tultaessa santakuopille, isohko rupisammakko taas myöhemmin löntysti polulta piiloon päin ja loppumatkalla löytyi harmaapäätikan pesä haavan kolosta polun varrella. Sen selkä oli kylläkin aivan vihreä.


    • Tyytyväinennäkemästään

      Olin ensimmäistä kertaa Paimion polulla. Minä olin erittäin tyytyväinen näkemääni. Todella kauniita paikkoja. Nautin suunnattomasti hiekkakankaista. Monelle se ei ehkä kangasmaasto merkitse mitään, mutta minulle se oli upea paratiisi. En halunnut kallioisille rinteille, vaan hiekkamaasto on juuri minua varten. Pitää huolehtia, ettei aluskasvillisuus pääse peittämään tätä upeaa aluetta. Siksi pitäisikin hoitaa aluetta kitkemällä ylivilkasta kasvillisuutta rajoitetusti, että alue säilyy nykyisessä muodossaan.

    • kyylläsesiittä

      Tosiaan, kyykäärmeitä polulla on syytä varoa. Kunnallislöehteenkin taas oli yksi päässyt. Koiranulkoiluttarillakin pitää olla kyypakkaus takataskussa.

      • tääfaktaa

        Kyypakkaus ei auta koiralle mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      355
      4531
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      148
      2558
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2166
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1710
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1247
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1242
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      36
      1205
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1121
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      356
      1116
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe