Saako ilmaista windowsia?

PahaMasokismiIski

Saako jotenkin ilmasen kympin vielä?

40

673

    Vastaukset 40

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bööörb

      Ei saa! joten masokismisyys myös maksaa ;D

      • TuuWinhihhuliksi

        Tai siis saa sen 90D testiversioita ja insider yms..
        mutta ei siis oikeeta.
        mutta masokismiin niittä varmaan jo viikko windowsia ja täydellistä vakoilua


      • maralistalta

      • kymppä_wakoilee

        Kymppä WAKOILEE Warokaa siellä


    • ParastaIlmaiseksi

      UBUNTU on aina ilmainen :D

      • Ubutubun.nettivamma

        Koneella olisi mukava päästä nettiinkin.


      • ÄLÄPÄTROLLAA
        Ubutubun.nettivamma kirjoitti:

        Koneella olisi mukava päästä nettiinkin.

        Ubuntulla pääsee hyvin nettiin :D


      • windowshaitakevammine
        Ubutubun.nettivamma kirjoitti:

        Koneella olisi mukava päästä nettiinkin.

        Windowsilla ei uskalla mennä nettii, sehän saastuu heti


      • lv217
        ÄLÄPÄTROLLAA kirjoitti:

        Ubuntulla pääsee hyvin nettiin :D

        Viestimies joka on juossut metsässä kaapelikela selässä tietää tuon. Venttiseiska ja uusin Ubuntu on hyvä yhdistelmä netin käyttöön.


    • robotti

      saa jos olet vammainen, esim.käytät suurennuslasia jne...

      • 66666666666

        MITÄH?


      • robotti

        Sorry, tarjous meni umpeen viime vuoden lopussa.
        "Windows 7- ja Windows 8 -käyttöjärjestelmien päivitysversion laajennus, joka käyttää apuvälineitä, päättyi 31.12.2017."


      • on_ilmainen

        Tämän kuun alussa juuri päivitin yhden win8.1 koneen kymppiin (kaapista löytyneen 10240 usb-tikun kautta), eikä päivityksissä tullut mitään ongelmia. On edelleenkin ilmainen käyttis.
        Avajaistarjous on siis vieläkin voimassa, kunhan käyttää päivityksessä RTM (10240) tai November update (1511) versiota. Saa pysyvän digitaalisen käyttöoikeuden. Sen jälkeen 17134 puhtaana asennuksena.


      • robotti

        joo mulla on DVD:llä noita vanhoja Winkymppejä kolmella eri kielellä mutta Win 8.1 en halua missään tapauksessa upgradeeraa kympiksi..toki kaikki mun winseiskat olen "päivittänyt"
        ja mixi...Minun win 8.1 on kaikkein paras operatiivisysteemi, toimii salamannopeasti jne...tiedän että monet haukkuu tätä Win8.1 mutta minulla se toimii, ei kai maanantaiversio, tää on se kai
        poikkeus...ja pilvessä saa pelata eri pelejä kuin kympissä.


      • PC-pelit_ei_toimi

        Win8.1:ssä ei toimi edes dx12 pelit, eli on jo täysin käyttökelvoton muinaisjäänne.


      • robotti

        Pelejähän on monenlaisia, mä pelaan flippis-pelejä mielellään ja xbox:issa on esim. MARS flippis kun menee sinne win8.1:llä. Win10:lä ei onnistu.
        Sen sijaan Win10:llä voi pelata StarWars flippistä jota ei voi pelata Win8.1:llä.
        Siis "täysin kelvoton muinaisjäänne" ei Win8.1 ole koska voin pelata pelejä joita MINÄ haluan.


    • tarrra.kyrpäle

      ser jäteessä voi olle niitä kuuluisia lisenssi tarroja.

    • Piratix

      Kaiken softan saa ilmaiseksi netistä jos vain osaa etsiä. Tarkemmin tällä palstalla ei valitettavasti voi kertoa.

      • masokistejako

        Miksi kukaan haluaisi windowsin


      • Kamalawindows

        en minä ainakaan, HYI!


    • qwertyxxx

      Ei ole enää edes sossun luukkua mistä saisi ilmaisen "kympin" Pitää sekin hakea kelalta. No linux-miehet voi kertoa enempi koska heillähän ei näköjään rahaa ole kun kaikki pitää saata ilmaiseksi.

      • ManiTalks

        Juu. Kaikki ilmanen on saatanasta! Jos jostain ei saa maksaa, niin onhan se häpeällistä!


    • maksaa-sitten

      Joka oikeasti Windows 10:iä tarvitsee ja haluaa todennäköisesti myös vaikka maksaa sen mitä siitä pyydetään.

      Onneksi itse ei tarvitse, ja ilmaisia ja käyttöön riittäviä käyttöjärjestelmiä on tukuttain tarjolla.

      https://distrowatch.com/

      • Onni on joillakin olla tarpeeton.


      • WindowsOnTuskaa
        Kullimoottori kirjoitti:

        Onni on joillakin olla tarpeeton.

        Painajainen olisi ostaa windows!


      • vapaaehtoinen_maksu

        https://www.ubuntu.com/download/desktop/contribute
        Ubuntussa on myös vapaaehtoinen $15 maksu, eli se ei ole ilmainen käyttis. Ne joilla on varaa, maksavat ubuntusta. Ilman maksavia ubuntun ostajia Canonical menisi nurin.

        Myös win10 maksu on vapaaehtoinen, MS ei ole tehnyt aktivointipalvelinten asetuksiin mitään muutoksia. Jos ei halua käyttää ilmaista digitaalista käyttöoikeutta, voi kympistä myös halutessaan maksaa.


      • NeJenkitjadollarit
        vapaaehtoinen_maksu kirjoitti:

        https://www.ubuntu.com/download/desktop/contribute
        Ubuntussa on myös vapaaehtoinen $15 maksu, eli se ei ole ilmainen käyttis. Ne joilla on varaa, maksavat ubuntusta. Ilman maksavia ubuntun ostajia Canonical menisi nurin.

        Myös win10 maksu on vapaaehtoinen, MS ei ole tehnyt aktivointipalvelinten asetuksiin mitään muutoksia. Jos ei halua käyttää ilmaista digitaalista käyttöoikeutta, voi kympistä myös halutessaan maksaa.

        Jenkit kovia kinuun aina rahaa, ei Suomessa
        https://www.ubuntu-fi.org/lataa-ubuntu/


      • maksaa-jos-tahtoo
        vapaaehtoinen_maksu kirjoitti:

        https://www.ubuntu.com/download/desktop/contribute
        Ubuntussa on myös vapaaehtoinen $15 maksu, eli se ei ole ilmainen käyttis. Ne joilla on varaa, maksavat ubuntusta. Ilman maksavia ubuntun ostajia Canonical menisi nurin.

        Myös win10 maksu on vapaaehtoinen, MS ei ole tehnyt aktivointipalvelinten asetuksiin mitään muutoksia. Jos ei halua käyttää ilmaista digitaalista käyttöoikeutta, voi kympistä myös halutessaan maksaa.

        Saahan Canonicalille maksaa vaikka miljoonan jos tahtoo.


    • avajaistarjous_jatkuu

      Avajaistarjous on voimassa edelleenkin - Win10 Pro digitaalinen käyttöoikeus on ilmainen.

      • linkkiäää

        Mistä sen saa


      • Win10_RTM_ISO

        Tuossa Win10 Final RTM (10240), suomenkielinen x64 home pro, virallinen MSDN/Technet ISO-image. Lataus käynnistyy suoraan MS:n palvelimelta.
        https://software-download.microsoft.com/pr/Win10_Finnish_x64.iso?t=9fc99f10-5159-4d84-9fb1-2936a9e09bd9&e=1526593147&h=3876bec5d6da7f6f4b0bc4af43506d19

        Kyseistä imagea käyttämällä saa ilmaisen, pysyvän käyttöoikeiden. Päivitykseen voi käyttää win8.1 prota, jonka tarvittaessa aktivoi kmspicolla jos se ei ole jo valmiiksi aktivoitu.
        Image kannattaa kirjoittaa usb-tikulle, jonka pitää tallessa, koska sitä jatkossakin aina tarvitaan käyttöoikeden hankinnassa. Päivittää ajamalla usb-tikulta setup.exen.

        Imagen saa ladattua myös tätä kautta (generoi uuden väliaikaisen linkin MSDN-imageen joka on vuorokauden voimassa).
        https://tb.rg-adguard.net/dl.php?go=b5bb6a47


    • eiooilmainenollutkaan

      No saako ilmasita viinaa??
      W10 oli pitkään ilman rahaa päivitettävissä, se hinta oli vakoilu!

    • Halvalla saa kun ostaa emon joka on aktivoitu. Niitä saa halvalla käytettynä. Sitten vaan asentaa ja emolevy löytyy palvelimelta ja mitään koodeja ei tarvitse antaa.

      • bios-avain

        Vanhoissa emolevyissä yleensä on biosissa Win8 oem-avain. Lataa win8.1 asennusmedian ms:ltä ja asentaa, se aktivoituu automaattisesti. Päivitys kymppiin -> pysyvä käyttöoikeus.


    • PahaMasokismiIski

      Asennan nyt Ubuntua....

    • HannuHanhi

      Käytännössä W10 on ollut koko olemassa olon aikansa näennäisesti ilmainen.
      Eli uusissa koneissa on windows maksu, mutta päivitys "asennus" on ollut ilmainen, erinäisillä kikkailuilla.

      Tää on ollut kova pala! W10 yksi hitaimmin yleistyneistä windowseista, paljon parjatus Vistan tapaan. Osa syy on W10 julkinen vakoilu.

      • asentaminen_helppoa

        "Eli uusissa koneissa on windows maksu, mutta päivitys "asennus" on ollut ilmainen, erinäisillä kikkailuilla. "

        Ainakaan HP:n ja Dellin koneissa ei ole windows-maksua. Tilausvaiheessa voi valita käyttöjärjestelmän (vaihtoehtoina on myös Ubuntu, Suse ja Redhat) ja win10 pro:lla kone on 153€ kalliimpi. Win10 pron sijasta kannatta valita jotain muita optioita, enemmän rammia ja isompi ssd.

        Windowsin asennus puolestaan ei ole mitään "kikkailua". Se on hyvin helppo toimenpide joka ei vaadi asentajalta paljon mitään vuorovaikutusta (lähinnä valitsee maa-asetukset ja näppäimistöasettelun, jotka oletuksena ovat jo oikein, eli pari kertaa painaa "seuraava" ja paljon muuta ei tarvitse tehdä).


    • 2_käyttäjää_ilmaiseksi

      Windows 10 Enterprise for Remote Sessions on myös täysin ilmainen kympin versio.
      Asentaa 17134 pron puhtaana asennuksena, jonka jälkeen se ei ole aktivoitu, jos kone on ollut esim. HP Ubuntulla, tai osista kasattu uusi kone. Vaihtaa tuoteavaimeksi NJCF7-PW8QT-3324D-688JX-2YV66 (serverrdsh geneerinen tuoteavain). Avaimen vaihtamisen jälkeen versio päivittyy Windows 10 Enterprise for Remote Sessions -versioon, ja aktivoituu automaattisesti. CAL-lisenssejä siinä on valmiina 2 kpl, ja koneessa voi olla myös 2 samanaikaista muutakin käyttäjää ilman maksullisten lisenssien tarvetta. Windowsin käytöstä tarvitsee maksaa vasta jos samanaikaisia käyttäjiä tarvitaan enemmän.

    • kallis_windows

      Windows on kovin kallis.

      • sörsse

        Köyhälle (sinulle) kaikki on liaan kallista


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      3030
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      71
      923
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      807
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      740
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      42
      517
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      47
      514
    8. Harvinaisin persoonallisuustyyppi

      Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o
      Sinkut
      80
      465
    9. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      82
      451
    10. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      446
    Aihe