https://imgur.com/a/T3OPv1Y
Vähän kehno kuva, mutta jospa joku täällä osaisi sanoa, että onkos tämä Chilocorus stigma? Englanniksi ilmeisesti twice-stabbed lady beetle. Löytyykö tästä lajista mitään tietoa suomeksi, tai että miten tätä esiintyy Suomessa, kiinnostaisi tietää enemmän kun tämän pihalta bongasin.
Chilocorus stigma(ko?)
Kuvaajaeläin
4
537
Vastaukset
- IsompiÖtökkä
Hei, en ole biologi, mutta samaisen näköisen otuksen kavereineen löysimme tänään riippaherneistämme Helsingissä. Missä päin Suomea sinä teit havaintosi?
- Ötökkätäti
Lohjalta löytyy myös
- Kajsa
Sama löytyi tänään saaressa uusikaarlepyyn edustalta
- Anonyymi
Todennäköisesti ihan suomalainen kuutäpläpirkko (𝘊𝘩𝘪𝘭𝘰𝘤𝘰𝘳𝘶𝘴 𝘳𝘦𝘯𝘪𝘱𝘶𝘴𝘵𝘶𝘭𝘢𝘵𝘶𝘴).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh952318Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1791913- 1791456
- 246900
- 79882
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11796- 62789
- 55702
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako213643Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349611