Wallas 3200 petroli, tuulettimen ääni lämpöisenä?

JukkaPalmu

Alkoipa kevään veneily ääntelevällä Wallaksella. Vanha uskollinen toimi ensimmäisen yön, mutta seuraavana lämmettyään siitä alkoi kuulua erikoinen ääni. Se muistuttaa mielestäni kuolevan puhaltimen laakerivikaa. Lämpöä tulee siis hyvin, mutta ääntä ei jaksa kyllä kuunnella. Jäähdyttyään laite toimii taas vartin - puoli tuntia kivasti, mutta sitten alkaa ääntely.

Olen laitteen kertaalleen muutama vuosi sitten purkanut ja vaihtanut polttimen huopia yms, enkä varsinaisesti nauttinut operaatiosta. Minkähänlainen jumppa nyt on kyseessä? Pääpuhallin vai paloilmapuhallin? Mahtaakohan noihin saada enää osiakaan.

Pienenä nyanssina, tokana käyttöpäivänä tenavat olivat onnistuneet potkimaan lämpösuuttimet yhtä vaille umpeen, joten varmaan laitteella oli hetken aikaa melkoinen työ puhaltaa 1/3 ulostuloista kaikki lämpö pois. Tänä aikana ääntely ei alkanut, vaan vasta myöhemmin kun olin avannut kaksi umpinaista räppänää. Tiedä sitten onko tällä mitään osuutta asiaan.

Varmaan fiksumpi vaihtaisi diesel-lämmittimeen, mutta minä mieluiten korjaisin jos mahdollista.

Kiitos jo etukäteen avusta!

6

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todennäköisesti vika on paloilmapuhaltimessa. Se ottaa ensimmäisenä kosteahkon ilman ulkoa sisään ja hapettuu. Harvemmin se on pääpuhallin. Niitä ei enää wallakselta saa, ja varsinaisesti tuon lämmittimen tuki on lopetettu, vaikkakin jotain hajanaisia osia saa vielä, niiltä osin, kun ne on yhteneväisiä 1800 ja 2400 mallin kanssa. Laite on helppo purkaa. Päädyt vaan irti, niin koko paska leviää pöydälle, kuin Jokisen eväät. Paloilmapuhallin onkin sitten helposti käsillä. Kasaaminen onnistuneesti on sitten hieman hankalampi juttu...

      Puhaltimen voi kokeilla voidella ja se yleensä on hiljaa hetken aikaa - sen hetken kun sen lämmittimen on saanut autotallin pöydältä takaisin sinne veneeseen.

      Jos onnistut löytämään suunnilleen sopivan moottorin siihen ja varmaan tiukalla hakemisella löytyykin niin sitten testipenkin kautta takaisin veneeseen kiinni, jotta paloarvot saa kohilleen.

      Paras tapa olisi löytää jostain sopiva raato jossa on puhallin ehjä. Niitäkin joskus on.

    • yliamiraali

      Kuullostaa niin tutulta, ensin vaihdatin paloilmapuhaltimen ja teetätin normihuollon, sitten irroitin lämmitysjärjestelmästä Wallaksen ja laitoin tilalle pienemmän Safiren. Toivottavasti nyt toimii kauemmin kun syksyyn asti. Ei mitään Wallaksia vastaan edellinen oli palvellut jo pitkään. Pikku Safire vaan oli helpoin ratkaisu saatavilla olevaan tilaan ja olemassa oleviin putkituksiin.

    • JukkaPalmu

      Kiitoksia. Nalle ainakin lupaili vielä varaosia tuohon laitteeseen. Jospa puran taas itsekseni ja katselen. Arveluttaa vaan, että mistä tunnistan rikki olevan puhaltimen. Luultavasti vaihdan molemmat vuorotellen ja kiukuttelen välissä.

      Tyyppivikana vielä kuulemma lämmönvaihtimen sulaminen (ne alumiiniputket), koska lämmitin on niin tehokas. Viimeksi kun avasin, en huomannut mitään ongelmaa sillä sektorilla, mutta täytyypä tarkastaa sekin.

      • KOYO

        Eikö niihin moottoreihin voi vaihtaa laakereita?


      • Eipä noita oiein ole saatavissa ja sitäpaitsi kuluuhan se akselikin...


      • Asentaja1

        Ei noihin saa laakereita, ne on halvimpia mahdollisia lelumoottoreita. Varaosia ei noin vanhaan saa (ehkä Hanskifixin nurkista voisi löytyä).
        Lämmönvaihtimien alumiiniputkien sulaminen on tosiaan Wallas-tyyppivika. Kun säädöt menevät vähän pieleen, laite ylikuumenee, usein ulisee ja sitten putket sulaa. Vikaa ilmenee sekä diesel- että valopetrolilaitteissa. Kyse ei ole varsinaisesti tehosta, vaan polttoainepumppu syöttää välillä liikaa tai paloilmapuhaltimen toiminta on mitä sattuu.
        Tämän ikäiset Wallakset ovat kyllä yleisesti ottaen huomattavasti toimivampia mitä nykyiset heikkotasoiset tuotteet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9678
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      70
      4933
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      58
      4314
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      137
      2826
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      128
      2648
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      173
      2461
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      23
      1823
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1617
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      36
      1530
    10. Älä nyt ainakaan pelkää

      että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava
      Ikävä
      72
      970
    Aihe