Alkoipa kevään veneily ääntelevällä Wallaksella. Vanha uskollinen toimi ensimmäisen yön, mutta seuraavana lämmettyään siitä alkoi kuulua erikoinen ääni. Se muistuttaa mielestäni kuolevan puhaltimen laakerivikaa. Lämpöä tulee siis hyvin, mutta ääntä ei jaksa kyllä kuunnella. Jäähdyttyään laite toimii taas vartin - puoli tuntia kivasti, mutta sitten alkaa ääntely.
Olen laitteen kertaalleen muutama vuosi sitten purkanut ja vaihtanut polttimen huopia yms, enkä varsinaisesti nauttinut operaatiosta. Minkähänlainen jumppa nyt on kyseessä? Pääpuhallin vai paloilmapuhallin? Mahtaakohan noihin saada enää osiakaan.
Pienenä nyanssina, tokana käyttöpäivänä tenavat olivat onnistuneet potkimaan lämpösuuttimet yhtä vaille umpeen, joten varmaan laitteella oli hetken aikaa melkoinen työ puhaltaa 1/3 ulostuloista kaikki lämpö pois. Tänä aikana ääntely ei alkanut, vaan vasta myöhemmin kun olin avannut kaksi umpinaista räppänää. Tiedä sitten onko tällä mitään osuutta asiaan.
Varmaan fiksumpi vaihtaisi diesel-lämmittimeen, mutta minä mieluiten korjaisin jos mahdollista.
Kiitos jo etukäteen avusta!
Wallas 3200 petroli, tuulettimen ääni lämpöisenä?
6
530
Vastaukset
Todennäköisesti vika on paloilmapuhaltimessa. Se ottaa ensimmäisenä kosteahkon ilman ulkoa sisään ja hapettuu. Harvemmin se on pääpuhallin. Niitä ei enää wallakselta saa, ja varsinaisesti tuon lämmittimen tuki on lopetettu, vaikkakin jotain hajanaisia osia saa vielä, niiltä osin, kun ne on yhteneväisiä 1800 ja 2400 mallin kanssa. Laite on helppo purkaa. Päädyt vaan irti, niin koko paska leviää pöydälle, kuin Jokisen eväät. Paloilmapuhallin onkin sitten helposti käsillä. Kasaaminen onnistuneesti on sitten hieman hankalampi juttu...
Puhaltimen voi kokeilla voidella ja se yleensä on hiljaa hetken aikaa - sen hetken kun sen lämmittimen on saanut autotallin pöydältä takaisin sinne veneeseen.
Jos onnistut löytämään suunnilleen sopivan moottorin siihen ja varmaan tiukalla hakemisella löytyykin niin sitten testipenkin kautta takaisin veneeseen kiinni, jotta paloarvot saa kohilleen.
Paras tapa olisi löytää jostain sopiva raato jossa on puhallin ehjä. Niitäkin joskus on.- yliamiraali
Kuullostaa niin tutulta, ensin vaihdatin paloilmapuhaltimen ja teetätin normihuollon, sitten irroitin lämmitysjärjestelmästä Wallaksen ja laitoin tilalle pienemmän Safiren. Toivottavasti nyt toimii kauemmin kun syksyyn asti. Ei mitään Wallaksia vastaan edellinen oli palvellut jo pitkään. Pikku Safire vaan oli helpoin ratkaisu saatavilla olevaan tilaan ja olemassa oleviin putkituksiin.
- JukkaPalmu
Kiitoksia. Nalle ainakin lupaili vielä varaosia tuohon laitteeseen. Jospa puran taas itsekseni ja katselen. Arveluttaa vaan, että mistä tunnistan rikki olevan puhaltimen. Luultavasti vaihdan molemmat vuorotellen ja kiukuttelen välissä.
Tyyppivikana vielä kuulemma lämmönvaihtimen sulaminen (ne alumiiniputket), koska lämmitin on niin tehokas. Viimeksi kun avasin, en huomannut mitään ongelmaa sillä sektorilla, mutta täytyypä tarkastaa sekin.- KOYO
Eikö niihin moottoreihin voi vaihtaa laakereita?
- Asentaja1
Ei noihin saa laakereita, ne on halvimpia mahdollisia lelumoottoreita. Varaosia ei noin vanhaan saa (ehkä Hanskifixin nurkista voisi löytyä).
Lämmönvaihtimien alumiiniputkien sulaminen on tosiaan Wallas-tyyppivika. Kun säädöt menevät vähän pieleen, laite ylikuumenee, usein ulisee ja sitten putket sulaa. Vikaa ilmenee sekä diesel- että valopetrolilaitteissa. Kyse ei ole varsinaisesti tehosta, vaan polttoainepumppu syöttää välillä liikaa tai paloilmapuhaltimen toiminta on mitä sattuu.
Tämän ikäiset Wallakset ovat kyllä yleisesti ottaen huomattavasti toimivampia mitä nykyiset heikkotasoiset tuotteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pitsi-sexyt! Sara Sieppi räjäytti somen alusvaatekuvalla - Erika Vikman ja tuhannet muut tykkäsi!
Uuuh, nyt on tyylikästä pitsiunelmaa... Ex-Miss Suomi Sara Sieppi on somevaikuttaja, tv-juontaja ja yrittäjä. Nyt Sieppi on poseerannut pitkästä aik872915Koulumaailman maahanmuuttajatilastot pääkaupunkiseudulla
Maamme hallituksen salaamat maahanmuuttajien koululuvut surullista/suorastaan pelottavaa luettavaa tavis suomalaisten koululaisten vanhemmille ja iso2091659Sanna Marin eronnut
Taisi olla puolisolle liikaa rouvan iloa ja valoa elämään illat sekä vieraiden miesten huulet kaulalla? Seiskan mukaan onneksi mieskin on vastavuorois231525Poistin sun numeron
Etten lähettäisi viestiä. Paljon jäi sanomatta ja asiat selvittämättä. Minä oikeasti välitin susta. Jotenkin vaan tuli muokattua kaikki. Tulkitsin vä54858Joo, kohtelit mua huonosti
Mut ajattelin, et niin siinä käy kun vaihtaa puolta. Tuskin ymmärrät itsekään sun käytöstä, eikä syyllisyydentunne auta mitään, koska se ei tee mitään203823- 92806
Ben Zyskowiczin kimppuun hyökätty - Beniksen nenä otti osumaa asfalttiin, benis kompuroi peloissaan
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/57027e32-5a07-4001-8dc4-316ae0adcfb8 nyt benis ryhtiä304789Tehdäänpä galluppi aurauksista keskustan alueella
Antakaapa tulla ajatuksia miten Oulaisten kaupungin auraushommat on onnistunut tänä talvena.38669Mites nainen se punastelu
Eikö se ole sellainen tahdosta riippumaton reaktio, jota ei noin vain voi peittää? Oliko sekin osoitus kiinnostuksesta? Ja ei tapahtunut vain kerran,62664Kolmiodraamaa ilmassa!!! Sinkkunaiset kisaavat Bachelor-Samista: "Mitä v**ttua mä täällä teen?..."
Ohhoh, nyt tunteet kuumenee ja itkua ilmassa… Kahden kauppa ja kolmannen korvapuusti - vai miten se menikään?!? Varo sisältöpaljastuksia: https://ww5648