Onko olemassa tekoälyjuttuja valokuvauksen saralla? Ns robotti-valokuvaaja. Jos se nyt ei ihan itse liikkuisi oikeaan paikkaan, niin sitten sitä siirtelemällä ja se itse kulmiaan muuttamalla näyttäisi vihreää valoa, kun paikka on hyvä.
Kuvistahan pystyy erottamaan tekoälyn avulla onko siinä kissa, koira, jne... mitä vain. Pystyykö kuvasta erottamaan että onko se "hyvä" valokuva vai ei? Jos jollain koneoppimisella vetäs vaan oppimateriaalina paljon erilaisia valokuvia: ammattimaisia ja satunnaisesti räpsittyjä.
Valokuvaus ja tekoäly
6
356
Vastaukset 6
Ahaa, tätä on jo joku muukin pohtinut: https://www.digitalrev.com/article/ai-smart-cameras
- xxxcbbbx
Tekoäly eli koneäly ei osaa ajatella ollenkaan, kaikki pitää ohjelmoijan syöttää ja opettaa. Esim, jos robotti kävelee ja tulee seinä eteen, niin mitä tehdä. Siihen se jää, ei tee mitään jos ei ole ohjelmoitu että kierrä seinä tai kiipeä yli.
- tekoäly
Tekoälyynhän nimen omaan liittyy, että systeemi myös oppii asioita eikä toimi pelkästään etukäteen tehdyn ohjelmoinnin mukaan, eli tavallaan "ajattelee". Tämä erotuksena ns. perinteiseen ohjelmistoon, joka toimii siihen tapaan kuin kommentoit.
- kamera-tietää
Olisihan hieno sellainen kamera joka ei edes laukeaisi ellei kameran etsimessä ole sellaista josta lohkeaa valokuvakilpailun pääpokaali.
Jokaisessa tai lähes ainakin kamerassa on tekoälyä kun siinä on automatiikkaa! Sitähän tekoäly on, päätöksiä laaditun ohjelman mukaan ympäristötekijät huomioon ottaen.
- numeroihminen
sellainen kansainvalinen, ns. non-korformistisen uskonnollisen yhteison, valokuvaamo kuin JCPenny harjoittaa kiinnostavaa "pisara-tutkimusta", "kotiviihdytysta" tai muuta duplikaatiotoimintaa. heidat loytaa Grouponin kuponkilistoilta (anonyymit numeroihmiset)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää75978Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani185706Miesten vs naisten älykkyys
Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br199636- 33613
Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai151589- 97562
- 40507
- 19448
- 24445
- 31419
