Raitistumisen seuraukset

Tähystäjä

Oletteko juopot ja suurkuluttajat raittiuden myötä päässeet irti perheen pahoinpitelystä, mustasukkaisuudesta ja homosuhteista.

9

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä.Sami

      Vaikea sanoa, kun mihinkään noista en ole syyllistynyt.

      Juoppo ja suurkuluttaja siis kuitenkin olen.

    • roletaari

      En häiriköinyt! En romuttanut perheen taloutta! Romutin vain terveyteni 3:n vuoden 95%:sti päivittäisellä dokaamisella. Nuo 5% ovat niitä päiviä jolloin tiesin olevani ajovelvollinen seuraavana päivänä.

      Verenpaine oli törkeän korkealla Ramipril 10mg lääkityksestä huolimatta.
      6kk raitista kuntoilua ja paineet olivat paremmat ilman lääkitystä kuin max. lääkittyinä.
      Myös mieskuntoni koheni.
      En muuttanut ruokailuani mutta tuona aikana vyötäröni oheni 6-7cm vaikka paino pysyi ennallaan.
      Muutin tapani 59v11kk ikäisenä.

    • barikärpäne

      Osa päihteiden kuluttajisti ilkkuu raittiita,sillein että -ai sää et ota mitään,ootko uskovainen tai entinen alkkis tyyliin useimmiten.Miksi aikuiset eivät saa olla joidenkin suurkuluttajien mielestä raittiita? Emme ole sen tylsempiä selvinä,osataan heittää juttua ja nauraa,ja os kahvia otan kuppilassa,se in aika ajoin ihmetyksen aihe-miksi? Sen ole huomannut että päihteiden suurkuluttajat ovat ns selvinä erittäin jäykkiä,vähäpuheisia usein ja arkoja,liittyykö se käyttö siis että uskaltaa olla enemmän jotenkin sosiaalinen,sitten usein menee överiksi? JOS KÄYTTÄJILLE SANOISI ETTÄ MIKS TAAS JUOT NOIN PALJON NIIN,niin johan ne suuttuisi siitä,eli asian täytyy olla arka ja ongelmallinen käyttäjille? Ei toisten raittiuden pitäisi olla ongelma juojille! Silti siitä tehdään numero joskus,aikuiset eläköön miten haluaa,ilma ihme kyselyjä tyyliin että ai sää et ota,,,ootko uskis vai entinen juoppo,,,tätä olen kuullut usein...jospa seuraavan kerran sanon että miksi sä dogaat kauheesti...turpaan vois tulla-on se herkkä aihe juojille jóstain syystä ja sit auotaan päätä raittiille.

      • roletaari

        Kylläpä ne raittiitkin paheksuvat.
        Tuttavani kuntosaliyrittäjä ja siinä ohessa personal trainer sekä erityisryhmien kuntouttaja, paheksuu minun irtiottojani.
        Tosin paheksunta lienee osa hänen toimenkuvaansa ja ehdotonta kuntoilun puoltamista.
        Antaapa toki tunnustuksen tekemiselleni ja jopa tuloksille mutta vaatii täydellisyyttä.
        On kuitenkin puoliksi leikkimielistä suun soittoa.


    • katuja

      En kommentoi tuttavien juomisia ym niin kauan kuin se ei haittaa omaa elämääni,eli jos kumppani juo paljon ja se haittaa suhdetta,eri asia. Totuus on että suurin osa nauttii enemmän ja vähemmän päihteita päivittäin tai viikonloppuisin ja itse käyn baareissa niin en anna sen asian häiriätä itseäni vaikka itse en otakaan . Seuran saa valita ja poistua harmillisesta seurasta ja minä kun harrastan musiikin kuuntelua ja karaokea, en menisikään paikkohin jos antaisin sen häiritä. Joskus kyllä tuntuu että olen muutaman muun ystäväni kanssa maamme ainoat absolutistit lähiössä jossa elämme,mutta ei se haittaa,ns hörhösitäkin on tullut osa tuttavaseuraa ja ei koskaan inise raittiudestamme,koska heillä on elämää itselläänkin sen verran. Kyllä niitä tuomitsijoita riittää raittiidenkin parissa,työpaikiola ,naapurissa ym uskovaisissakin.

    • Rattoreiska

      Yo. kirjoittajilta on tuhoutuneet , kuten yleensä, ensimmäisenä aivot , joten raitistuminen ei auta ja tuskin ymmärtävät miksi elämä on niin tunneköyhää tai eivät tajua edes hävetä saati olla surullisia.
      Pienillä, 3 cm halkaisijaltaan, olevilla alkoholin liuottamilla ja siloittamilla sileillä kanan aivoilla elämällä ei ole enää juuri annettavaa.
      Kenties joku ystävällinen isäntä voisi ottaa aivonsa ryypänneitä lantaa luomaan sikalaan ja syksyllä syöttää uupuneet sontasepot tuleville joulukinkuille. Halpaa oluen makuista kinkkua voisi sitten myydä lähiöissä vuokrakorsujen asukeille. Kyllä tässä maassa olisi paljon korjattavaa. Mikään ei ole säälittävämpää kuin omaisuutensa ryypännyt sontaseppo, joka asuu asuntolassa, elää minimitoimeentulolla ja käärii sätkää päiviensä kuluksi ja keittää kahvia paikallisessa AA kerhossa. Parhaat sontasepot lähtevät pullo povarissa ja sepalus auki, eivätkä jää yhteiskunnan kulueriksi.

    • Björneborgs_pilsner

      Joko sinä olet lakannut hakkaamasta äitiäsi ja varastamasta hänen kansaneläkerahojaan? Kyllä vai ei!

      • kirillir

        Kyllä olen. Tosin vain sen takia että keplotteli akka ittensä hautaan.


    • knknnknk

      Raitistelija aloittaa aa-kerhon löylykauhaterapian,nauttii kun saunakauha survotaan perceeseen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2084
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1909
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1881
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1593
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1456
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1444
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1327
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1247
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1114
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1109
    Aihe