Hei!Olen ostamassa perheen kakkosautoksi almeraa04-05 kilsoja sais olla 150000-170000
mitä pitäisi ottaa huomioon?
1,5 vai 1,8 kone parempi?
tyyppiviat ym?
kiitos jo etukäteen
Almeraa ostamassa
10
488
Vastaukset
- nissaninvika
1.8 parempi, mutta molemmissa jakoketju venyy aiheuttaa nykimistä ja moottori valon syttymisen vika koodiksi antaa yleensä kampi akselin asento tunnistin .
- Jkt50
Ja pyh noi sun neuvot 260 TKM mittarissa mulla ja ei nyi yhtää
- Reijok
Almera on aika nolon näköinen. vanhempien maalaismiesten valinta. Katsastus tilastojen hylätyimpiä.
- Omistjjnpaskan
Halvalla kasattu romu ja aina joku paikka paskana..
- autosiinämissämuutkin
tuskin muuta vikaa kuin ruosteherkkä kori pohja ja helmat kannattaa syynätä tarkasti.
- Tyytyväinen
Mulla vuoden 2001 Almera ja sillä ajettu 234000. Uusittu starttimoottori ja moottorin ilmamaarämittari ja lambda-anturi. Tietysti jarrupalat, renkaat ym. Hyvä auto. 1.5 moottori on riittävä kakkosautolle.
- 786
Almera 1.8 n16 2004, luotettava ja edullinen ylläpitää, arka ruosteelle jos koskaan ei ole alustaa suojattu. Jarrulevyt kannattaa tarkistaa, jos jarruneste jäänyt vaihtamatta jarrusylinterit jumittuu ja levyt kuluvat. Jarrunesteessä oleva vesi saa sen aikaan. Ei ole kuitenkaan kallis remontti uudet levyt ja jarrusylinterit joka kulmaan n.320e teetettynä.
Öljynvaihto 1x vuodessa tai 15 000km kumpi tulee ensin täyteen.
Siinäpä nuo mitä on tullut omassa eteen.... - rthujroeoh
Aloittajan kannattaa ostaa viisiovinen Micra ennemmin. Saat ajotietokoneet, ilmastoinnit ja monitoimiohjauspyörät ym pikkurahalla, ja uudemman auton kuin Almerat.
Nissaneissa on 12 vuoden ruostumattomuustakuu ja alusta sinkitty sen lisäksi että on myös massattu.
Mallina nettiautoon linkkiä. Auto tosin aika kaukana Stadista jos aloittaja on stadilainen kuten itsekin olen.
Hinta autolla on kuitenkin todella matala...
https://www.nettiauto.com/nissan/micra/9912621- rtyujhg
Micra on vaan niin nolon näköinen tötterö, joten ei kiitos!
- AivanTötterö
rtyujhg kirjoitti:
Micra on vaan niin nolon näköinen tötterö, joten ei kiitos!
Saman näköinen kuin Juke
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2214350Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223339Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2611928Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,61493Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381217Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611177Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96875- 63755
- 30737
- 176730