Fujitsun läppärissä on alunperin XP SP3 ja rinnalle asennettu Ubuntu 14.04.
Nyt eivät aikaisemmat keinot toimi päästäkseni XP:n vikasietotilaan.
Muistaakseni F8:lla startissa on päässyt aikaisemmin.
Nyt on nylkytetty
F8
Esc
F5
F2
F12
Onko jollakulla ollut samaa tilannetta? Ja löytänyt ratkaisua?
Ubuntu+XP vikasietotilaan
5
244
Vastaukset
- relevantti-hetki
Sinä ehkä painat F8:aa liian aikaisin.
Eikös sitä pitäisi painaa kun Windows alkaa käynnistyä.- F8F8F8
Ennenkuin Winkku alkaa käynnistymään on jokin kuva mikä lie, mutta se on ensimmäinen kuva, joka tulee napinpainalluksen jälkeen.
Siinä kohtaa on monissa koneissa kerrottu napit, joilla pääsee minnekin.
Kun on Windows-teksti ja tiiliskivet rullaa alla, niin ollaan jo peli menetetty.
***
F8 antaa vihjettä, että kohta alkaa syntymään jotain, mutta sitten hups hyppää olikohan se grupiin, jossa järjestelmän valinta.
Tämä pitäisi saada näkyviin
http://neko.kapsi.fi/ohje/kuvat/safemode07.png
Ubuntu on mielestäni muuttanut asetelmia. - Turbo-Urpo
F8F8F8 kirjoitti:
Ennenkuin Winkku alkaa käynnistymään on jokin kuva mikä lie, mutta se on ensimmäinen kuva, joka tulee napinpainalluksen jälkeen.
Siinä kohtaa on monissa koneissa kerrottu napit, joilla pääsee minnekin.
Kun on Windows-teksti ja tiiliskivet rullaa alla, niin ollaan jo peli menetetty.
***
F8 antaa vihjettä, että kohta alkaa syntymään jotain, mutta sitten hups hyppää olikohan se grupiin, jossa järjestelmän valinta.
Tämä pitäisi saada näkyviin
http://neko.kapsi.fi/ohje/kuvat/safemode07.png
Ubuntu on mielestäni muuttanut asetelmia.Eikös sen kuulukkin mennä juuri noin, että ensin GRUP valikosta valitset Windowsin, ja sitten yrität sillä F8 painikkeella päästä siihen Windowsin omaan vikasietovalikkoon.
- ennen-vanhaan
Minä käsitän niin, että jos on tehty normaali dual boot systeemi (win linux) jossa windows asennettu ensin, koneen käynnistämisen jälkeen käynnistyy grub ja tulee se valikko näkyviin, mistä sitten voidaan valita windows, ubuntu, memtest86 yms.
Nyt sitten jos valitaan windows, niin tässä vaiheessa vasta pitäisi painaa F8 -> vikasietotila.
Onko kyllä aikaa siitä kun on ollut viimeksi dual boottia koneessa, mutta itsellä tuolla lailla oli. - F8F8F8
Taisitte kaikki olla oikeassa.
XP:n vikasietotilaan pääsee, kun Grubin valikosta valitaan käynnistyväksi windows ja ennenkuin Windows alkaa latautumaan on ehkä vajaan sekunnin mustakuvaviive, jolloin tykitetään apinan raivolla F8:a.
Sormi tulee olla F8:n päällä, kun toisella sormella painaa Enteriä, muuten on auttamatta myöhässä.
Tuo F8 lienee taikasana kaikissa koneissa.
Mitä kaikkea olisi sopivaa laittaa hakusanoiksi, että Googlella löytäisi tämän ketjun?
Windows vikasietotilaan. Rinnalla linux.
XP vikasietotilaan. Rinnalla Ubuntu.
Tänx kaikille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193983Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot252630Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202562"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita352351Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642296Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132286Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92079Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801