Koskessa, Lepomäessä ja Vartiaisessa on se hyvä puoli, että he sanovat ääneen sen, mitä useimmat kokkarit eivät sano. Eli tuovat esiin sen raakuuden, millä kokkarileirissä suhtaudutaan palkansaajiin, pienituloisiin, työttömiin jne. Kokoomus on ja tulee olemaan vain rikkaiden edunvalvontapuolue, joka pyrkii saamaan Suomesta voimakkaasti jakaantunen luokkayhteiskunnan, jossa tuloerot hipovat taivaita. Vaikka jotkut johtavat kokoomuspoliitikot jauhavatkin jotain perhearvoista ja heikomman auttamisesta jne.
Susanna Koski vs sairas työtön rouva.
Pärskis71
60995
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Eikä tää typerä jääkylmä Koski vaivautunut edes kokeilemaan miten itse pärjäisi toimeentulotuella 🤬 jopa kehaisi omilla tuloillaan ja sillä ’ettei tarvitse käydä edes ruokakaupassa’ - ruokakin tuodaan tuolle snobille näköjään tarjottimella nokan eteen 😡 Todella ala-arvoista käytöstä Koskelta! Häpeäisi edes! Tälläiset sitten päättää myös pienituloisten asioista! Ilmankos leipäjonot kasvaa tässä maassa!
Koski nauroi ja syyllisti työtöntä - jonka ei pitäsi edes työn hakiana olla,kun työtä ei tekemään pysty terveydellisistä syistä. Monilla työttömillä on rahallisen tilanteen romahdettua, kun jää tyttömyyskorvaukselle (ansiosidonnaiselta pudonnut) . Pitää luopua omasta autosta, minunkin alalla se kuitenkin olisi välttämätön, jotta saisi töitä
nimimer. tanankoski autosta pitää luopua on kallis pitää Koski on nuori nainen ja pitkäaikaistyötön oli lihava paksukainen leukahelttoineen ja vanha. työnantajia ei kiinnosta vanhat rupuämmät ja ukot minun mielestä työtön tulee toimeen 494 eurolla kuukaudessa r-kioskilla kahvilla käynti on ylellisyyttä harrastukset, polkupyörät pitää karsia ja miksi ostaa kalliita vaatteita kaikki työttömät eivät osaa käyttää rahaa oikein tietokone/netti ei ole tärkeä kirjastossa, työkkärissä on tietokoneet jossa voi asioida. työttömän pitää osata ostaa kaupoista ruoka edullisesti. Hyvinvointi tulee palkkatyöstä eikä verorahoilla elävät työttömät. Ihmettelen miksi ei saada työvoimaa marjatiloille pitää olla maahanmuuttajia tekemässä työt
sienestys, marjastus metsänantimien poiminta
Kannataisi opetella vaikka lauserakenne ensin. On niin epäselvää tekstiä.
Mitä jos kaikki lopettas työnteon niin voishan nuokin ihmetellä mistä palkka, kuka maksaa. Monihan on tuohon jo kyllästynytkn. Eikä syyttä.
Siinä yks kokoomuslainen; "mitä jos kaikki LOPETTAS työnteon". Kyllähän työttömistä iäkkäämmistä ihmisistä valtaosa on potkittu pois, kun työntekiöitä vähennettiin "laman" aikana. Nuoret jotka ei koskaan ole töihin päässytkään - eivät voi suunnitella elämäänsä eteenpäin....
Mitään herkkua tuo sos. tuella ja työttömyyskorvauksella eläminen EI ole. Turhaa kadehditte, ruuastakin on tingittävä ja kytätävä ale tuotteita
Aika vaikeaa on lähteä työnperässä muuttamaankaan paikkakuntaa, kun vaimo kuitenkin töissä. Asunnon omistajana sitä ei niin vaan saa myydyksi. Tämänkin hallitus suuressa viisaudessaan on tehnyt kalliimmaksi työn hakialle - nostaa jatkuvasti omavastuu osuutta kulkemisen kustannuksissa / verovähennyksissä
Lopetetaan ensin se kokoomuksen äänestäminen
Eikö se työtön ollut joku filosofian maisteri?
Tuommoisiahan yksilöitä kuuluisi olla kansanedustajina 1500e kuukausipalkalla, eikä mitään saakelin poikatukkaisia idiootteja tavoittelemassa omaa etuaan jollain hemmetin miljoonapalkoilla.
Ihan vain näin ajatuksena.
Kyllä tekemätöntä työtä on. Ongelma tulee siitä, ettei kukaan suostu maksamaan sen tekemisestä. Sen työntekijän tulisi voida elää ja elättää perheensä työllään. Pelkät talkoot ei auta. Suomessa on vaikeata olla asunnoton, eikä luonto Anna ravintoa.
Koski on saastainen hu.ra. Kansanedustajat mitää ymmärrä siitä, minkälaist paskalla palkalla tai kelan vitun pienillä tuilla elävien elämä on! Hyvä niitten kulkee hymy perseessä, ku ne vaa nostaa palkkojaa sen minkä ehtii, ei niiltä leikata, mut kyllä muilta voidaa leikata joka vuos enemmän ja enemmän.
MUISTAKAA VAALIT, ÄÄNESTÄKÄÄ..
Koski naureskelee vaan toimeentulotuella eläjille. Antaa ymmärtää että vailla työtä oleva on asemassa omasta saamattomuudestaan.Kaikki EI ole tuella omasta halustaan. Työn vastaanottamiseen rajoitteita, mm. ei ole varaa pitää omaa autoa. Ei vaan saa työtä ja koulutukseen liian vanha. Syitä monia. Itse olen työvoimapoliittisessa koulutuksessa saan as.tukea ja työttömyyskorvausta. Vuoran yms. pakolliset kulut ja 17e neuvoteltu opintolainan lyhennyksen maksun jälkeen käteen jää 80e/kk ! Siinä on miettimistä mihin tuon kaiken sioittaa
Vartijaisetkin naureskelee Suski ei ole kokoomuksessa tietenkään yksin sattui vain möläyttelemään kokoomuksen todellisia arvoja suorassa televisiolähetyksessä
perustoimeentulotuella ei saa sairauspäivärahaa korkeintaan voi olla pienin kannatta sairaa lekotella toimeentulotuella että letkis
voi helvata tota nirppanokkaa eiku kusipaljui kiellä nuolee ni jokhan oppii nöyrtyy ihmisten edessä muidenkin kuin silmäätekevien.
Olis kiva nähdä yksikin palaute jossa kehutaan toimeentulotukea.
Nämä+etuudet+eivät+täytä+Euroopan+neuvoston+sosiaalisen+peruskirjan+vaatimuksia.
++++Sosiaalinen+peruskirja+edellyttää,+että+minimimäärien+tulee+olla+vähintään+50+%+kansalaisten+mediaanitulosta+eli+1170+euroa+kuukaudessa+vuonna+2018.
++++Vähimmäistaso+ei+saisi+missään+tapauksessa+alittaa+40+%+mediaanitulosta+eli+toissa+vuonna+noin+900+euroa+kuukaudessa.
++++Sairauspäivä-,+äitiyspäivä-,+ja+kuntoutusraha+sekä+takuueläke+ja+työttömyysturvan+peruspäiväraha+rikkoivat+40+prosentin+säännöstä.
++++Työmarkkinatuki+ja+toimeentulotuen+perusosa+jäivät+selvästi+alle+50+prosenttia+mediaanitulosta.
Koski on juuri niitä aivottomia kokoomusmulkkuja, jotka eivät tiedä omia kuukausimenojaan ededs 300€ tarkkuudella, ja joiden mielestä köyhyys, työttömyys ja sairaus ovat köyhän,
työttömän ja sairaan oma vika ja valinta.
Kokoomus haalii matuja tänne kotoutus- ja turvapaikkqbisneksien raaka-aineeksi tulevaisuueen halpatyövoimaksi täysin piittaamatta kantaväestölle koituvista ongelmista ja koko kansalle koituvista miljardiluokan menoista.
Kokoomus - aina ihmistä vastaan.
Kosken empaatiakyky on 0. Se ei ole edes nainen, mutta sairas psykopaatinen otus.
Jos kaikki lopettas työnteon ni mistä ne pummien kelarahat sitte otettas...
Niin niin, kaikki työttömät on "pummeja".
Meillä pummeilla esim. lapsilisä katsotaan tuloksi ja vähennetään - te "rikkaat" saatte senkin kokonaisuudessaan pitää
Jos kaikki lopettais työnteon, mistä eduskunnan ja muun virkajoutoväen liksat sitten ottettas...?
PUMMI?? TUO ROUVA ON HYVIN SAIRAS JA IKÄ 55V !!!!! IDIOOTTI! KYSESSÄ ON SAIRAS TYÖKYVYTÖN IHMINEN. Eipä siis ihme, että monen työttömän arkikokemus tuntuu olevan häpeä. Häpeä siitä, että ei kelpaa ja että on yhteiskunnalle ikään kuin tarpeeton. Ja siksi on oltava nöyrästi kiitollinen väliaikaiseksi tarkoitetusta minimitoimeentulon turvaavasta etuudesta. Tätä tulkintaa onkin vaikea välttää, kun lähes jokaisen työttömyyttä koskevan nettilehden artikkelin kommenttiketju pursuaa neuvoja ”Menkää töihin!” ja ”Kaikki tuet pois!”. Olen sellaisenkin kirjoituksen lukenut, että olisi aivan sama, vaikka yksi työtön kaivaisi ojaa ja perässä tulisi toinen, joka täyttäisi tämän tarpeettoman ojan, kunhan vain työttömätkin joutuisivat tekemään ”jotain” välttämättömän minimielantonsa eteen.
Nämä nettipalstojen ”nettoveronmaksajat” kertovat, että työttömät orjuuttavat heitä, kun heidän pitää veroja maksamalla elättää työttömätkin. He eivät näy olevan tietoisia työttömien tukien pienuudesta. Ja siitä, että jos joutuu turvautumaan toimeentulotukeen, on myytävä ensin esimerkiksi mökki, jota on saattanut maksaa vuosia ollessaan työssä, että voisi siitä vanhana nauttia. Samoin on myytävä auto, ellei pysty osoittamaan, että se on välttämätön. Ja kaikki muu, paitsi mahdollinen oma asunto.
Mites sinä Pärskis? Oletko sairas työkyvytön vai vain haluton. Miksi et ole auttamassa tuota rouvaa vaan valitat kun et itse saa lisää köyhille kerättyjä verorahoja. Jopa Susanna Koski tekee paljon enemmän köyhien ja sairaiden eteen kuin sinä Pärskis. Miksi et ole 'nettomaksaja' vaan ruikutat itsellesi lisää 'nettomaksajien' rahoja. Eikös ne rahat pitäisi suunnata rouvan kaltaisille sairaille, miksi pärkis niitä itselleen hamuaa.
Siis mitä?? Kuule, mutta en saanut koskaan mitään ttt tukea. Olen virkamies. Ja "Sinä"?? anteeksi, mutta vieraalle TE. Herra, ja rouva. Tai herra virkanimikke.
Ihan tästä sivusta trollille kysymys, että tarkennatko mitä edustaja Susanna Koski on eduskunnassa tarkalleen ottaen "tehnyt köyhien ja sairaiden eteen"? Ei kannattais puhua paskaa, koska minä ainakaan en ole törmännyt yhteenkän edustaja Kosken lakialoitteeseen koskaan, jossa pyrittäisiin parantamaan köyhien ja sairaiden oloja. Iljettää OIKEISTO, KOSKA POLIITTINEN OIKEISTO ON KOMMUNISTINEN TÄSSÄ MAASSA. Vtuttaa se puhe, että ikäänkuin pienituloisten saamat tuet olisi muka "yhteistä rahaa", joiden kohdentamisesta kaikenmaailman lässyttäjät kansanedustajat eduskunnassa ja tv- studioissa lässyttää, mutta omat tuet on tietysti sitten aivan eri asia, niistä ei sovikaan" keskustella" .Susanna nenä-ääni- Koski & kumppanit hakee vaan lisää vastikkeellisuutta kaikkein pienimpiin sosiaaliturvan muotoihin. Haluavat käytännössä, että köyhät ja sairaat kuolisivat pois, ne sekopäät. Itse he ovat omasta mielestään "vaan töissä" eduskunnassa, ja sivistys on niillä tainnu mennä pesuveden mukana jo alkurääkäisyssä, kun niiden asenne on se, että he itse ovat oman palkkansa maksajia, mikä ei pidä paikkaansa. Mutta trollihan sinä olet.
Epäilemättä on monia töitä, joita Tikkanen pystyisi tekemään. Kysymys kuuluu, jos hän hakee työpaikkaa niin onko mitenkään realistista kuvitella, että työnantajan valinta kohdistuu pitkään työttömänä olleeseen jolla on useita kroonisia sairauksia? On ihan absurdia ajatella, että joku hänet palkkaisi. Jos on vaihtoehtona henkilö, joka on kohtalaisen pätevä, terve ja paraikaa töissä jossain muualla ja henkilö, joka on erittäin pätevä, kroonisesti sairas eikä ole vuosiin tehnyt töitä niin joka ikisen työnantajan valinta kohdistuu ensimmäiseen vaihtoehtoon ihan sataprosenttisella varmuudella. Jos ainoa riittävän pätevä hakija on kroonisesti sairas pitkäaikaistyötön, pidän erittäin todennäköisenä että hänen palkkaamisensa sijaan hakuaikaa jatketaan, kunnes löytyy hakija, joka on terve eikä ole vielä pudonnut työelämän kelkasta.
Kroonisesti sairas Tikkanen kukapa sairaa lutkan ottaa töihin perustoimeentulotuki sairaalle jos ei saa työkyvöttömyyseläkettä
SATANISMI ja KOKOOMUSLAISUUS ovat yksi ja sama asia..
Vai tietää toi lutka mit on köyhyys kun melkein 10 000 tienaa kuussa, ja ihan pihalla joka asiassa,, teeppä et oot 12 kuukautta 500 egee ja kato sitten mit on olla köyhä,, älä nyt ala puhuu et tiedät,, et koskaan oo ollu ..mut kun on kokoomuslainen nii luulee tietävänsä kaiken ,, kyllä kansa muistaa ton eukon toivottavasti,, vois laitella nolla palkalleedeskunnast tosiaan 12 kuukauttaja ei tienestii mitään kautta,, vois kentieoppii jottan vaan eipä sittenkään oppis.
Mitäpä arvelet vasemmiston ja vihreiden kansanedustajien tietävän asioista? Heillä on nimittäin ihan sama palkka kuin Koskellakin. Mutta se on vain söpöä kun Li tienaa melkein 10000 kuussa.
He eivät ainakaan auo päätään monisairaille työttömille, että tilanteesi on oma vikasi. Ovat sen vuoksi aika paljon helpompia sietää.
Tämä tilannehan on päättäjien päätöksillä luotu tälläiseksi.
Monisairaat, työkyvyttömät ovat vailla työkyvyttömyyseläkettä, koska vakuutuslääkärit Kelassa ja työeläkeyhtiöissä ovat sitä mieltä, että työkyvyttömästä on vielä monen moiseen työhön.
Kuten esim. mihin?
Ottaako rva Koski rva Tikkasen eduskunta-avustajakseen?
Ja, jos ei ota. Mistä kiikastaa? Jospa saisi vaikka ilmaseksi tai siis kansa maksaa, näinhän se menee.
Missä rouva Tikkasen kunnoittaminen? Mutta en usko, että ihmisarvo nousee merkittävämpään asemaan. Nettomaksajat ja netto-ostajat -laskelmointi on pysyvä ilmiö. Se on ikävä tapa katsoa, mutta seurausta hyvinvointivaltion logiikasta yhdistettynä pitkään talouslamaan.
Miksi nämä "sairaat työttömät rouvat" ovat säännöllisesti järkyttävän ylipainoisia ja itsensä omalla työllään elättävät pääosin normaalipainoisia.
Aika monen sairaan on hankalampi liikkua kuin terveen, joten kalorien polttaminen on vaikeampaa.
miksi tikkanen on lihottanut itsensä työkyvöttömyyskuntoon turha narista
Rva Tikkasella saattaa olla lääkitys, joka lihottaa häntä. Hän saattaa myös olla masentunut. Terveellinen ruoka on kallista Suomessa. Ei kukaan lihota itseään työkyvyttömyyskuntoon. Ei se ole enää mitään elämää. Pitkäaikainen köyhyys on vaikeaa.
Ällöttävin trollauksen muoto tuo, että haukutaan köyhien ihmisten ulkonäköä. Kuvottavaa ja kaiken lisäksi säälittävää. Onks esimerkiksi sun mielestä Susanna Koski "omalla työllään itsensä elättävä"? Tietysti voi olla niinkin, että teitä on paljonkin, joiden mielestä kaikki ihmiset eivät ole samanarvoisia. Itsestäni vastenmielisimpiä ihmisiä on sivistymättömät ja yhtä kuin tyhmyys on ajattelu, että kansanedustaja eduskunnassa pitää itseään neuvojen antajana siitä miten muiden pitäisi elää, mutta ei auta köyhiä pitkäaikaissairaita eduskunnassa olemalla mitenkään...Sehän on kuin seinille puhuisi, mutta onks koskaan käyny mielessä, että sekin Susanna Koski saa palkkansa veronmaksajilta, eli esimerkiksi Anna Maija Tikkanen on Susanna Kosken palkanmaksaja? Täysin vieras ajatus? Tottakai, ainakin sivistymättömille.
Ja jokaikinen jos vain on rahaa pystyy keikaroimaan ulkonäöllä tai halutessaan laihduttamaan, mutta ei se pääkopan sisältöä ja älyä miksikään muuta, jos on ihmisenä vastenmielinen luonne. Haukkuisitte edes rikkaiden ulkonäköä, mutta nynnyt ette uskalla. Valitettavasti jutut täällä on niin huonoja, että itsekin taantuu. Pitää varoa, ettei tollaset asenteet tartu. Miks muuten tyhmät aina kirjoittaa eniten nettiin?
Ylipaino ei ole suhteessa työhön tai työttömyyteen. Ylipaino tulee halpojen hiilaripitoisten ruoka-aineiden syömisestä. Leivät ja puurot, tuskinpa köyhä pystyy pihvejä ja avokadosalaatteja syömään.
(Avokado on muuten yksi ilmastolle paha tuote, hipsterit ei tätäkään käsitä! Vettä ja energiaa kuluu helvetisti sen kasvin tuottamiseen.)
Ja lisäksi ylipaino tulee liikkumattomuudesta, joka on tullut siitä, että istutaan kouluissa aamusta iltaan, eikä sen jälkeen jakseta enää liikkua.
Joten nuo kaksi yhdessä sitä aiheuttavat, ja jos vielä on stressiä enemmän kuin pitäisi, se on kolmas osatekijä.
Muitakin löytyy, eli lihavuus ei johdu työttömyydestä!
No ne vaalit,, katsotaan sitten.
Robotit hoita todellisen Soten ja poliitikot sen pn-puhumisen. Roboteilla tehdään suurin osa pörssikauppaa maailmassa. Tiede ei pärjää ilman tekoälyä, se käsittelee suuret informaatiomassat. Robotit tekee tuottavaa toimivia analyyseja, ne pystyy ymmärtää vihapuheen ja muut tunneilmaisut. Tieto lisää tuskaa, siksi ei teurasnaudoille sitä syötetä. Ainoa lohdutus rupusakille. Yli-ihmiset on Ylen-onnellisia tyylitellyssä annissaan, että oikein ällöttää?
Hävettää olla kokoomuslainen, ei enää tätä törkeää käytöstä huono-osaisia kohtaan, nyt vaihtu puolue ja toivottavasti moni muukin korjaa linjaansa. Myös kokoomuksen johto on samaa törkeyttä ajamassa.
Orpon lausunto - missä
Vaikeneminen on myöntymisen merkki
Surullista seurattavaa ja kuultavaa tämä ihmisenä oleminen tämän päivän yhteiskunnassa. Elämämme täällä on loppujenlopuksi vain lyhyt vinkaisu ja sekin näyttää pitävän viettää alituisen pahanolon siivittämänä. Kelpaanko, saanko olla olemassa, vaikken täytä mitta-asteikkoa miten tätä elämää oikein pitäisi elää. Kaikilla ei todellakaan ole samoja mahdollisuuksia selviytyä ns. mallikelpoisesti näkeehän sen sokea reettakin..
Suomessa on IHMISARVO unohdettu, . Viel etelä Euroopan maissa tilanne parempi..
Tää Kosken puhe, ja koko ohjelmaa on JÄRKKYTTÄVÄÄ! Empaatiakyvytön narsisti, sadisti..Rouvalla on COPD!! Eli keuhkoahtaumatauti, ja se on VAKAVA SAIRAUS JOKA JOHTAA KUOLLEMAAN. Rouvalla on ylipaino, koska ei pysty liikkumaan kun EI SAA HENKEÄ! IKÄ JO 55V, VAKAVAT SAIRAUDET, RAUVA ON LÄHES LIIKKUNTAKYVYTÖN. Suomiko sivistysvaltio?? Oksettaa, mihin tilanteeseen tää maa on mennyt.
Vai narsistiksi haukut sinulle vierasta ihmistä, ettet häpeä.
Koski on väärä tai tahallinen valinta tuohon keskusteluun. Hänellä on epämiellyttävä, kylmä persoona. Hän ei edusta normaali kokoomuslaistakaan. Hyvin tyly ja kapeakatseinen. Hän edustaa vain häntä äänestäneitä, ei muita, ainakin inhimillisissä asioissa. Tyhmä siis.
Työtön oli jo sellaisessa jamassa. Eikö häntä voitu vähän meikata tv-keskusteluun. Hän olisi voinut pestä edes hiuksensa.
Ohjelmassa aseteltu kontrasti oli liian suuri.
Toi kyllä esiin Kosken ymmärryksen puutteen yhteiskunnasta.
Toivottavasti löytyy ratkaisuja ongelmiin.
Hän on kylmä ja rajoittunut.
Koskella ei todellakaan ole sosiaalista älykkyyttä. Hän ei kuunnellut eikä kuullut niin kuin ihmisen kuuluisi ihminen kohdata.
Ehkäpä Koskella on jokin vika luonteessa, luonnevikanen tai hän ei ole muuten ihan tervepäinen?
Niitä sellaisia ihmisiä on paljon, jotka katsovat tekevänsä "hyviä tekoja" opastamalla nenän varttaan pitkin pienituloisia siitä, miten näiden pitäisi rahansa käyttää tai mitä tehdä.... Pöyristyttävän röyhkeää on kyllä kansanedustaja- Koskelta ehdottaa etätöiden tekemistä kotoa käsin ihmiselle, joka kertoi tv- haastattelussa ,ettei hänellä ole varaa tietokoneeseen. Voisikin enemmänkin tutkia esimerkiksi sosiaalitoimen ihmisoikeusrikoksia, että millähän asenteella siellä suhtaudutaan köyhiin.... Kun kerran kansanedustajat Susanna Kosken tyyliset eduskunnasta käsin näyttävät mallia.
On erittäin vastenmielistä, että jos Koski ei lähettänyt esimerkiksi eduskunnan taksia hakemaan tätä rollaattorilla kulkevaa rouva- Tikkasta eduskuntaan tv- haastatteluun. Tai YLE. Ei varmaan käyny mielessä(?), sehän oliskin ollu jo empatian omaamisen osoitus. Ja sori sanoa, mutta mikään sellainen ihminen ei ole psyykkisesti kondiksessa, joka haluaa rikoslaista kiihottaminen kansanryhmää pykälän poistamista ( edustaja Koski aikoinaan).... Tais edustaja Koski vapaata vihapuhettakin aikoinaan haaveilla internetiin. Ne nuoret öykkäri- kiipijä- kokoomuslaiset ilman sivistystä onkin usein kaikkein pahimpia. Ja niitä nuoleskelevat toukoaalto-pyrkyrit, teko- "sosiaalinen omatunto"- vihreät puolueineen, jotka nuoleskelee kokoomusta ja kaikkea mahdollista, ettei vaan vasemmisto pääsisi valtaan. Mutta kansahan saa aina haluamansa päättäjät. Jos tyhmien osuus kansasta on liian suuri = tyhmät päättäjät eduskunassa valtaosin. Maamme Suomi on enää puolittain demokratia, lähinnä valtiojärjestelmämme edustaa plutokratiaa.
Sääli, että näiltä kaikenmaailman susannakoskilta on unohtunut miten hyvässä ja itselleen tasa-arvoisessa maassa saivat lapsuutensa kasvaa, juuri sen vuoksi hyvässä, että ihmisiä ei jaoteltu erilaisiin sosiaaliluokkiin taloudellisen aseman perusteella. Köyhiä on ollut aina ja tulee aina olemaan, kokonaan köyhyyttä tuskin ikinä pystytään maailmasta poistamaan, mutta hyvin vastenmielistä, että nuoret kolme-neljäkymppiset hyvinvointivaltio- Suomessa kasvaneet monet nykypäättäjät ajaa vain omaa henkilökohtaista taloudellista etuaan.
Empatia tukijat pitää niitä vammasena, puoli ihmisinä, kyvyttömänä korkeampaan sivilisaatioon. Yksi ihmisen kriteeri terve-empatia. Johtajissa on suuri määrä narsisteja, he osaa lukea tunteet ja on erinomaisia tilanteiden hallitsijoita ja osaavat miellyttää ja käyttää tilanteet hyväkseen. Ne kykenee lasten suusta viemään nekun kuinka tykkäävät. Ne on markkinajohtajia.
Esimmäisessä osassahan Koski tihrutti tekoitkua, nyt Suski päätti olla rohkeasti oma itsensä.
Joo, kaikki vaan vaatimaan viimeisiltä veronmaksajilta kaikkea kivaa tekemättä itse mitään, huolehtimatta edes itsestään.
Eipäs lyödä lyötyä.
Lopetetaan ne yritystuet ja vähennetään kansanedustajien määrää vähintään puoleen, Veronmaksajat neetkin kustantaa.
Lepomäki (kok) sivalsi tänään emäaivopierun luulemalla että kansa on niin tyhmää, esittämällä ettei rikkaitten miljardien veronkiertoa voida lopettaa, kun niitä on niin VÄHÄN.
Aina löytyy näitä aivottomia kokkeleita lisää, vartiaisen ja kosken lisäksi. Valitettavaa on että löytyy myös tyhmiä äänestäjiä jotka eivät tajua missä mennään.
Kokoomus oli ennen kykypuolue. Nykyään siellä on näitä kovan, äärilaidan aivopierupöräyttelijöitä, joilla ei ole mitään hajua oikeasta elämästä ja todellisuudesta.
Tässä tasa-arvoinen ja kannatettava aloite
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/3143
lähde mukaan ja jaa.
- minä ainakin kannatan
Siellähän on päässyt aivan valtava aivopierupörähdys. Siis kokoomuksen haisulit asialla.
Jos niin paljon on aktiivisuutta että tekee kansalaisaloitteen niin kannattaisi suunnata se energia oikeaan asiaan eikä yrittää rajoittaa ihmisten vapautta.
Vttu että mä inhoan tätä keskusteluforumia Suomi24, ihmeellinen susannakoskien ja timosoinien ja kaikkien outojen uskontohihhulien ja fanaatikoiden, joita kukaan ei ihaile eikä ole koskaan ihaillut, mainostamisfoorumi....Kuvottava ja outo foorumi, jossa toisin kuin missään muualla vaikutetaan ihailevan sekopäisiä kansanedustajia, joiden mielestä kiihotus kansanryhmää vastaan- lakipykälä pitäisi poistaa maamme rikoslaista. Työttömän pitkäaikaissairaan ulkonäköä on haukuttu sen verran törkeästi internetissä, että minäpä sanon kansanedustaja kosken naamanmuodon olevan kummallinen puikulapää ja hyiiiiii miten jollakin voi olla niin äärimmäisen ruma VÄNISEVÄ puheääni, kuin edustaja Susanna Koskella.... Kokoomuksen puoluetoimisto hei, sanokaa nyt edustaja Koskellelle, ettei tarvitse puhua nenä-äänellä koko ajan, se kun on äärimmäisen vastenmielistä, kun joku vänisee tv- studiossa selaisella rumalla puheäänellä niinkuin olis sata litraa räkää nenässä koko ajan. Eikä kyllä muidenkaan tämän foorumin vihatrollien kestoihailun kohde Vartiainen tai Halla-ahokaan yhdessäkään taviksess ihailua herätä. Jos sitä luullaan täällä Suomi24.ssa.... Tosin kyseisiin mihinkään narsisti- nössöihin ei pitäisi ottaa kantaa, koska hehän loukkaantuvat narsistisesti heti kaikesta mitä sanotaan, tyyliin persu- Ukkola. joka soitteli laittomasti yksityiskansalaisen työpaikalle siitä, että joku yksityiskansalainen oli keskustellut tv- ohjelmasta Pressiklubi innternetissä. Hörhötirallaa....
Inhimillisyys ja empatia on ominaisuus. Se on ominaisuus joka mahdollistaa ihmisen olemaan ihmillinen. Jos osaa. Tai ei. Kaikilla ei ole ominaisuutta empatian kokemiseen. Empatia on lahjakkuuden muoto. Mitään inhimillistä ei ole missään pari tai muutama tuhatta ääntä saaneessa kansanedustajassa, jonka mielestä tärkeämpää on oma palkansaanti kuin sen asian muuttaminen, että joku monisairas kansalainen on vuoskausia joutunut kattamaan kaikki elinkulunsa alle viidellä sadalla eurolla kuukaudessa. Kosken tv- ohjelmassa tavannut kansalainen olisi kauniimpi kuin Koski, jos hänellä olisi ollut samat varat hoitaa ulkonäköään ja terveyttään kuin Koskella. Kosken kohdalla on pakko ajatella, että aina ei rahakaan auta ulkonäön osalta, puikulapää mikä puikulapää, nököhammas valkaistuista hampaista huolimatta jä väääääääniiiisevä puistatuksia herättävä puhe- nenäääni. Hyi. Tsemppiä oikeistolaisten talousrasistien haukkumille. Ne pellethän on niin rahan perään että niiden mielestä kaikki vasemmistolaiset tai ylipäätään kaikki köyhien aseman parantamiseen pyrkivät on köyhiä ja sitä ne myös toivoo.