Kertokaa miten vaikeaa se on, koskeeko jne? Onko vaikuttanut alapään asioihin eli miten seksi yms eli ts meneekö alapää kipeäksi ko toimenpiteestä?
Miten suoritatte sen jos ei ole mahdollisuutta hyvään hygieniaan (matkoilla, harrastuksissa jne)..?
Miten käytännössä homma toimii vessassa niin ettei kastele itseään?
Kiitos jos jaatte kokemuksianne. Minulla tuo saattaa olla edessä ja hirvittää miten normielämä sitten toimii. Työelämässä, harrastuksissa, kylässä jne..
Entä tunteeko sen että rakko on täynnä ja pitää katetroida, kun siis on virtsaumpi tms vaikeus tyhjentää rakko normaalisti?
Naiset erityisesti kertokaa miten hankalaa on oppia katetrointi.
itse katetrointi
8
2396
Vastaukset
- Akseli
Olen katedroinut 4-5 kertaa /vrk jo melkein vuoden ajan. Mitään ongelmia ei ole ollut. Olen mies 72v.
- hmkn
kiitos vastauksestasi! Et koe kivuliaana? Tuntuuko kun rakko on niin täysi että pitää katetroida vai käytkö vain tietyin välein?
Itselläni on hyvin epäsäännöllistä milloin rakko täyttyy, joskus jo tunnissa joskus menee 4-6h. Syömiset ja juomisetkaan ei aina selitä eroja.
Lisää kokemuksia kaivataan. - Akseli
Kuten kirjoitin, ei ongelmia, kuten kipuja. Katetrointiväli on vaihteleva, 3-8 h
- Anonyymi
Miten käsittelette käytetyn katetrin siististi?
- Anonyymi
Minulla hankaluuksia mu
- Anonyymi
Investointi vahvaan naruun luulisi olevan varaa jokaisella. Vetosolmuohjeen saa netistäkin.
- Anonyymi
Itsekadedrointi. Menee aika sairaaksi jo!
- Anonyymi
Minulla on munuaisesta lähtevä katetri ja kyllä se virtsan haju tulee nenään. Vaikka sidos vaihdetaan viikon välein ja olen itse vaihtanut pussiakin muutaman päivän välein niin ei auta. Toivottavasti saan koko katetrin pian pois. Eikä auta vaikka kuinka hyvin hoidat itseäsi eli pesut ym niin haisee silti kusi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2733401Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1031703- 681269
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2001130Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991087- 581051
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:511010- 63981
- 42837
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei16823