Ruiskutuspumpun tarkistus/korjaus

MD5C_Ruiskutuspumppu

Volvo Penta MD5C sammuu 2 tunnin ajon jälkeen. Vika toistuu. Lähtee käyntiin siirtopumppua pumppaamalla. Siirtopumppu vaihdettu ja vika jatkuu.

Olisikohan vika ruiskupumpussa?

Onko kenelläkään kokemusta ja osaamista miten ruiskutuspumppu irroitetaan, tarkistetaan ja laitetaan paikalleen? Onko takaisin asentamisessa jotain vaikeaa?

11

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MD7A

      Mulle kyllä tulee mieleen voisko vika olla jossakin ennen siirtopumppua. Tai siirtopumpun vivussa (tai mikä heebeli tai vemputin se nyt on).

    • Onko suodattimet vaihdettu?

    • joofin

      Tankki taitaa olla puhdistuksen tarpeessa

    • OiskoIlmaa

      ääni minulta ilmalle järjestelmässä. Vanha polttoaineletku imupuolella vuotaa ilmaa välillä kun on sopiva tärinä tms.

    • Ariel371

      Saakohan naftatankki korvausilmaa? Aja tankin korkki löysällä seuraavalla kerralla. Käyntiaika on niin pitkä ettei oikein voi epäillä ilmavuotoa esim. vedenerottimessa.

    • seppomartti

      Toinen puoltoääni Arielin korvausilmateorialle.

      • Joo, itselläkin yksi perämoottori toissapäivänä sammui ajosta, kun ei tankki saanut ilmaa. Korkki auki vaan tai korvausilman saannin tarkistus.


    • Näissä Volvon pikkudieseleissä esiintyi SIIRTOpumpuissa venttiili-istukan holkin löystymistä. Helppo korjata kun avaa pumpun. Kovalukitetta tai napakka isku tuurnalla reunaan.

    • Sitä vielä piti sanomani että tässä Volvon myllyssä ei ole paluuvirtausta tankkiin. Tästä taas seuraa että ihan pienetkin ilmavuodot kumuloituvat.

      • PolleKorjaa

        Ilmavuotoa minäkin alkaisin ensin hakemaan. Ei vaikuta lainkaan ruiskutuspunmpun vialta vaan nimenomaan ilmavuoto polttoainelkustossa.


    • Tyrnäväntorpedo

      Kaksi tuntia on liian pitkä aika ilmavuodolle.

      Vaikkaan vedeneroitinta tai suodatinta, joka on hajalla tai sitten polttoaineessa on vettä. Se "vika" katoaa pumppaamalla eikä jätä jälkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      129
      6441
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      72
      6328
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6225
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4016
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2452
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1359
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      190
      1156
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      980
    Aihe