NMEA 2000/0183 Data Androidiin (WiFi Moduli) ???

Hei kaikki veneihmiset.

Mielessäni pyörii, että voisiko se olla NIIN yksinkertaista kytkeä jokin langaton palikka adapteri NMEA 2000/0183 verkkoon, joka lähettää NMEA Datan Android Tablettiin?

Data olisi seurattavissa Appsilla tahi selaimella, mielellään vapaasti järjesteltävissä ja antureiden merkki / malli riippumaton, i.e. yleinen NMEA monitoiminäyttö Android vehkeille.

Hintahan saisi olla "hyvä", sanotaan /- 500€, ja mielellään ei lisenssejä. Ja tarvitaankohan i.e. omaan viritelmään sitten muuta kuin T-Palikka NMEAn ja WiFi palikan väliin. Plus tietysti ehkä se vene. Ja ne anturit...

Tämä voi kiinnostaa ehkä toisiakin, ellei ole jo tästä keskusteltu, joten vastauksia voi lähettää viisaat ja asiasta paremmin tietäjät yksinkertaisiin kysymyksiin.

Hauska olisi saada laitteen malli ja valmistaja (myynti) ja hintaluokka.

Vesku, Kuopijo D.C.

Post Scriptum

Karttaselain Plus tilaus vaikuttaa äkkiseltään toimivalta. Maalla. Kuopio-Heinävesi & Heinävesi-Savonlinna reitin teko sujui 1/2 tunnissa tallennettuna omiin reitteihin. Toiminnot han ovat alkeelliset, omat paikat ja reitit, OffLine kartat, reitin pituus ja manuaalinen reititys. Ehkä muutakin, pientä. Karttaselaimen kartalla automaattinen reititys tietty ei ole mahdollista, minkä takija meinasi palaa päreet etsiessäni 3 tuntia Auto Route- näppäintä.

8

1879

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyrnäväntorpedo
    • J.B.N

      Itselläni on veneessä ollut käytössä vuosia HLK-RM04 RM04 moduuli. Esim . Aliexpresissä 13€. Tarvii kaveriksi 5V powerin, joka löytyy samasta paikasta parilla eurolla. Kaikki mittaritieto ja ais on tabletin ja puhelimen käytettävissä ympäri venettä. Edellytys on tietysti multiplexeri, joka ensin kokoaa kaiken datan yhteen. Vaan niinhän se on muissakin....

      • J.B.N

        Löytyikin vielä halvemmalla https://www.aliexpress.com/item/free-shipping-1pcs-Uart-WIFI-module-Serial-port-WIFI-WIFI-HLK-SCM-single-chip-micyoco-RM04/32307646519.html?spm=2114.search0204.3.26.794a4870uWE8ET&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_5722611_10340_10341_10696_5722911_5722811_5722711_10084_10083_10618_10304_10307_10302_5711211_10059_308_100031_10103_10624_10623_10622_10621_10620_5711311_5722511,searchweb201603_2,ppcSwitch_5_ppcChannel&algo_expid=c89feb25-249a-4efc-a8a7-bbd24ab895fd-4&algo_pvid=c89feb25-249a-4efc-a8a7-bbd24ab895fd&priceBeautifyAB=0


    • Kiitosta vastauksista. Tuli nopeesti.

      Arvelinkin, että Suomessa voisi olla viisaampia asijasta paremmin tietäjijä... :-)

      Kysynkin, onko olemassa yksinkertaista tapaa selittää järkevästi, miten i.e. RM04 liitetään k.o. NMEAan. Uskon että saan RM04:tä ulospäin (Androidiin) liitäntää, NMEAsta ei ole palijua tietoa.

      Eli, liitetäänkö RM04 esim. multiplekseriin (???) ennen vientiä NMEAan. Lyhyt kuvaus kytköksestä riittää. Otan sitten omapäisesti selvää NMEAsta.

      Nuokin vastaukset oli kyllä hyvijä. Ei varmaan tarvi parempia... Palikan hinta suht' huono; odotin parempaa, jtkn. /- 500egee.

      En tohtine veneilijöille toivottaa ainakaan hyvijä kalailimoja. Kalamiehet muita miehijä.

      Wesku, Kuopio D.C.

      Post Scriptum
      Veneilyssä tärkeää ei ole alku eikä viiva määränpään välissä. Järvellä olo "Per Se" itsessään on homman juju. Ei mennyttä eikä tulevaa, vain "siellä" ja "nyt" :-)

      Hyvijä ilemoja, eikä myrskysäitä kaikille.

      • J.B.N

        Olin hieman huolimaton tuon linkin kanssa. Halpa hinta johtui siitä, että siitä näemmä puuttu wifi moduuli. Tässä se on mukana https://www.aliexpress.com/premium/rm04-rm04.html?d=y&blanktest=0&origin=y&spm=2114.search0204.8.9.2cda4870LLxeom&productId=32679072217&SearchText=rm04 rm04&tc=ppc&initiative_id=QRW_20180519085138&isViewCP=y

        Kytkentä on helppo. Liityntä on RS232 (NMEA0183), joka kytketään multiplexerin lähtöön, tai , mikäli plotteri osaa niputtaa datan, niin sen lähtöön. Tietysti myös 5V sähköt tarvitaan , jota varten itse laitoin pienen parin euron hakkurin.


    • Tyrnäväntorpedo
    • Joakim1

      Ilmeisesti ESP32 olisi nykyaikaisempi vastine tuolle HKL RM04:lle. Sitä ei heti löytynyt suoraan RS232 signaalitasoilla. Tosin NMEA 0183 vastaanotto pitäisikin tehdä optoerotettuna ja aika helppo tuohon on optoerotin laittaa.

      Etuna tuolla olisi se, että sisään voi lukuea jopa kolme NMEA 0183 linjaa ja ulos tulee Wifin lisäksi myös Bluetooth. Lisäksi noissa on piirilevyantennit eli ei tarvitse kaapelia ja ulkoista antennia. Hintakin on pienempi, lähtien alle kympistä. Haittana sitten se, että pitäisi ilmeisesti itse asentaa ohjelmat.

      Itseä ainakin kiinnostaisi tuo useampi NMEA 0183 linja, sillä ei taida olla missään kaikkea samassa mun veneessä. Yleensäkin vähintään AIS on erikseen.

    • Paljolti Kiitoksia kaikille Teille hyvemmin tietäjille.

      Uskon, että jo noilla vastauksilla saan kohtuulliset systeemit.

      Tarkoitushan tässä olisi saada NMEA verkon antureilta dataa mahdollisesti useampaan Android Tablettiin (i.e. monitoiminäyttönä). Esim. GPS, kompassi, kaiku, loki, nesteen tasomittari, kierrosluku, kulutus, moottoriöljy / lämpötila, suunta/etäisyys lähimmälle ottipaikalle etc.

      Salamatutka voisi olla kätsä. Ei ehkä maksa paljon. Varsinkaan jos kolvaa ite. Niissä on eroja, kuten ranskalaisissa viineissä, kuten (salaman-) ottietäisyys, kohinanvaimennus, etäisyys askellus (havainnon esittämistarkkuus), & muut toiminnot, kuten hälytys, voimakkuuden ja kohinansäätö etc. Järvellä se notta tuota ois mukava. (Jos ei iske veneeseen). Tai salamahättyytin (500kV / 120W negatiivinen Ionigeneraattori, DIY KIT tai oma projekti).

      Jos jolla kulla on joutavija (tietty NMEA-) tutkia, niin mesettäkää. Tai muuta vastaavaa sälää ko. infrastruktuuriin.

      Heinävesi kutsuu. Ja sieltä Savonlinnan markkinoille. Ottaa pikkutakin mukaan. Linnaan. Kyrönsalami virtaa vuolaana. Kuten ennenkin. Linna on kutistunut. Kivi ehkä kutistuu imiessään vettä aikojen saatossa.

      V. Matikka
      Kuopijo D.C.
      near Mualimanj Napa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1812
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      871
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      645
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      538
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe