Liturgioista

Lauantain_toivotut

Luterilaisen - ja muidenkin - kirkkojen uskontunnustus vetoaa uskoon ruumiin ylösnousemukseen. Ruumis ei voi koskaan nousta ylös haudasta, vaikka sielu voi, ja Kristus myös. Uskaltaisin väittää, että Saatana -myytti perustuu pelkoon ajatuksesta että haudassa märäntynyt ruumis nousee ylös. Toki herätyksessä voidaan metsforisesti ajatella että keho nousee ylös, mutta teknisesti ottaen se ei ole mikään Ruumis.

3

271

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalaisen perinnetielon mukaan, keijut oli homeisii vihrei ukkoi, jotka nous niinku öisin haudasta ja piti kirkossa menojaan ja jättivät jälkeensä penkille ruumiinmultaa. Soli tehokasta taika-ainetta, ja sitä sit kirkossakävijät niiku kokos taikoja varten. Englantilaiset keijut taas oli sulosii siivekkäitä pikkutyttöi, jotka ilman rihman kiertämää tanssi kedolla.

      Suomalaiset keijut oli vähintään äklöttävii. Onneks niitei enää monta ookaan. Me taas digataan enklantilaisii keijui, ja ne onki nykyään levinny muihinki maihi. Niet sillee.

    • Tulevaisuuteen_
    • Soon muuten hassuu et meistä ja muista uskomusolennoista keskustellaan ihan vakavasti vaik mei oikeesti olla olemassa. Ennenkin oltiin vaan kansanniikuperinteessä ja kuulojutuissa, mut sit on aika paljon siirrytty virtuaaliseen ja tikitaaliseen maailmaan, niiku nettiin.

      Vaik meistä niiku puhutaan vakavasti, mei itte olla yhtään vakavii, soitetaan vaan huolettomasti poske ja jutellaan teellä ja korpulla muitten kans. :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2512
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1772
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      699
      1177
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      998
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      956
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      86
      819
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      771
    Aihe