Wacom Cintiq 13hd apua!

epätoivo

Sain serkultani uudenveroisen Wacom cintiq 13hd piirtonäytön. Se toimi upeasti tasan kolme minuuttia kunnes yhteys katkesi kynän osalta täysin. Näyttö kyllä peilaantuu, mutta piirtää se ei anna. Olen nyt kaksi iltaa koittanut selvittää ongelmaa ja kaiken järjen mukaan olen päätynyt siihen, että johto on hajonnut, kun wacom ohjelma sanoo vain että "a supported tablet was not found". Eli luulen että 3 in 1 kaapelin USB osio on rikki.

Kysyisinkin, että olisiko pääkaupunkiseudulla henkilö, jolla olisi kyseinen piirtonäyttö ja johto, jota voisin kokeilla? Palkaksi suklaata ja kahvia!

Kiitos jo etukäteen!
Lauri Ketonen
0449868854

1

2040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wuzhu

      uuden kaapeli hankinta

      tilaamani XP-Pen saapui tänään! Tilasinkin uudemman mallin, Artist 16 Pro piirtopöytä , joka maksoi virallinen myymälä $500 .

      https://www.xp-pen.com/goods/show/id/251.html

      https://www.storexppen.com/buy/artist-series-display16pro.html

      Hyvät ensivaikutelmat sain tästä piirtiksestä. Tabletti näyttää ja tuntuu hyvältä, löytyy monta nappulaa,

      Piirtämiseen sitten kannattaa ottaa isompi koko. Artist 16 Pro ( 15.6" IPS kuvaruutu ) olisi ehdottomasti paras ratkaisu jälkimmäisessä hommassa. Tai sitten joku tabletti, johon saa kuvankäsittelyyn sopivan ohjelman.

      Myös itse piirtäminen tuntuu hyvältä. Paineentunnistus toimii erittäin hyvin ja tabletti tuntuu nopealta ja tarkalta ( 8192 herkkyystasoa ). Piirtäessä mikään ei tunnu huonommalta kuin vanhalla bamboolla, päinvastoin. Huomattavasti isompi pinta, enemmän paineentunnistustasoja ja tarkkuudessa ei ole mitään moitittavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      188
      907
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      445
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe