Jalkapallon Mm 2018

Veikkaus
Kultaa Saksa
Hopeaa epsanja
Pronssia Brasilia
Kertokaa teiän veikkaukset :)
Ja kertokaa miten pohjoismaat ja englanti pärjää
13964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Saksa+ja+Brasilia,+toinen+näistä+mestari+sanotaan+80%+todennäköisyydellä.+Loput+20+%+Ranska,+Argentiina,+ehkä+Espanja+...+harvoilla+muilla+on+juurikaan+realistisia+mahdollisuuksia+...

Äänestä

Loppuottelu on Belgia - Saksa. Pronssiottelu on Portugali - Ranska.

Äänestä

Brasilia tai Ranska voittaa. Espanjalla on mahdollisuudet pronssiin. Saksa floppaa. Belgia ei saa parastaan irti vieläkään. Argentiina on ollut yössä. Portugalilla ei vaan riitä.

Äänestä

Melkein+kaikilla+"isoilla"+on+kysymysmerkkejä.+Brasilia+pelannut+vakuuttavasti,+mutta+miten+sitten+näkynee+viime+vuosina+arvokisoissa+menestymättömyys+ja+kotikisojen+floppaus,+kyllä+se+takaraivossa+vielä+jollain+tavalla+täytyy+olla.+Jos+Saksa+jäisi+alkulohkoon+niin+olisi+neljäs+eurooppalainen+maailmanmestari+peräjälkeen,+joka+seuraavissa+kisoissa+jäi+alkulohkoon,+Ranskan,+Italian+ja+Espanjan+jälkeen.+Ranska+voisi+hyvinkin+pärjätä+Venäjällä.+Onhan+selvää,+että+Venäjä+on+monille+vieras+ympäristö,+ja+kun+pelimatkat+on+pitkät,+kaikki+ei+pakosta+sopeudu+tälläkään+tavoin.+77vuotias+Edison+Arantes+do+Nascimento+eli+Pele+arveli+Fifan+virallisessa+kisajulkaisussa,+että+myös+Venäjä+voi+taistella+tosissaan+kärkisijoista.+No,+tämäkin+herra+on+erehtynyt+monesti,+mutta+kyllähän+Venäjä+voi+hyötyä+paljonkin+yleisöstä+ja+muusta,+kunhan+ensi+pystyy+itsensä+hoitelemaan+jatkoon.Mustalle+hevosellekin+voisi+olla+nyt+pedattu+paikkaa,+Belgia+siinä+kyllä+tulee+ensimmäisenä+mieleen.+Kolumbia+ja+Englanti+heti+perään,+unohtamatta+Portugaliakaan.Veikkaan+todennäköisyyksillä,+millä+uskon+yltävän+mestariksi:Brasilia+26%Saksa+20%+Ranska++18%Belgia+11%Espanja+7%Argentiina+7%Kolumbia+3%Englanti+3%Uruguay3%Joku+Muu+2%....

Äänestä

Kultaa : Brasilia
Hopeaa : Ranska
Pronssia : Tanska
Neljäs Saksa

Veikkaan että englanti jää alkulohkoon/neljännesvälieriin ja pohjoismaista kaikki pääsevät lohkoistaan jatkoon, Tanska pisimmälle

Näissä kisoissa voi kyllä maailmanmestaruutta juhlia joku yllätysjoukkue esim. Kolumbia,Uruguay. Belgiaan en usko,enkä Portugaliin

Äänestä
  • Huomioitavaa, että esim.Uruguayn keskeiset pelaajat ei enää ihan nuoria ole. Godin, Suarez, Cavani ym.kaikki yli kolmikymppisiä. Helppo lohko voi siivittää jonnekin saakka, mutta ehkä uuttakin verta pitäisi löytyä maalintekijöiksi ym., yli kolmikymppiset ei nyt aina jaksa koko turnausta enää juosta samoin kuin nuoremmat, vaikka vakuttavastihan nämä herrat ovat seurajoukkueissa edelleen maaleja mättäneet.
    Belgialla on laaja materiaali, mutta joukkuehenki on se mikä pitäisi löytyä, jos mielivät menestyä joskus. Karsinnoissa tekivät paljon maalejakin, mutta lohko ei tainnut kaikkein kovin olla.

    Äänestä

  • Mietitäänhän+lyhyesti+tuota+Belgia/Kolumbia+ym.kuviota:Sehän+on+mahdollinen+vaihtoehto,+että+Belgia+-+Kolumbia+tulee+neljännesvälieriin+eli+1.pudotuspelikierrokselle,+G1-H2+ja+H1-G1+kohtaavaan+silloin.Todennäköisintä+kai+on+että+Belgia+ja+Englanti+kuitenkin+menee+G:Stä+sinne+ja+Puola+ja+Kolumbia+H:sta,+vaikka+Senegal+on+potentiaalinen+"musta+hevonen"+(Nigeria+ja+Ghana+kai+ainoat+Afrikan+maat,+jotka+2+kertaa+päässeet+MM:ssä+peräkkäin+lohkovaiheesta+jatkoon,+en+ole+varma,+mutta+muita+ei+nyt+tule+mieleen+...+).Jos+Belgia+-+Kolumbia+sinne+tulee+niin+voittajalle+sen+jälkeen+yksi+ottelu+välieriin,+maukas+tarjous+tälläisille+"nousukas"+joukkueille?!+Uskosin,+ehkä+Belgian+tämän+matsin+vievän,+koska+pystyvät+varmaan+niin+tiiviiseen+peliin+johon+ei+Etelä-Amerikassa+ole+totuttu.+Mutta+ei+jäädä+siihen.+Kolumbian+mahdollisuudetkin+on,+ehkä+30+vs+70+%.+No+Englantia+vastaan+Kolumbian+peli+varmaan+puree+paremmin,+mutta+jännä+ottelu+sekin+voisi+olla,+jos+Lättykoutsi+osaa+edes+vähän+"Luovuutta"+päästää+peliin.Ei+muuta+mutta+ajattelin+vaan+lisätä,+että+"mustista+hevosista"+Kolumbia+tai+Belgia+voi+hyvinki+olla+lähellä+mitallipelejä.+Tosin+harvoin+suuria+yllätyksi+MM-kisoissa+tulee,+Belgia+on+ollut+kerran+MM:ssä+4:s+(v1986)+ja+Kolumbia+paras+sijoitus+on+viime+kisojen+8:n+joukossa,+mutta+jos+"parantajat+ja+petraajat"+sarjaa+miettii,+niin+kyllä+näissä+kahdessa+on+peliohjelmankin+mukaan+hyvät+tsäänssit+...+hyvä+tsäänssi+on+mahdollisuus,+sano+jo+joskus+joku+Nykänen+:)

    Äänestä

Ai niin Saksa on ollut mitaleilla neljästi peräkkäin joka on mm kisojen ennätys. Ei liity aiheeseen,mutta kuitenkin.

Äänestä

pikkasen joku hipasee ,voi jopa kynsi lohjeta AIVAN KAMALAA. kummanko tilais sairas vai ruumisauton ,vähän aikaa sätkii ja tapahtuu IHMEPARANTUMINEN.kuinkahan nämä bolli pellet pärjäis potkunyrkkeily tai vapaaottelu kehässä.

Äänestä

Nyanssit ratkaisevat, voisi joku sanoa?!?

KAMALA oli muuten amerikkalaisissa vapaapainisarjoissa esiintynyt ugandalaissyntyinen ottelija, eikä liittynyt kai jalkapalloon mitenkään :)

https://www.youtube.com/watch?v=6RpDxcBQ4MY

Äänestä

Kaikki ennakkosuosikit kompuroivat avauskierroksella,toivottavasti joku jää alkulohkoon

Äänestä

Näyttäisi siltä, että Belgia vie

Äänestä

Kyllä se on aina mukava katsoa pettyneitä ruotsalaisnaamoja. Hyvä Englanti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maradoona kirjoitti:

Veikkaus
Kultaa Saksa
Hopeaa epsanja
Pronssia Brasilia
Kertokaa teiän veikkaukset :)
Ja kertokaa miten pohjoismaat ja englanti pärjää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu