Miks täällä

on niin vähän saman sukupuolen kaipaajia? Vai eikö kukaan vaan kehtaa tunnustaa sitä?
9261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joka tapauksessa niitä on varsinkin Suomessa liikaa.

Äänestä

On lainattava presidentin sanoja, että systeemin haju käy vahvasti esille. Pääministerihän on jo tunnustanut kaikkien puolesta..

Äänestä

"Vaikka minä homo olisinkin niin ei sitä tarvi minulle itselle kertoa"

Äänestä

niitä senkin alan kaipaajia netin maailmasta. Etsi niin kenties löydät.

Äänestä

Ne kirjoittelee tuolla Terveys/Sairaus palstalla.

Äänestä
  • vauva.fi palsta sisällä tuotakin sektoria. Eipä ole tullu koskaan edes kurkattua tuolle palstalle, mutta kurkkaa sinä AP ja kerro sitten.

    Äänestä

Sehän on muutenkin nimetty "seksuaalivähemmistöksi" joten sekin jo kertoo että me heterot vallataan tätä maailmaa valtaosaltaan. Onko sen perusteella ihme että vähemmistön edustajia on vähän myös palstoilla jossa on muutenkin suppeampi määrä ihmisiä kuin mailmassa yleensä?

Irl tiedän heti moniakin Bi, Lesbo ja Homo seksuaalisia. Tuttavapiireihin kuuluu eikä se heille tunnu vaikeaa olevan siitä puhua avoimesti. Se tulee selväksi nopeasti tutustuessa että näin se homma on. En siis usko että jollekin olisi vaikeaa nimettömänä siitä jollain palstoilla puhua, kun tuttavistani kaikki pystyvät sen ääneenkin avoimesti kertomaan lähes heti kun tutustuu uuteen ihmiseen että näin asia on.

Luulen että se seksuaalinen suuntautuminen tulee selväksi murrosiässä jokaiselle ja siinä vaiheessa nykymaailman ihmiset käy sen kriisinsä asiasta ja tulevat kaapista ulos jos suuntautuminen on muuta kuin hetero. Tuttavani ainakin puhuvat että murrosiässä saattoivat yrittää heterosuhteita koska eivät hyväksyneet ensin omaa seksuaalista suuntautumista, mutta jo varhaisaikuisuudessa 18-19 vuotiaana heillä oli ensimmäinen vakava homoseksuaalinen parisuhde.

Aikaisempaan maailman aikaan seksuaalivähemmistöistä ei puhuttu ja niitä pidettiin häiriintyneinä ja häpeällisinä. Kaapissa pysyttiin sen muun maailman asenteen takia, mutta nykymaailmassa julkisuudessa on niin paljon homo, bi ja lesbopareja että se kaapista ulos tulo on helpompaa ja siksi se tapahtuu varhaisemmassa vaiheessa elämää. Joten tuskin syy mikään kaapissa olo varsinkaan palstalla jossa ollaan nimettömiä

Heterot nyt vain ovat suurin prosentuaalinen seksuaaliryhmä jonka takia heitä täälläkin on eniten.

Äänestä

Ahdistaa jos saman sukupuolen edustaja ihastuu muhun.

Äänestä

Kyllä kaipaan saman sukukalleuden edustajaa, mutta täällä palstalla haukutaan homoksi heti kun vähääkään suutaan avaa!! 👿

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joskuskummastuttaa kirjoitti:

on niin vähän saman sukupuolen kaipaajia? Vai eikö kukaan vaan kehtaa tunnustaa sitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu