Lämminvesivaraajan sähköjärjestelmä

EPÄTIETOINENTOIVOINEN

Vanhassa lämminvesivaraajassa oli erillinen punainen valo merkiksi,siitä että varaaja on päällä. Kytkin,valo sekä jakorasia jäivät paikoilleen,kun varaaja vaihdettiin.Niiden läpi ei enää pitänyt kulkea virtaa.
Nyt kuitenkaan uusikaan varaaja ei toimi ja virta kulkee kuitenkin edelleen vanhan varaajan sähköjärjestelmän läpi. Nyt kukaan ei oikein tiedä,pitääkö uusi varaaja kuitenkin laittaa päälle vanhan varaajan katkaisijasta,vai ei. Johdossa kuitenkin kulkee yhä virta,eikä oikein ole tietoa minne,mistä ja mitä kautta sähköjohdot kulkevat vanhan varaajan virtajärjestelmään ja uuteen varaajaan.

6

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentajapena

      Kannattais SÄHKÖASENTAJAA käyttää asennustöissä, niin edes joku tietäis kuinka virrat kulkee.

      • EPÄTIETOINENTOIVOINEN

        Meillä kävi sähköasentaja. Se on juuri tätä,kun vanhaan talo on asennuttu sähköjä eri aikoina 60v ajan.(50-luvulta lähtien) ja kaikki paperit,ohjeet tsm ovat aikojen saatossa kadonneet,eikä kukaan enää tiedä saati muista kuka on kulloinkin asennuttanut mitäkin.


    • ylläpdonasennusta

      Tyypillinen yövuoron tekemä aloitus!

    • moniongelmainen

      Herää kysymys mikä on nyt ongelma?
      Jos vaikka vaihdat kattoon uuden valaisimen, kyllä se sähkö edelleenkin kulkee vanhan kytkimen kautta !!!???

    • EPÄTIETOINENTOIVOINEN

      No tottakai. mutta juttuhan on nyt näin.Että se merkkivalo kytkin oli vanhan 60v lämminvesivaraajan kytkin. Uuden varaajan kytkin on siinä vieressä ja vanha merkkivalo härdelli olisi pitänyt purkaa kokonaan pois. Eli ottaako se uusikin varaaja nyt virran sen merkkivalo kytkimen kautta vai ei. Merkkivalo ei syty,kun kytkimestä napsauttaa virran päälle.

      • kysy_sähkäriltäsi

        Ota tosta selvää, napsutteleko ja tuijotatko, uutta vaiko vanhaa kytkintä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe