Endometrioosiako?

Endokoko

Olen 32v lapseton nainen. Lasta koitettu vuosia, edellisessä suhteessa olimme lapsettomuushoidoissakin jonkun aikaa, eikä syytä lapsettomuuteen koskaan löytynyt. Nyt olen alkanut perehtymään endoon ja kuullut parilta ystävältäni oireista jne. Itselläni aina ollut kivuliaat kuukautiset, joskus yhdyntäkipuja, kouristavia kipuja sillon tällöin ulostaessa, tiputteluvuotoa(nyt 3vk sitä takana:(), usein pahoinvointia jonka olen laittanut stressin piikkiin. Taidan heti ensi viikolla varata ajan gynelle. En tiedä miten vakavasti ottaa asian, toivon että oikeasti tutkisivat kunnolla. Endon löytyminen selittäisin moneen vaivaan syyn.

4

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmmhanna

      Kannattaa vaatia hoitoa. Ystävälläni oli samanlainen tilanne. Vuosia hoitamaton endometrioosi, jota ei kukaan osannut edes epäillä (vaikka hänkin oli asioinut alan ammattilaisten luona mm. kuukautiskipujen vuoksi). Lasten yrittämisen tultua ajankohtaiseksi, ei sitten tullutkaan toivottua tulosta. Tällä tarinalla on sikäli onnellinen loppu, että tällä hetkellä hänellä on kaksi lasta. Useampi vuosi siihen kyllä meni ja hoidot olivat rankkoja.

      Eikö tuota endometrioosia selvitetty siinä vaiheessa, kun hakeuduit(te) lapsettomuushoitoihin?

    • pirusiittiöt

      Jos nyt tosissaan yrittää vauvoja, niin onpa se ihmeellistä, ettet ole itseäsi/miestäsi tutkituttanut kunnolla? Mene gynelogille!!! Tai sitten kummallakaan miehelläsi ei ollut niitä "lapsisiittiöitä"?

      • Endoakoko

        Kummatkin tutkittu. Endoahan ei ihan niin vaan välttämättä huomaa.


    • Endoakoko

      Varasin yksityiselle gynelle ajan. Ultrattiin ja todettiin raskaus 9vk, mutta ei sydänääniä😢. Tuli aikamoisena shokkina. Olin jo työntänyt mielestäni pois ajatuksen, että tulisin koskaan raskaaksi. Ihana yllätys sinänsä, että nyt tiedän senkin olevan mahdollista. Nyt odotan soittoa viikon sisällä ja menen tyhjennyksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      237
      4185
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      113
      2643
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2392
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe