10kk uroslabbis

Hermoromahdus

Hei, omistan 10kk vanhan uroslabradorin, koirani on vähänaika sitten alkanut hyppiä päin ja purra. Koira myös läähättää sisällä eikä osaa enään kunnolla rauhoittua nukkumaan. Voiko tämä olla murrosikää vai olisikohan koirallani kipuja? Onko kellään ollut samanlaista ja miten olette selvinneet tilanteesta?

5

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuoruusvillitsee

      Sil on varmaan kuuma, jos läähättelee? Alkoiko helteiden alettua?
      Onko liikkeissä jotain joka kielisi kivusta?
      Jos vaikuttaa kipeältä, vie lääkärille.

      Kyllä murkkuiältä vaikuttaa tuo muu touhu.Et komennat napakasti EI.Kun alkaa hölmöillä, hyppiä purra.Jos ei tehoa, otat se hetkeksi kiinni pannasta, ja pidät aloillaan samalla toruen sanallisesti .....vaikka että nyt loppu tommonen touhu, hyi hyi ..tai mitä vaan keksit XD
      Älä ole kovakourainen, koirasi on nuori.Ja haluaa testata asemaansa, liian kovin kohtelemalla sen luottamus sinuun loppuisi.Joka pilaa välinne.
      Joten, ole määrätietoinen, mutta oikeudenmukainen.
      Koirasi on nyt hyvässä iässsä tehostaa koulutusta, ihan perus asioita.Liikuntaa, uintia ja muuta yhteistä tekemistä kannattaa harrastaa.Voit tehdä hajujälkeä pihalle, ja jättää jonkin kerkun jäljen päähän.Harjoitella noutoja.Tänne, istu, maahan,sivulle,seuraa jne.Sekä koiran jättämiset noihin asentoihin niin että itse kävelet hiukan kauemmas, ja palaat sitten palkitsemaan jne.Koira tarvitsee rajoja ja rakkautta.Koulutuksissa käynti olis myös hyvä, sekä mätsäreissäkäynti.
      Siitä tulee varmasti ihan mahtava tapaus, kunhan ikää hiukan kertyy😁

      • minelan

        nm. nuoruusvillitsee
        ERITTÄIN HYVÄ KIRJOITUS, JA MIELIPIDE SINULTA. Nyt 60 vuotta kasvattajana olleena, no en kyllä kasvattajana, mutta omistajana olleena ja koulutuskenttiä kuluttaneen ESIM. Laakson kentää TÖÖLÖSSÄ.Kasvatin pieniluonteisesti kk-mäyräkoiria. Parahaiten menestynyt koirani oli Minelan Balsami. Vielä 12 vuotiaana se oli3,ssa peräkkäisessä näyttelyssä näyttelyn kaunein koira eli BIS1
        EN koskaan puhunut sille edes rumasti tai kovalla äänellä, kuten en 4 muullekaan koiralleni. Ne saivat elää vapaata elämää, mutta joku kehossani välittyi niile.Että mammaa pitää nyt kuunnella.
        Luottamuksen saanti koiraanja luominen on kaiken a ja o. Koiraa ei koskaan saakohdella väkivaltaisesti, vaikka nuoren koiran kanssa hermot on tiukilla.


    • Minulla oli tälläinen samanlainen labbis ja myin sen kiinaan syötäväksi niin pääsimpähän siitäkin.

    • Eihäne ne paperitalot mitään kestäkkään.... vai oliko se koreassa?? prk

    • Opetettu

      labbis on nuorena villi. Opeta koiraasi mene koirakouluun sen kanssa. Labbis on kuitenkin helpoin koira palkitsemisella opettaa kuin jaksaa sen tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      86
      5371
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4670
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      370
      2114
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      95
      1733
    6. 99
      1617
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1507
    8. 351
      1206
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1034
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1021
    Aihe