Rahoittuminen kesällä?

ItseKöyhyys

Tilanne on siis seuraavanlainen: Hain kesätöitä enkä saanut, (ja tein tosissaan parhaani, että en olisi työtön kesällä) joten hain perustoimeentulotukea KELAsta. Tänään tuli vastaus, etten voi saada tukea, jos en ole hakenut lainantakausta. No, muutenhan minä sitä hakisin, mutta kesäkuukausille ei saa lainaa, jos ei opiskele kesällä ja syksylle on ihan turha hakea, koska normitilanteessa en tarvitse lainaa.

Mistäs minä sitten keksin rahaa kun parin viikon päästä olisi taas vuokranmaksu ja pankin pohjalla on vain muutama hilu?

Ps. Olen toisen asteen opiskelija, joten automaattista lainantakausta ei ole. Älkääkä sanoko, että lainaa vanhemmilta, he ovat (tulo/meno) suhteessa yhtä köyhiä/köyhempiä kuin minä.

4

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enoikeastitiedä

      Saisitko neuvoteltua niin, että maksat tuen takaisin syksyllä opintolainalla, kun kerran olet siihen syksyllä oikeutettu.

    • 456312

      No ensinäkin teet kuten Kela sanoo ja haet sitä lainantakausta. Sen jälkeen toimit tilanteen mukaan. Jos haet tämän kuun aikana, saat takauksen jo tälle kuulle ja saat toukokuun lainan nostetua. Sen jälkeen voit hakea toimeentulotukea täydennykseksi.

      Eli Kela on ohjannut sinut ainoastaan hakemaan ensisijaisen tuen ennen kuin ottaa käsittelyyn viimesijaisen tuen hakemuksen. Näissä on tietty marssijärjestys, jonka mukaan mennään. Muutenhan kaikki hakisivat vain sitä toimeentulotukea suoraan opintorahan ja asumistuen rinnalle/sijaan. Ei kukaan varmaan ehdoin tahdoin lainarahalla elelisi, ainakaan opiskelijana.

    • Varaudu

      Ensi kesäksi kannattaa jo varautua hakemalla opintolainaa hyvissä ajoin. Sitähän ei ole pakko nostaa, jos sattuisit saamaan töitä.

    • eihätää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe